Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Czym różni się rachunkowość od księgowości?

Choć dla wielu z nas terminy rachunkowość i księgowość oznaczają to samo i powszechnie używamy ich jako synonimów, to w rzeczywistości nimi nie są. Księgowość należy bowiem do jednego z elementów składowych rachunkowości. Aby pokazać różnice, jakie dzielą oba te pojęcia, wyjaśnimy, na czym dokładnie polega rachunkowość oraz jakie działania wchodzą w zakres księgowości. Więcej…

Błędy początkujących blogerów

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób posiada prywatnego bloga, jednakże nie każdy bloger pomimo tworzenia zajmujących artykułów zyskuje powodzenie. Wynika to zwykle z nie przywiązywania uwagi do małych kwestii, nie raz czysto technicznych, jakie mogą powiększyć szanse na pomyślność bloga nawet o połowę! Więcej…

Reklama na stronie – jaka przyniesie najwięcej korzyści?

By wypromować firmę, wiele właścicieli stron internetowych korzysta z takich rozwiązań. Pamiętajmy jednak o tym, że nie musimy ograniczać się tylko do tej jednej funkcji. Dla wielu osób ważna jest też reklama na stronie, dzięki której możemy zarobić dodatkowe pieniądze. Chcesz się dowiedzieć na ten temat? W takim razie sprawdź, jak to zrobić. Więcej…

Sztuczna skóra jak prawdziwa

Inżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali materiał na sztuczną skórę. Skóra ta jest wyjątkowa, gdyż może odczuwać dotyk oraz przesyłać impulsy do komórek nerwowych. Stworzenie tego materiału niesie nadzieję na opracowanie innowacyjnej generacji protez. Więcej…

Jakim badaniom są poddawane sery?

Wszelkiego rodzaju sery są poddawane różnego rodzaju badaniom i testom. W zależności od wybranej metody są one sprawdzane zarówno na etapie przygotowania produktu, jak i po uzyskaniu finalnego artykułu spożywczego. Sprawdzenie ich jakości obejmuje zarówno analizę sensoryczną, jak i fizykochemiczną. Coraz większa część producentów decyduje się na ich weryfikowanie pod kątem zawartości antybiotyków. Co warto wiedzieć o tego typu badaniach? Więcej…
Borówka amerykańska uprawa i pielęgnacja

borowka-amerykanska-mBorówkę amerykańską coraz częściej zauważyć można w naszych ogrodach przydomowych. Nic w tym dziwnego - jej owoce są smaczne, zdrowe, dostarczają wielu wartości odżywczych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie borówka amerykańska będzie dobrze rosnąć.

borowka-amerykanskaNajlepszym okresem na sadzenie borówki amerykańskiej, zwanej też borówką wysoką jest jesień bądź wiosna. Zaś jeśli kupimy krzewy w pojemnikach, możemy je sadzić również latem. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie borówki jesienią, musimy koniecznie osłonić podstawę rośliny ściółką z trocin, torfu, bądź liści.

Krzew borówki amerykańskiej dorastać może nawet do 2 metrów. Borówka znosi temperatury do -25 stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że roślina ta nie jest podatna na choroby czy szkodniki, oprysk nie jest potrzebny. Do uprawy borówki najlepsze będzie stanowisko słoneczne, zaciszne, gdzie podłoże nagrzewa się łatwo. Wybieramy glebę kwaśną (pH 3,5-5,0), przepuszczalną i o dużej zawartości próchnicy. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie nie spełnia tych wymogów, można wykopać dół na 35 cm głębokości oraz o średnicy 60 cm, a następnie napełnić go mieszanką piasku, kwaśnego torfu oraz kory drzew iglastych w proporcji 1:1:1. Jeśli dysponujemy w naszym ogrodzie glebą przepuszczalną, to wystarczy zmieszać ją z kwaśnym torfem w proporcji 1:1. Najwygodniej będzie przygotować jednocześnie miejsce dla paru krzewów, aby nie wykopywać osobnych dołków dla każdego krzewu.

Borówkę sadzimy co 1,5 metra, na głębokość o około 5 centymetrów większą niż rosły w szkółce. System korzeniowy rośliny jest stosunkowo płytki, stąd ważne jest regularne podlewanie.

Borówka amerykańska wymaga nawożenia raz w roku, na wiosnę, nawozem dla borówek. Zabieg wykonujemy zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie nawozu.

Glebę dookoła krzewów należy ściółkować, w celu zabezpieczenia jej przed utratą wody i parowaniem, w szczególności jeśli borówkę uprawiamy w lekkiej glebie, o małej zawartości próchnicy. Na ściółkę wykorzystać możemy trociny, torf wysoki, korę drzew iglastych. Ściółkę rozmieszczamy wokół krzewu w promieniu 50 - 80 centymetrów, na grubość 3 do 5 centymetrów. Ściółkę musimy nanosić co roku.

Jeśli chodzi o cięcie krzewu, to w ciągu trzech pierwszych lat od sadzenia usuwać należy wyłącznie słabe, chore pędy. Robimy to wczesną wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja. Cięcie prześwietlające zaczynamy w czwartym, piątym roku, ma to na celu pobudzenie owocowania oraz zapewnienie stałych plonów. Wycinamy wówczas pędy najstarsze. Borówka amerykańska owocuje najobficiej na dwu-trzyletnich pędach, maksymalnie czteroletnich. Prawidłowo prowadzony krzew winien posiadać tylko kilka pędów głównych.

Owoce borówki dojrzewają w okresie od połowy lipca do września - w zależności od odmiany.

Polecamy także:

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Ogród na tarasie

Kiedy kończy się zima, wielu z nas ma już dosyć nudnego widoku. Tęsknimy za słońcem, świeżym powietrzem i nade wszystko za zielonością. Wypatrujemy początkowych oznak wiosny, weseli nas każdy pąk na pędach i nowe, jasnozielone źdźbła darni. Szczęśliwcy posiadający ogród przydomowy zapoczątkowują wiosenne porządki na rabatach, projektują nowiuteńkie nasadzenia i przygotowują sadzonki. Natomiast ci, którzy nie posiadają ogrodem wcale nie muszą czuć się poszkodowani w tym względzie. Balkon może stać się namiastką ogrodu i ukoić tęsknotę za bliskością z przyrodą. W jaki sposób przeto zaaranżować balkon, by stał się on dla nas tajemniczym miejscem pełnym bujnej roślinności? Więcej…

Stan bieżnika opony a zjawisko akwaplanacji

Z akwaplanacją, inaczej aquaplaningiem mamy do czynienia, kiedy na mokrej nawierzchni opona traci przyczepność do podłoża, wskutek czego niemożliwe staje się sterowanie samochodem. To zjawisko często występuje latem podczas intensywnych opadów deszczu. Jest bardzo niebezpieczne dlatego kierowca powienien wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko takiego poślizgu. Więcej…

Edukacja w dziedzinie energii elektrycznej

Prąd, który zrewolucjonizował świat w pierwszej połowie dwudziestego wieku, przyczynił się do gwałtownego i niepohamowanego rozwoju cywilizacji oraz poszczególnych dziedzin nauki. Wraz z prądem pojawiły się nowoczesne urządzenia i sprzęty, znacznie ułatwiające codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie czasochłonnych jeszcze do niedawna obowiązków zawodowych i domowych. Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…