Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Przeprowadzki w Katowicach i miastach ościennych, przewóz i transport mebli w Katowicach i miastach ościennych

Przynajmniej raz w życiu, każdy z nas musiał się przeprowadzać. Czy to w czasach studenckich, gdy co roku wynajmowało się nowe mieszkanie, czy też przeprowadzka do nowego mieszkania, zmiana mieszkania na nowe. Więcej…

Lublin - kombinacja przeszłości, kultury i współczesności

Lublin stanowi miasto pełne pieknej architektury, ducha przeszłości oraz pięknych zabytków. Położone w południowo-wschodniej Polsce, jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w naszym kraju. Powinno się zobaczyć to miasto nie wyłącznie ze względu na jego bogatą przeszłość, ale również z uwagi na na mnóstwo rozmaitych atrakcji. Więcej…

Jak zostać ratownikiem WOPR

Niesienie pomocy innym, doskonałe umiejętności pływackie i iście zimna krew – to cechy wyróżniające ratowników wodnych, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem, podczas gdy my oddajemy się urokom wodnej rekreacji. Ta profesja jest opatrzona wielką odpowiedzialnością za ludzkie życie, wymagającą i skierowaną wyłącznie do tych kandydatów, którzy spełniają szereg określonych wymagań. Więcej…

Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań jednorazowych?

Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces? Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…
Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

recycling-sw-mRecykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców.

Recykling – na czym polega i jakie ma znaczenie dla środowiska?

Recykling to ważna część gospodarki odpadami, polegającej na zbieraniu, transportowaniu i unieszkodliwianiu śmieci. Jest odzyskiwaniem i przetwarzaniem odpadków w celu ochrony środowiska przed:

  • nadmiernym wykorzystywaniem surowców naturalnych,
  • zużyciem energii,
  • emisją gazów cieplarnianych do atmosfery,
  • zaleganiem śmieci na wysypiskach.

Rozróżnia się cztery grupy odpadów, które nadają się do odzyskania i ponownego wykorzystania. Są to: szkło, papier, plastik i metale. W praktyce wygląda to tak, że śmieci trafiają do sortowni, gdzie poddawane są ręcznemu bądź mechanicznemu segregowaniu. Poselekcjonowane odpady są uzdatniane, czyszczone i ponownie wykorzystywane. Z odzyskanych tworzyw sztucznych można wyprodukować, np. odzież sportową, obuwie lub meble ogrodowe, a odzyskane szkło można przetopić i ponownie wykorzystać do wyprodukowania opakowań. „Do 2030 roku 65 procent odpadów komunalnych ma trafić do recyklingu” – mówi Michał Paca, ekspert do spraw gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i ochrony środowiska.

Rachunek ekonomiczny, czyli opłacalność recyklingu

Wyprodukowanie 100 tysięcy ton aluminium z nieodnawialnych rud boksytu, zużywa energię na poziomie 4700 teradżuli. Dla porównania, wytworzenie takiej samej ilości aluminium z surowca wtórnego, potrzebuje około 240 teradżuli. Oszczędność energii w tym przypadku kształtuje się na poziomie ponad 90 procent. Z jednej tony odzyskanego szkła, można wyprodukować 3300 butelek o pojemności 0,5 litra. Różnica w kosztach związanych z wyprodukowaniem nowej szklanej butelki a ponownym wykorzystaniem surowca odzyskanego wynosi w skali roku kilkadziesiąt milionów złotych. Oznacza to, że im więcej surowców będzie można odtworzyć, tym niższe będą ceny produktów z nich wykonanych. Odzyskiwanie śmieci wiąże się z mniejszymi kosztami niż wyprodukowanie nowego surowca, jeżeli spełnione są dwa wymagania. Pierwszy dotyczy sprawnego systemu pozyskiwania odpadów a drugi zapotrzebowania na produkty recyklingowe. Jeżeli te dwa mechanizmy działają sprawnie, wówczas działania związane z odzyskiem i przetwarzaniem śmieci nie są tylko zbieraniem odpadów, ale są korzystne ekonomicznie i mają pozytywny wpływ na środowisko.

recycling-sw

Polecamy także:

Dozowanie precyzyjne

Pogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym. Więcej…

Spółdzielnia czy wspólnota?

Współcześnie znaczna ilość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś nabywa mieszkanie z rynku wtórnego z wysokim najprawdopodobniej trafi na spółdzielnię mieszkaniową. Więcej…

Edukacja domowa – czy warto się nią zainteresować?

Edukacja domowa w Polsce nie jest zbyt popularna i niewielu rodziców się na nią decyduje, choć oczywiście nie brakuje wyjątków. Samodzielne nauczanie dziecka w domu pozwala jednak na pewną swobodę w doborze metod nauczania, materiału, z drugiej jednak rodzice podlegają nadzorowi kuratorium, a dziecko przechodzi testy wiedzy na każdym etapie nauczania. Czy warto zdecydować się na taką formę nauczania? Więcej…

Mieszkanie - małe, ale własne

Typowy Polak wkracza na rynek nieruchomości mniej więcej w 30 roku życia. Związane jest to najczęściej z usamodzielnieniem a także potrzebą założenia rodziny. Wybór ofert jest ogromny. Dla lubiących spokój oraz ciszę - zaciszne osiedla na obrzeżach, dla amantów miejskiego gwaru na pewno znajdzie się coś w samym centrum. Od kawalerki na parterze, po apartament z zapierającym dech widokiem. Każdy wyszuka lokum dla siebie. Każdy również zmierzy się z zagwostką: kupić, czy wynająć?   Więcej…

Walka z pleśnią

Fakt, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, jest powszechnie znany. Niestety społeczeństwo często bagatelizuje problem jej powstawania i nie traktuje go poważnie. Lekceważenie pleśni jest błędem, którego skutkiem mogą być poważne choroby. Jeżeli powstanie, trzeba z nią walczyć, ale powinniśmy zadbać o to żeby w ogóle nie znalazła się na ścianach naszego domu. Więcej…