Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Na co zwracać uwagę przy zakupie aut używanych?

Kupno używanego samochodu odpowiadającego naszym marzeniom i wymaganiom bywa niezwykle trudne. Nawet jeśli znajdziemy auto, które nie tylko podoba nam się pod względem wizualnym, ale także jest odpowiedniej wielkości i ma wymagane przez nas parametry, nie zawsze powinniśmy je kupić. Bardzo ważny jest stan wszystkich jego elementów oraz komplet dokumentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód. Więcej…

Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

Cement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę. Więcej…

Sprzedaż na największym portalu e-commerce w Polsce a manager Allegro

Oczywistym faktem jest, że każdy sprzedawca chce sprzedać jak najwięcej i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Więcej…

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…
Lasy tropikalne w Norwegii?

tropikalne-lasy-mBadacze znaleźli ślady lasu tropikalnego na obszarze archipelagu Svalbard w Norwegii. Las ten obejmował obszary równika około 380 milionów lat temu. Skąd więc jego ślady w takiej odległości od pierwotnego obszaru występowania?

Pozostałości znalezione w Norwegii to jedne z najstarszych odkrytych śladów lasów tropikalnych na naszej planecie. Pozwala nam to zobaczyć w jak wielkim stopniu Ziemia uległa zmianom na przestrzeni setek milionów lat. Jedne z pierwszych wielkich drzew wyrosły na powierzchni ziemi w okresie dewonu. W tym też czasie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze znacznie się zmniejszyło. Zasadniczą rolę w tym procesie odegrał wzrost drzew.

Oczyszczenie atmosfery ziemskiej z dwutlenku węgla zawdzięczamy właśnie tym pojawiającym się drzewom. Za ich sprawą stężenie CO2 obniżyło się przeszło 15 razy, do osiągnięcia dzisiejszego poziomu.

Grupa badaczy pod kierownictwem Chrisa Berry'ego z Uniwersytetu Cardiff dowiodła, iż odkryte w Norwegii szczątki lasu pierwotnie rosły na obszarze równika. Jednak w następstwie dryfu kontynentów, pozostałości lasu znalazły się tak daleko na północy. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, iż pierwotny las tropikalny był odmienny od tego znanego nam dziś - porastały go bowiem wielkie widłaki, które osiągały nawet cztery metry wysokości.

tropikalne-lasy

Polecamy także:

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…

Gogle VR - nowa rzeczywistość

Jak do tej pory był to element filmów sci-fi a także motyw spotykany w wielu grach komputerowych. Kilkanaście lat temu przeciętny Kowalski nie dałby wiary, że zakładając tylko i wyłącznie okulary będziemy mogli widzieć zupełnie co innego niż to co nas otacza. Oczywiście w pierwszej chwili myśląc o takich goglach można pomyśleć o użyciu ich tylko w grach komputerowych oraz konsolowych. Więcej…

Lato w ogrodzie

Letnie miesiące są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu lub wyruszyć gdziekolwiek na urlop. Dla właścicieli ogródków albo działek to wzmożony termin pracy. Połowa i schyłek lata to z reguły okres w którym zbiera się największą ilość. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną także bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które plony, dary natury na ogół gromadzimy pod koniec lata? Więcej…

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…