Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi.
Badacze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbii przeprowadzali eksperymenty na myszach, aby sprawdzić działanie dwóch leków, to jest ruxolitinibu i tofactinibu. Oba te leki stosuje się przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także przy innych autoimmunologicznych schorzeniach. W poprzednim roku naukowcy dowiedli, iż są w stanie osiągnąć obiecujące wyniki w leczeniu łysienia plackowatego. Obecne badania pokazują, że są w stanie pomóc także w przypadku łysienia typu męskiego oraz kobiecego.
Eksperymenty przeprowadzone na myszach polegały na ogoleniu połowy grzbietu zwierzęcia, następnie podawano mu przez okres kilku dni tofactinib, ruxolitinib bądź placebo, czyli neutralną substancję. Po okresie trzech tygodni okazało się, że myszy którym aplikowano placebo były nadal niemal łyse, zaś te u których stosowano leki, mogą poszczycić się gęstą sierścią.
Naukowców najbardziej zaskoczył fakt, iż wspomniane leki są szczególnie skutecznym medykamentem na porost włosów, gdy zaaplikuje się je bezpośrednio na skórę. Dotychczas stosowano te leki jedynie wewnętrznie.
Mieszki włosowe działają na zasadzie oscylacji między stanem aktywności a uśpienia. U osób z problemem łysienia mieszki znajdują się w stanie uśpienia. Ruxolitinib oraz tofactinib mają za zadanie ich przebudzenie. Czy będzie tak rzeczywiście dowiemy się już niedługo, kiedy pojawią się wyniki badań na ludziach.