Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Najsłynniejszy deptak w Polsce - Monciak

Wczasy nad morzem to wspaniała przygoda, którą ma szansę przeżyć każdy z nas. Co warto zwiedzić podczas relaksu na obszarze tak wspaniałego miasta jakim jest Sopot? Więcej…

Beton towarowy - materiałem wszechstronnego zastosowania

W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu. Więcej…

Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin. Więcej…

Do czego służą zbiorniki z powłoką TWS?

W zbiornikach magazynowych z powłoką TWS można przechowywać ciecze chemicznie agresywne, środki spożywcze, takie jak: wino, piwo, ocet, woda pitna, przetwory zbożowe i mięsne oraz półprodukty owocowo-warzywne, a także ścieki oraz produkty naftowe. Dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej…

Korzystanie z płatności mobilnych

Ewolucja w dziedzinie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co można zrobić, aby technika pomagała nam, a nie stanowiła źródła nowych problemów? Odpowiedź jest banalna – mnóstwo zależy od nas a także od zdrowego rozsądku, którym trzeba się wykazywać w każdej sytuacji. O czym wobec tego powinny pamiętać osoby mające zamiar bez ryzyka korzystać z płatności mobilnych? Więcej…
Przedszkola Montessori - nowy trend wśród młodych rodziców?

przedszkole-pozn-mPoznań jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym możemy obserwować szybki wzrost zainteresowania metodą wychowawczą zapoczątkowaną przez Marię Montessori. Kim była Maria Montessori, jaki ma wkład w rozwój metod wychowawczych i jakie efekt może przynieść stosowanie właśnie tej metody w praktyce?

Kim była Maria Montessori?

Zaczynając od początku, Maria Montessori to włoska lekarka żyjąca w latach 1870 – 1952, która w wyraźny sposób odrzucała dotychczasowy system edukacji i wychowania najmłodszych dzieci. Pomimo tego, że stworzyła nową metodę wychowania dzieci i całe swoje życie poświęciła na odpowiednie obserwacje i wyciąganie wniosków, to jednak metoda Montessori nie zyskała dużej popularności mając w opozycji surowy system wychowania szkolnego.

Nawet w naszym kraju możemy obserwować, że to właśnie typowo szkolny system wychowania dzierży palmę pierwszeństwa i sprawia, że dzieci są niejako pozbawiane własnej kreatywności i wychowywane ściśle pod konkretne role w społeczeństwie – tego nie wolno, tamtego też nie, a tego nie wypada robić. W przypadku metody Marii Montessori wszystko wygląda zupełnie inaczej, choć nie oznacza to, że panuje tutaj zupełna dowolność w działaniach dzieci i nikt nie sprawuje nad nimi żadnej kontroli i nie kształtuje ich w pewien określony sposób.

Konkretna metoda

W jaki sposób działa metoda Marii Montessori i czy rzeczywiście może mieć ona lepszy wpływ na wychowanie dzieci niż stosowana nawet obecnie dyscyplina związana ze szkolną ławką i zdobywaniem wiedzy na określonych poziomach rozwoju?

Metoda Montessori to metoda sprzeciwiająca się sztywnym zasadom i olbrzymiej ingerencji w wychowanie dzieci – począwszy od chwili ich urodzenia, aż do uzyskania pełnej samodzielności. Tym samym Maria Montessori kładła największy nacisk na możliwość swobodnego rozwoju dzieci bez krępowania i ograniczania ich zasadami, które często nie miały nawet żadnego uzasadnienia faktycznego – „tak się nie robi, bo nie wypada” lub „co ludzie powiedzą”. Montessori to metoda dająca możliwość wykazania się dzieci na każdym etapie ich rozwoju poprzez podejmowanie przez nie same aktywności życiowych. Zadaniem rodziców i potencjalnych wychowawców mających styczność z dziećmi powinno być jedynie wspieranie spontaniczności i twórczości u dzieci, co w konsekwencji miałoby niejako przełożyć się na ich wszechstronny rozwój obejmujący takie sfery życia jak fizyczność, duchowość, rozwój kulturalny, a także poczucie przynależności do pewnej społeczność.

Metoda w Poznaniu – przedszkole Poznań?

Jeżeli wejdziemy na strony internetowe placówek wychowawczo-edukacyjnych w Poznaniu (przedszkoli i żłobków – zwłaszcza tych prywatnych, gdzie panuje większa swoboda w wyborze i stosowaniu metod wychowawczych – w pewnych granicach), to zobaczymy, że duża część tego typu placówek przechodzi systematycznie od kilku lat na metodę Montessori potwierdzając tym samym pierwotne założenia Marii Montessori, iż swobodny rozwój dzieci jest znacznie lepszy nie tylko dla nich samych, ale i całego społeczeństwa, którego przecież są częścią.

Czy warto posłać własne dziecko?

Posługując się wyszukiwarką internetową i hasłami „prywatne przedszkole Poznań” oraz „żłobek Poznań” z pewnością nie będziemy mieli żadnych problemów z odnalezieniem placówek, które stosują metodę włoskiej lekarki. Czy jest to jednak dobry wybór dla naszych dzieci? Wbrew pozorom nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi i wszystko zależy również od metod wychowawczych, które będziemy stosowali w domu – muszą być one zbieżne z profilem żłobka oraz przedszkola, do którego nasze dziecko będzie uczęszczało, gdyż tylko wtedy będziemy mogli liczy na efekty konkretnej metody i nie stłumimy kreatywności dziecka w zarodku.

http://www.montessoripoznan.pl/

przedszkole-poznan

Polecamy także:

AI - Artificial Intelligence

Ten rok to następny ogromny krok naprzód dla Artificial Intelligence, innymi słowy sztucznej inteligencji, dlatego że przynależna do Google firma Deep Mind opracowała maszynę, której pierwszy raz w historii udało się pokonać człowieka w bardzo skomplikowaną, starożytną grę planszową Go. Jak się okazuje to nie wszystko, gdyż IBM opracowało całkowicie nową technologię, dzięki której komputery mogą poczynić jeszcze większy postęp i pracować jeszcze szybciej niż do tej pory. Więcej…

A Ty? Wiesz, czym oddychasz?

Smog to jeden z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce. Aż 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Dlatego Aviva przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną „Wiem, czym oddycham”. Inicjatywa startuje 14 listopada – w Dniu Czystego Powietrza. Ma zwiększyć świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. Więcej…

Biznes po angielsku

Pracodawcy, którzy dbają o swój wizerunek i chcą przyciągnąć najlepszych pracowników, zachęcają ich do pracy w swojej firmie różnymi sposobami. Niektórzy oferują pakiety medyczne inni karty na zajęcia sportowe, pozostali inwestują w integrację zarówno pomiędzy pracownikami jak również ich rodzinami. Pikniki rodzinne czy wyjazdy szkoleniowe połączone z integracją są bardzo popularnymi formami stosowanymi przez działy HR. Ale ci którym zależy na pozyskaniu największych „talentów” na rynku, oferują wiele możliwości rozwoju osobistego, dostosowane do nie tylko do potrzeb swoich pracowników, ale ich możliwości czasowych. Więcej…

Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii? Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…