Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wyścig systemów mobilnych

Przypuszczalnie nie każdy posiada, lecz jednak każdy wie czym jest laptop bądź komputer. Rynek tych sprzętów ciągle się rozwija. Więcej…

Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne. Więcej…

Jakie oprocentowanie lokaty wybrać - stałe czy zmienne?

Dysponujesz pewną kwotą wolnych środków finansowych i chcesz zacząć oszczędzać? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zdeponowanie ich w banku, na lokacie. Wiesz już, że dzięki temu twoje pieniądze będą bezpieczne, ale zależy ci też na tym, by uzyskać jak największe odsetki. Na wysokość uzyskiwanych odsetek wpływa nie tylko nominalne oprocentowanie lokat, ale też jego rodzaj, czyli to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Więcej…

Karnawałowy szał ciał, czyli o przygotowaniach do imprezy słów kilka.

Karnawał to pora porywającej radości, feria kolorów, cekinów i latających w czasie tańca falban. Chociaż oficjalna parada karnawałowa w Rio de Janeiro została kolejny raz odwołana, na szczęście w naszym mieście ludzie wciąż umieją i pragną się dobrze bawić. Świadczy o tym wieloraka oferta bali karnawałowych, aranżowanych przez hotele, czy restauracje. Każdy znajdzie coś dla siebie spośród imprez o przeróżnej tematyce. Zostaje do rozwikłania sprawa własnej stylizacji, a tu niewątpliwie: kobietom bez trudu to nie przychodzi. Więcej…

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…
Syndrom pustego gniazda

psycholog mKażdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach.

Wraz z przyjściem na świat dzieci zmienia się również nasz związek. Nie jesteśmy już tylko partnerami, kochankami, przyjaciółmi, ale także rodzicami. Oznacza to, że czas dzielimy teraz na więcej „obiektów uwagi” i nie poświęcamy go drugiej osobie w takiej ilości jak zanim zdecydowaliśmy się na potomstwo. Niejeden związek po urodzeniu pierwszego dziecka przeżywa poważny kryzys. Jest on związany z jednej strony ze stresem i zmęczeniem, jakim obarczone jest zazwyczaj odchowanie pierwszego dziecka, a z drugiej ze złością i utratą tego, co było. Często partnerom trudno jest wrócić do życia seksualnego, co może mieć różne przyczyny – kobieta może być całkowicie poświęcona dziecku i nie odczuwać potrzeb seksualnych, może też źle czuć się w swoim ciele zmęczonym ciążą i porodem; mężczyzna z kolei może postrzegać partnerkę bardziej przez pryzmat macierzyństwa, co raczej nie wzbudza przypływu namiętności, może on też najzwyczajniej w świecie czuć się odsunięty, a nawet porzucony na rzecz „konkurencji”.

psycholog dBez względu na przyczynę, niestety zdarza się tak, że dwoje partnerów po narodzeniu dzieci przestaje dbać o swój związek, a zaczyna koncentrować się na swoich latoroślach, ich życiu i wychowaniu. W większości przypadków jest to decyzja nieświadoma i niezauważona, po prostu staje się faktem. Bardzo złudne może być w tej sytuacji poczucie dużej ilości rozmów, kontaktu, spędzania czasu z partnerem lub partnerką - „przecież spędzamy ze sobą tak cudownie czas”, „dużo rozmawiamy, o wszystkim sobie mówimy”. Haczyk polega na tym, że ten wspólny czas jest zazwyczaj spędzany razem z dziećmi, a rozmowy też dotyczą pociech, bo każdy, kto ma dzieci, wie, że przy nich zawsze jest o czym rozmawiać. Co zatem dzieje się z rodzicami, kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu? Przeżywają syndrom pustego gniazda.

Syndrom pustego gniazda to poczucie smutku i opuszczenia, jakie przeżywają rodzice podczas wyprowadzania się i usamodzielniania ich dzieci. Wydarzeniu temu towarzyszy także lęk, poczucie pustki, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Mimo, że z racjonalnego punktu widzenia oczywiste jest, że dorosłe dzieci wyprowadzają się i rozpoczynają samodzielne życie, wielu rodziców podświadomie oczekuje, że będą z nimi na zawsze. Ich odejście zawsze jest szokiem i spotyka się z niedowierzaniem, że „to już”. Przeżywanie tego rodzaju „żałoby” potęgują powody, o których mowa powyżej, czyli wygaśnięcie więzi, jaka łączyła nas z partnerem lub zrezygnowanie ze swojego życia na rzecz dzieci. W wyniku tego, kiedy te ostatnie nas opuszczają, okazuje się, że nic nam nie zostaje... Sytuacji nie poprawia fakt, że wyfrunięcie dzieci z gniazda rodzinnego ma miejsce zazwyczaj, kiedy rodzice są w wieku średnim, a kobiety przeżywają menopauzę. Jest to okres, w którym ludzie zmierzają się z bilansem swojego dotychczasowego życia, czasem smutkiem po odchodzącej młodości lub żalem do siebie za niewykorzystane szanse lub złe decyzje. Kobietom doskwiera gorsze samopoczucie i huśtawka nastrojów. Mężczyzn dotyka kryzys wieku średniego. Jeśli dodamy do tego odejście dzieci, robi się bardzo nieciekawie...

Jak można sobie pomóc? Najprostszą odpowiedzią jest – Zacznij nowe życie! Odnajdź utracone lub odsunięte na bok zainteresowania, przyjemności, coś, co lubisz robić, ale od dawna brakowało ci na to czasu. Możesz też odkryć w sobie nowe pomysły na spędzanie wolnego czasu – w końcu masz go teraz pod dostatkiem. Warto też „odkurzyć” swój związek – spójrz na swoją żonę jak na seksowną kobietę, a nie tylko matkę, lub na męża jak na kochanka – a nie tylko przykładnego ojca. Jeśli oboje partnerów postawi na dbanie o siebie i samorozwój – wkrótce znów zacznie ich coś do siebie przyciągać. A może znajdą gdzieś zakurzoną kartkę z listą rzeczy, jakie obiecali sobie zrobić, kiedy odchowają dzieci?

Pamiętaj, że jeśli syndrom pustego gniazda utrzymuje się i istotnie zaburza twoje funkcjonowanie, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Własna terapia pomoże ci nie tylko uporać się z tym konkretnym problemem, ale także zwycięsko przejść przez trudny okres wieku średniego. Pary mogą zdecydować się na terapię dla dwojga – w ten sposób razem przejdą przez kryzys i zbudują nową jakość w swoim związku. Warto sobie pomóc – wtedy odejście dzieci nie będzie cierpieniem, a naturalnym etapem życia rodziców.

Artykuł pod redakcją Pracowni Psychoterapii i Psychorozwoju Izabeli Kielczyk z Warszawy - http://psychoterapia-kielczyk.pl/ - Psycholog w Warszawie

Polecamy także:

Sposoby ograniczenia ilości odpadów

Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów? Więcej…

Ile prawdy jest w obawach co do środków odchudzających?

Wokół tabletek na odchudzanie narosły mity, które sprawiają, że wiele osób obawia się po nie sięgnąć z powodów nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości. Więcej…

Służba zdrowia starożytnego Egiptu

Według badaczki amerykańskiej Anne Austin, nad Nilem w czasach starożytnych funkcjonowała państwowa służba zdrowia. Anne jest doktorantką na Uniwersytecie Stanford w Palo Alto. Więcej…

Egzamin w WORD - jak na przykład zdać za pierwszym podejściem?

Z legendarnym egzaminem na prawko wiążą się różnorodne historie. Przeważnie można usłyszeć, iż zaliczenie za pierwszym razem jest niewykonalne. Bezspornie to samo wydarzenie generuje wielki stres i poruszanie. Trzeba znakomicie poznać wszystkie reguły ruchu drogowego, rozsądnie manewrować samochodem i zachować refleks na wypadek nieroztropności pozostałych kierowców. A dodatkowo wciąż pojawiają się pogłoski o twardych egzaminatorach, czy innych nieprzyjemnych okolicznościach. W jaki sposób podejść do egzaminu, aby zaliczyć za pierwszym podejściem. Więcej…

Umowa o dofinansowanie z funduszy - jak ją poprawnie przeprowadzić?

Z wykorzystaniem Funduszy Europejskich zostało przeprowadzonych miliony projektów. Skutecznie wykonany projekt potrzebuje jednak solennego przygotowania i wykonania wielu działań mających za zadanie zrealizowanie wszelkich wytycznych przydzielanych przez umowę o dofinansowanie. Jak wydajnie zarządzać projektem? Kto może złożyć wniosek? W jakim celu jest wykorzystywane doradztwo projektowe? W jaki sposób zagwarantować sobie prawidłową realizację umowy? Poznaj kilka wskazówek dla przyszłych beneficjentów. Więcej…