Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane?
Zastosowania generatorów ozonu do cieczy
Wśród generatorów ozonu możemy wyszczególnić te przeznaczone do oczyszczania powietrza oraz te do cieczy. Ozonatory do płynów mają mnóstwo zastosowań. Z powodzeniem używa się ich w oczyszczalniach ścieków. Można użyć ich przy domowym ujęciu wody, ponieważ neutralizują one zarówno zakażenia biologiczne, jak i zanieczyszczenia żelazem i manganem. Ozonator oczyści wodę w oczku wodnym, basenie, aquaparku.
Szczególnie wiele korzyści z oczyszczania cieczy ozonem odnosi przemysł: spożywczy, chemiczny, farmaceutyczny. Dzięki ozonatorowi woda, a także soki, oliwy i wszelkie inne substancje płynne, w tym te przeznaczone do spożycia, można szybko oczyścić, zapewniając najwyższy standard higieny produkcji, a tym samym bezpieczeństwo zarówno konsumentów, jak i pracowników zakładu.
"Nasze generatory ozonu do cieczy zostały gruntownie przebadane - mówi specjalista z firmy Bitom Ozone Technology. - Szczególnie skupiliśmy się na tym, jak ozon wpływa na oczyszczaną w ten sposób żywność. Zgodnie z przewidywaniami i dotychczasowymi badaniami w tej dziedzinie okazało się, że oczyszczanie cieczy, w tym cieczy spożywanych przez ludzi, przy użyciu ozonu jest całkowicie neutralne i bezpieczne. Metoda ta jest znacznie lepsza niż sterylizacja termiczna czy np. przy użyciu chloru, bo nie wpływa w żaden sposób ani na oczyszczany produkt, ani na jego konsumentów".
Przykład generatora ozonu do cieczy
Aby scharakteryzować generator ozonu do cieczy, posłużmy się przykładem. Będzie nim ozonator BT - W5. Ten generator cechuje się najmniejszą wydajnością - dostępne są sprzęty o wydajności 5, 7 i 10 gramów ozonu na godzinę. Model BT - W5 jest produktem polskim. Ozonowanie odbywa się w zamkniętej komorze ceramiczno-stalowej. Generator ozonu zasilany jest powietrzem - to z niego pobiera tlen, z którego pod wpływem wyładowań specjalnej lampy powstaje ozon. Omawiane tu urządzenie wyposażone jest w timer, a maksymalny czas, jaki można zaprogramować, to 360 minut. Po wskazanym czasie urządzenie się wyłącza. Generator daje też możliwość ustawienia jednego z wielu programów i użycia autostartu. To ogranicza obsługę sprzętu do minimum. Komunikaty i parametry pracy pokazują się na wyświetlaczu LCD. Ponadto generator ozonu wyposażono w sygnalizację dźwiękową, którą można wyłączyć.
Przy corocznym przeglądzie generator ozonu BT - W5 jest objęty dożywotnią gwarancją. Niewielkie rozmiary i ciężar (5 kg), estetyczna i solidna obudowa, a także prosta obsługa sprawiają, że urządzenie nadaje się nawet dla osób niezaznajomionych z technologią.