Recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców.
Recykling – na czym polega i jakie ma znaczenie dla środowiska?
Recykling to ważna część gospodarki odpadami, polegającej na zbieraniu, transportowaniu i unieszkodliwianiu śmieci. Jest odzyskiwaniem i przetwarzaniem odpadków w celu ochrony środowiska przed:
- nadmiernym wykorzystywaniem surowców naturalnych,
- zużyciem energii,
- emisją gazów cieplarnianych do atmosfery,
- zaleganiem śmieci na wysypiskach.
Rozróżnia się cztery grupy odpadów, które nadają się do odzyskania i ponownego wykorzystania. Są to: szkło, papier, plastik i metale. W praktyce wygląda to tak, że śmieci trafiają do sortowni, gdzie poddawane są ręcznemu bądź mechanicznemu segregowaniu. Poselekcjonowane odpady są uzdatniane, czyszczone i ponownie wykorzystywane. Z odzyskanych tworzyw sztucznych można wyprodukować, np. odzież sportową, obuwie lub meble ogrodowe, a odzyskane szkło można przetopić i ponownie wykorzystać do wyprodukowania opakowań. „Do 2030 roku 65 procent odpadów komunalnych ma trafić do recyklingu” – mówi Michał Paca, ekspert do spraw gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i ochrony środowiska.
Rachunek ekonomiczny, czyli opłacalność recyklingu
Wyprodukowanie 100 tysięcy ton aluminium z nieodnawialnych rud boksytu, zużywa energię na poziomie 4700 teradżuli. Dla porównania, wytworzenie takiej samej ilości aluminium z surowca wtórnego, potrzebuje około 240 teradżuli. Oszczędność energii w tym przypadku kształtuje się na poziomie ponad 90 procent. Z jednej tony odzyskanego szkła, można wyprodukować 3300 butelek o pojemności 0,5 litra. Różnica w kosztach związanych z wyprodukowaniem nowej szklanej butelki a ponownym wykorzystaniem surowca odzyskanego wynosi w skali roku kilkadziesiąt milionów złotych. Oznacza to, że im więcej surowców będzie można odtworzyć, tym niższe będą ceny produktów z nich wykonanych. Odzyskiwanie śmieci wiąże się z mniejszymi kosztami niż wyprodukowanie nowego surowca, jeżeli spełnione są dwa wymagania. Pierwszy dotyczy sprawnego systemu pozyskiwania odpadów a drugi zapotrzebowania na produkty recyklingowe. Jeżeli te dwa mechanizmy działają sprawnie, wówczas działania związane z odzyskiem i przetwarzaniem śmieci nie są tylko zbieraniem odpadów, ale są korzystne ekonomicznie i mają pozytywny wpływ na środowisko.