Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają?
Z czego składa się dystrybutor paliw?
Dystrybutory paliwa to instalacje pomiarowe, które zgodnie ze swoją nazwą dystrybuują, czyli rozprowadzają paliwo ze specjalnych zbiorników naziemnych lub umieszczonych pod ziemią, np. marki Kingspan, i dostarczają je bezpośrednio do baku pojazdu. W tym celu dystrybutor musi być wyposażony w pompę elektryczną, która pomoże w utworzeniu ciśnienia niezbędnego do zassania cieczy ze zbiornika. Poza tym niezbędnym elementem wyposażenia dystrybutora jest specjalny, giętki wąż zakończony pistoletem, dzięki któremu można precyzyjnie dozować paliwo. Warto zaznaczyć, że dystrybutor paliw to w rzeczywistości potoczne określenie dla odmierzaczy paliw ciekłych. Właściwa nazwa tych urządzeń związana jest z pełnioną przez nie funkcją precyzyjnego odmierzania ilości tankowanego paliwa i przeliczania wyniku na cenę. W tym celu dystrybutory paliwa wyposażone są w specjalne liczniki przepływowe działające w oparciu o turbinowe systemy umożliwiające pomiar przepływu płynów, a także wyświetlacze i rejestratory danych. Nowoczesne cyfrowe liczniki, które znajdziemy np. w ofercie firmy MiM, przetwarzają dane na temat bieżących i poprzednich tankowań. Inne rozwiązania stosowane w tym celu to liczniki mechaniczne oraz pistolety z autostopem do mini dystrybutorów.
Dodatkowe rozwiązania w dystrybutorach paliw
Chociaż podstawowe elementy budowy wszystkich dystrybutorów paliw są podobne, to jednak poszczególne urządzenia mogą różnić się funkcjonalnością. Dobrym przykładem może być system pomiarowy. Niektóre dystrybutory, zwłaszcza te przeznaczone na użytek prywatny, np. w systemach zakładowych, posiadają jedynie licznik ilości tankowanego paliwa, natomiast pozostałe, czyli te wykorzystywane na stacjach komercyjnych, wzbogacone są o moduł przeliczający ilość paliwa na kwotę, którą trzeba za nie zapłacić. Dystrybutory paliw mogą także różnić się ilością punktów wydawczych. Inne dodatkowe rozwiązania stosowane w dystrybutorach to np. zdolność zapamiętywania tankowań, a także identyfikacji użytkowników, co stanowi popularne rozwiązanie m.in w firmach transportowych. Nowoczesny i funkcjonalny dystrybutor paliwa to podstawa wygodnego tankowania.