Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

Firmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów. Więcej…

Czy warto spędzić urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Wydaje się, iż prąd na intensywne wyjazdy zagraniczne tymczasowo zwolnił. Z bez wątpienia to nie wyłącznie wynik ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Lecz wczasy w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co zatem inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdziwią. Więcej…

Trudne dzieciństwo a migrena

Złe przeżycia z czasów dzieciństwa mogą mieć związek z późniejszymi migrenami oraz stanami zapalnymi prowadzącymi do udaru u niektórych kobiet. Naukowcy przeprowadzili badania pośród 140 kobiet w wieku 18 - 50 lat. Więcej…

Nowe technologie wdrażane w ciągnikach rolniczych

Gospodarstwo z prawdziwego zdarzenia nie może obejść się bez profesjonalnego ciągnika rolniczego. I choć coraz trudniej o widok małego traktora pracującego w polu, zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy nie maleje. Obecnie w urządzeniach stosowane są nowoczesne rozwiązania, które zamieniają trudną pracę na roli w przyjemne działanie. A to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Więcej…

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…
Borówka amerykańska uprawa i pielęgnacja

borowka-amerykanska-mBorówkę amerykańską coraz częściej zauważyć można w naszych ogrodach przydomowych. Nic w tym dziwnego - jej owoce są smaczne, zdrowe, dostarczają wielu wartości odżywczych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie borówka amerykańska będzie dobrze rosnąć.

borowka-amerykanskaNajlepszym okresem na sadzenie borówki amerykańskiej, zwanej też borówką wysoką jest jesień bądź wiosna. Zaś jeśli kupimy krzewy w pojemnikach, możemy je sadzić również latem. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie borówki jesienią, musimy koniecznie osłonić podstawę rośliny ściółką z trocin, torfu, bądź liści.

Krzew borówki amerykańskiej dorastać może nawet do 2 metrów. Borówka znosi temperatury do -25 stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że roślina ta nie jest podatna na choroby czy szkodniki, oprysk nie jest potrzebny. Do uprawy borówki najlepsze będzie stanowisko słoneczne, zaciszne, gdzie podłoże nagrzewa się łatwo. Wybieramy glebę kwaśną (pH 3,5-5,0), przepuszczalną i o dużej zawartości próchnicy. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie nie spełnia tych wymogów, można wykopać dół na 35 cm głębokości oraz o średnicy 60 cm, a następnie napełnić go mieszanką piasku, kwaśnego torfu oraz kory drzew iglastych w proporcji 1:1:1. Jeśli dysponujemy w naszym ogrodzie glebą przepuszczalną, to wystarczy zmieszać ją z kwaśnym torfem w proporcji 1:1. Najwygodniej będzie przygotować jednocześnie miejsce dla paru krzewów, aby nie wykopywać osobnych dołków dla każdego krzewu.

Borówkę sadzimy co 1,5 metra, na głębokość o około 5 centymetrów większą niż rosły w szkółce. System korzeniowy rośliny jest stosunkowo płytki, stąd ważne jest regularne podlewanie.

Borówka amerykańska wymaga nawożenia raz w roku, na wiosnę, nawozem dla borówek. Zabieg wykonujemy zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie nawozu.

Glebę dookoła krzewów należy ściółkować, w celu zabezpieczenia jej przed utratą wody i parowaniem, w szczególności jeśli borówkę uprawiamy w lekkiej glebie, o małej zawartości próchnicy. Na ściółkę wykorzystać możemy trociny, torf wysoki, korę drzew iglastych. Ściółkę rozmieszczamy wokół krzewu w promieniu 50 - 80 centymetrów, na grubość 3 do 5 centymetrów. Ściółkę musimy nanosić co roku.

Jeśli chodzi o cięcie krzewu, to w ciągu trzech pierwszych lat od sadzenia usuwać należy wyłącznie słabe, chore pędy. Robimy to wczesną wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja. Cięcie prześwietlające zaczynamy w czwartym, piątym roku, ma to na celu pobudzenie owocowania oraz zapewnienie stałych plonów. Wycinamy wówczas pędy najstarsze. Borówka amerykańska owocuje najobficiej na dwu-trzyletnich pędach, maksymalnie czteroletnich. Prawidłowo prowadzony krzew winien posiadać tylko kilka pędów głównych.

Owoce borówki dojrzewają w okresie od połowy lipca do września - w zależności od odmiany.

Polecamy także:

Skąd oni mają nasze dane? Czyli o konsumenckich bazach danych słów kilka

Konsumenckie bazy danych podlegają specjalnym regulacjom prawnym, w przeciwieństwie do biznesowych baz danych tego typu. Firmy jednak handlują danymi tego typu, dzięki czemu zwiększają swoje obroty marketingowe oraz są w stanie dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani ich produktem. Dobór konsumentów odbywa się na zasadzie umieszczonych informacji dotyczących wieku, płci czy chociażby zainteresowań. Dzięki temu z łatwością firmy mogą dopasować swój produkt do osoby, która potencjalnie powinna nim być zainteresowania. Więcej…

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Na pewno większość osób doświadczyła w swoim życiu sytuacji, gdy nie mogła wejść do domu bo zamek w drzwiach odmówił posłuszeństwa. Na początku próbujemy szarpać się z zamkiem i klamką. Potem próbujemy różnych domowych, czasem dziwnych sposobów na otwarcie drzwi, aż w końcu decydujemy się na pomoc fachowców. Więcej…

Kilka sposobów na odpoczynek w wiosenny wieczór

Wiosna to idealny czas na relaks. Aura nastawia pozytywnie, a coraz wyższe temperatury działają, że świat wokół staje się wielokolorowy. Ci szczęściarze, którzy mają możliwość wzięcia długiego urlopu, wyruszają daleko do kurortów polskich lub zagranicznych. Wybierają odpoczynek w spa, na plaży. Lecz ci, którzy zostają, bo muszą pracować, też mogą poszukać sposobów na relaks. Spróbujmy więc opisać kilka możliwości na wypoczynek po pracy. W jaki sposób można zapewnić sobie relaks we własnym zaciszu, po kilku, kilkunastu godzinach wytężonej pracy? Więcej…

Czy warto studiować psychologię?

Psychologia, tuż obok prawa, medycyny czy marketingu, to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Od lat maturzyści składają dokumenty na uczelnie, w których przypada nawet kilkanaście osób chętnych na jedno miejsce. Rozpoczęcie kierunku oznacza fascynującą drogę do wnętrza ludzkiego umysłu. Czy warto poświęcić się tej pracy? Więcej…

Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie. Więcej…