Borówkę amerykańską coraz częściej zauważyć można w naszych ogrodach przydomowych. Nic w tym dziwnego - jej owoce są smaczne, zdrowe, dostarczają wielu wartości odżywczych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie borówka amerykańska będzie dobrze rosnąć.
Najlepszym okresem na sadzenie borówki amerykańskiej, zwanej też borówką wysoką jest jesień bądź wiosna. Zaś jeśli kupimy krzewy w pojemnikach, możemy je sadzić również latem. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie borówki jesienią, musimy koniecznie osłonić podstawę rośliny ściółką z trocin, torfu, bądź liści.
Krzew borówki amerykańskiej dorastać może nawet do 2 metrów. Borówka znosi temperatury do -25 stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że roślina ta nie jest podatna na choroby czy szkodniki, oprysk nie jest potrzebny. Do uprawy borówki najlepsze będzie stanowisko słoneczne, zaciszne, gdzie podłoże nagrzewa się łatwo. Wybieramy glebę kwaśną (pH 3,5-5,0), przepuszczalną i o dużej zawartości próchnicy. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie nie spełnia tych wymogów, można wykopać dół na 35 cm głębokości oraz o średnicy 60 cm, a następnie napełnić go mieszanką piasku, kwaśnego torfu oraz kory drzew iglastych w proporcji 1:1:1. Jeśli dysponujemy w naszym ogrodzie glebą przepuszczalną, to wystarczy zmieszać ją z kwaśnym torfem w proporcji 1:1. Najwygodniej będzie przygotować jednocześnie miejsce dla paru krzewów, aby nie wykopywać osobnych dołków dla każdego krzewu.
Borówkę sadzimy co 1,5 metra, na głębokość o około 5 centymetrów większą niż rosły w szkółce. System korzeniowy rośliny jest stosunkowo płytki, stąd ważne jest regularne podlewanie.
Borówka amerykańska wymaga nawożenia raz w roku, na wiosnę, nawozem dla borówek. Zabieg wykonujemy zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie nawozu.
Glebę dookoła krzewów należy ściółkować, w celu zabezpieczenia jej przed utratą wody i parowaniem, w szczególności jeśli borówkę uprawiamy w lekkiej glebie, o małej zawartości próchnicy. Na ściółkę wykorzystać możemy trociny, torf wysoki, korę drzew iglastych. Ściółkę rozmieszczamy wokół krzewu w promieniu 50 - 80 centymetrów, na grubość 3 do 5 centymetrów. Ściółkę musimy nanosić co roku.
Jeśli chodzi o cięcie krzewu, to w ciągu trzech pierwszych lat od sadzenia usuwać należy wyłącznie słabe, chore pędy. Robimy to wczesną wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja. Cięcie prześwietlające zaczynamy w czwartym, piątym roku, ma to na celu pobudzenie owocowania oraz zapewnienie stałych plonów. Wycinamy wówczas pędy najstarsze. Borówka amerykańska owocuje najobficiej na dwu-trzyletnich pędach, maksymalnie czteroletnich. Prawidłowo prowadzony krzew winien posiadać tylko kilka pędów głównych.
Owoce borówki dojrzewają w okresie od połowy lipca do września - w zależności od odmiany.