Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak stać się mistrzem savoire-vivre

Głosi się, że u podstaw rzetelnego wychowania leży poważanie drugiego człowieka. Faktycznie wskazane jest respektować określonych reguł z uwagi na należyte zależności, dobre maniery stanowczo polepszają zależności międzyludzkie, upraszczają komunikację i przebieg najróżniejszych spraw. Gdy na domiar tego przyuważymy, iż pochodzenie wyrażenia savoire-vivre wywodzi SIĘ ze połączenia francuskich sformułowań „wiedzieć” i „życie”, wówczas będziemy mogli wyciągać wnioski, że to dobre zachowanie w sumie znaczy respektowanie wyznaczonych norm zachowania w celu poprawienia egzystowania w społeczności. Wobec tego wskazuje się, że to antyczni Grecy, którzy bez ustanku kroczyli do doskonałości byli prekursorami savoire-vivre. A ożywienie sztuki dobrego postępowania nastąpił w okresie renesansu, który tak mocno inspirował się klasyczną kulturą starożytnych. Nadzwyczajną uwagę do etykiety przykładano w dyplomacji i formalnych stosunkach na wysokim szczeblu. Ale w drugiej połowie XX wieku statut etyczny zaczął również być uwzględniany w stosunkach biznesowych i oficjalnych spotkaniach w pozostałych domenach społecznych. Więcej…

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…

Generatory ozonu do cieczy - charakterystyka

Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane? Więcej…

Sposoby ograniczenia ilości odpadów

Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów? Więcej…

Student doceni

Blender to urządzenie, które winno znaleźć się w każdej kuchni. Panie, które dotąd nie miały blendera nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielu przypadkach może on się przydać. Więcej…
Tornado - niszcząca potęga przyrody

Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.

Co skutkuje tym, że w nowoczesnym państwie z super systemem ostrzegawczym, z całą gotowością służb ratunkowych dochodzi do tak przeogromnej klęski? Dlaczego człowiek, mimo technologii, nadal przegrywa z naturą? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba przede wszystkim poznać, co to jest tornado.

Każdy z nas zdaje się widział zdjęcie czy też wideo pokazujące trąbę powietrzną. To taka pionowa, obracająca się kolumna lejkowata, która ma naraz połączenie z ziemią i z podstawą chmury cumuonimbus. Tornada występują na niemalże każdym kontynencie (z wyjątkiem Antarktydy), w średnich szerokościach geograficznych. Jednak obszarem, na którym zjawiska te występują z reguły, jest obszar Stanów Zjednoczonych. Wedle ostatnich pomiarów dochodzi tam do blisko 1200 tornad rocznie, zazwyczaj w okresie letnim. Lecz w obszarze centralnych stanów trąby powietrzne pojawiają się także w miesiączkach zimowych, jak dochodzi do cieplejszych temperatur. Dla zestawienia dane europejskie odnotowują średnio mniej więcej 400 takich zjawisk.

Skąd się bierze tornado, co je napędza? Możemy sobie odpowiedzieć na to zapytanie poznając cechy klimatyczne amerykańskiego obszaru nazywanego kolokwialnie Aleją tornad. To centralny region kraju, rozciągający przez stany Teksas, Oklahoma, Kansas, Luizjana, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Czasem zalicza się do niej też Minnesota, Wisconsin, Kentucky, Illinois, Indiana, Missouri , Dakota Północna oraz Ohio.

Na terenie tych stanów występuje nadzwyczajnie znaczna ilość trąb powietrznych. Spowodowane jest to tym, że w środkowym miejscu ciepłe masy powietrza napływające z Zatoki Meksykańskiej napotykają się z zimnym prądem znad Gór Skalistych. Cieplejsze powietrze jest wypychane przez chłodny prąd do góry, tam tworzy się intensywny prąd wstępujący. Buduje on wielką chmurę burzową cumulonimbus. Wznoszące się i opadające masy powietrza wewnątrz chmury zaczynają gwałtownie rotować i tak tworzy się mezocyklon.

Moc tornado może mieć przeróżną skalę zniszczenia, do jej nazwania służy sześciostopniowa skala Fujity (F0-F6). Tornada, które zdziałały tak wielkich zgubnych następstw w grudniu 2021 w USA zostały zakwalifikowane jako siła F4. Strach zatem pomyśleć, jak wielkim kataklizmem muszą być żywioły w wyższej skali, poziom F6 jest wręcz przerażający i analizowany przez meteorologów jako nieprawdopodobny. Dla zestawienia trąby powietrzne, czy tornada szkwałowe w Europie nie przewyższają na ogół siły F3, powstają przeważnie w okolicy Holandii oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce są to na ogół krótkie zjawiska w terenie Pomorza, Parku Sowińskiego a także na poziomie - jednej z Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskę, aż po Mazury, a drugiej z Małopolski, przez Kielecczyznę, aż po Wyżynę Lubelską.

Do tej pory uznaje się, że najogromniejszym żywiołem na świecie było tornado El Reno w Oklahomie z 2013 r., miało aż 4,2 km szerokości i prędkość 476 km/h, w ciągu 40 minut dokonało zniszczeń na 40 milionów dolarów. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych pochłonęło tornado Tri-state w 1925 roku. Wiało z prędkością ok. 117 km/h przez ponad 3,5 godziny. Jego potęga opisywana jako F5 oraz ponad 350-kilometrowy zakres były przyczyną śmierci aż 695 osób.

Zwiększająca się ilość i siła tornad, pojawiających się również w okresach zimowych skłania klimatologów do podejmowania dociekań nad ich przyczynami. Z jakiej przyczyny moc tornad jest tak zaskakująco duża, co sprawia, że tworzą się tak błyskawicznie i gwałtownie. Nadzwyczaj rozbudowany, nowoczesny system ostrzegawczy, odpowiednie metody postępowania w trakcie trąby powietrznej, w dalszym ciągu jednak są niewystarczające. Do dzisiaj bowiem nie ma obszernej wiedzy na temat szczegółowego przebiegu kształtowania się trąby powietrznej. Meteorolodzy prowadzą ciągłą obserwację pogody i oceniają ryzyko wystąpienia zjawiska na podstawie wskazania czynników sprzyjających zaistnieniu tornada. Używają z zaawansowanych modeli numerycznych, które przetwarzają dane przekazywane ze specjalnych tzw.

Polecamy także:

Wyczuwanie pola magnetycznego

Zdaniem niektórych uczonych, istota ludzka ma naturalną umiejętność wyczuwania magnetycznego pola. Zdolności tej przyznano nazwę magnetorecepcja. Więcej…

Jesień - dobry czas na urodziny

Kto ma większe szanse na dożycie setnych urodzin? Okazuje się, że osoby, które urodziły się w miesiącach jesiennych czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie mają duże szanse na dożycie 100 lat. Więcej…

Podstawowe akcesoria do sitodruku

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska. Więcej…

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…

Szczepionka na AIDS?

Możemy szykowac sie na zwrot w walce z AIDS. Amerykańscy naukowcy stworzyli preparat, który ma za zadanie ochronę przed zarażeniem wirusem. Więcej…