Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Mazurskie letniska - Krutyń

Mazury kuszą wspaniałymi atrakcjami, a osób zamierzających spędzić urlop w tej części kraju nie brakuje. Mazury to region idealny na wczasy dla tych letników, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i dla tych, którzy chcą zrelaksować się na łonie natury. Gdzie opłaca się wybrać na urlop? Więcej…

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…

Czy warto spędzić urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Wydaje się, iż prąd na intensywne wyjazdy zagraniczne tymczasowo zwolnił. Z bez wątpienia to nie wyłącznie wynik ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Lecz wczasy w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co zatem inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdziwią. Więcej…

Jak to w ogóle jest możliwe? Cuda z drukarki 3D

Drukarki 3D to nowoczesna technologia dzięki której stworzyć możemy dowolny przedmiot. Warstewka po warstewce "magiczna" maszyna drukuje coś, co jeszcze chwilkę temu było tylko w wirtualnym świecie. Wydrukowany według naszego projektu przedmiot można wziąć do ręki, pooglądać z każdej strony, można powiedzieć, że stajemy się świadkami czegoś co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Bez wątpienia druk 3d to niezwykła technologia. Więcej…

Jak zaprojektować wiosenne porządki?

Kiedy zbliża się wiosna, z dnia na dzień świat staje się bardziej energiczny i kolorowy. Chociaż dni są jeszcze chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to jednak silne, świetliste promienie słońca, nabrzmiałe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi napawają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas niezgłębiona gotowość do metamorfoz, do czynienia. Na wiosnę po wielokroć rozpoczynamy nowe diety, modyfikujemy nawyki lub fryzurę. Ale dla wielu kres zimy to okres na uskutecznienie wiosennych porządków. Potrzebujemy całkowicie uporządkować i odnowić obszar dookoła siebie, porzucić bezużytecznych rzeczy, które nagromadziliśmy w minionym okresie jak również posegregować garderobę. Więcej…
Tornado - niszcząca potęga przyrody

Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.

Co skutkuje tym, że w nowoczesnym państwie z super systemem ostrzegawczym, z całą gotowością służb ratunkowych dochodzi do tak przeogromnej klęski? Dlaczego człowiek, mimo technologii, nadal przegrywa z naturą? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba przede wszystkim poznać, co to jest tornado.

Każdy z nas zdaje się widział zdjęcie czy też wideo pokazujące trąbę powietrzną. To taka pionowa, obracająca się kolumna lejkowata, która ma naraz połączenie z ziemią i z podstawą chmury cumuonimbus. Tornada występują na niemalże każdym kontynencie (z wyjątkiem Antarktydy), w średnich szerokościach geograficznych. Jednak obszarem, na którym zjawiska te występują z reguły, jest obszar Stanów Zjednoczonych. Wedle ostatnich pomiarów dochodzi tam do blisko 1200 tornad rocznie, zazwyczaj w okresie letnim. Lecz w obszarze centralnych stanów trąby powietrzne pojawiają się także w miesiączkach zimowych, jak dochodzi do cieplejszych temperatur. Dla zestawienia dane europejskie odnotowują średnio mniej więcej 400 takich zjawisk.

Skąd się bierze tornado, co je napędza? Możemy sobie odpowiedzieć na to zapytanie poznając cechy klimatyczne amerykańskiego obszaru nazywanego kolokwialnie Aleją tornad. To centralny region kraju, rozciągający przez stany Teksas, Oklahoma, Kansas, Luizjana, Nebraska, Iowa i Dakota Południowa. Czasem zalicza się do niej też Minnesota, Wisconsin, Kentucky, Illinois, Indiana, Missouri , Dakota Północna oraz Ohio.

Na terenie tych stanów występuje nadzwyczajnie znaczna ilość trąb powietrznych. Spowodowane jest to tym, że w środkowym miejscu ciepłe masy powietrza napływające z Zatoki Meksykańskiej napotykają się z zimnym prądem znad Gór Skalistych. Cieplejsze powietrze jest wypychane przez chłodny prąd do góry, tam tworzy się intensywny prąd wstępujący. Buduje on wielką chmurę burzową cumulonimbus. Wznoszące się i opadające masy powietrza wewnątrz chmury zaczynają gwałtownie rotować i tak tworzy się mezocyklon.

Moc tornado może mieć przeróżną skalę zniszczenia, do jej nazwania służy sześciostopniowa skala Fujity (F0-F6). Tornada, które zdziałały tak wielkich zgubnych następstw w grudniu 2021 w USA zostały zakwalifikowane jako siła F4. Strach zatem pomyśleć, jak wielkim kataklizmem muszą być żywioły w wyższej skali, poziom F6 jest wręcz przerażający i analizowany przez meteorologów jako nieprawdopodobny. Dla zestawienia trąby powietrzne, czy tornada szkwałowe w Europie nie przewyższają na ogół siły F3, powstają przeważnie w okolicy Holandii oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce są to na ogół krótkie zjawiska w terenie Pomorza, Parku Sowińskiego a także na poziomie - jednej z Ziemi Lubuskiej, Wielkopolskę, aż po Mazury, a drugiej z Małopolski, przez Kielecczyznę, aż po Wyżynę Lubelską.

Do tej pory uznaje się, że najogromniejszym żywiołem na świecie było tornado El Reno w Oklahomie z 2013 r., miało aż 4,2 km szerokości i prędkość 476 km/h, w ciągu 40 minut dokonało zniszczeń na 40 milionów dolarów. Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych pochłonęło tornado Tri-state w 1925 roku. Wiało z prędkością ok. 117 km/h przez ponad 3,5 godziny. Jego potęga opisywana jako F5 oraz ponad 350-kilometrowy zakres były przyczyną śmierci aż 695 osób.

Zwiększająca się ilość i siła tornad, pojawiających się również w okresach zimowych skłania klimatologów do podejmowania dociekań nad ich przyczynami. Z jakiej przyczyny moc tornad jest tak zaskakująco duża, co sprawia, że tworzą się tak błyskawicznie i gwałtownie. Nadzwyczaj rozbudowany, nowoczesny system ostrzegawczy, odpowiednie metody postępowania w trakcie trąby powietrznej, w dalszym ciągu jednak są niewystarczające. Do dzisiaj bowiem nie ma obszernej wiedzy na temat szczegółowego przebiegu kształtowania się trąby powietrznej. Meteorolodzy prowadzą ciągłą obserwację pogody i oceniają ryzyko wystąpienia zjawiska na podstawie wskazania czynników sprzyjających zaistnieniu tornada. Używają z zaawansowanych modeli numerycznych, które przetwarzają dane przekazywane ze specjalnych tzw.

Polecamy także:

17 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Warsztaty "KWALIFIKOWALNOŚĆ I ROZLICZANIE WYDATKÓW W PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020" Warszawa, 17 października 2017 r. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…

Do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe?

Skrzynki magazynowe – jak wskazuje nazwa – produkowane są z myślą o organizacji przestrzeni magazynowej, ale mogą mieć również inne zastosowania. Najlepiej sprawdzają się pudełka, które idealnie do siebie pasują. Można je układać obok siebie, rzędami lub nakładać w pionie jedno na drugie. Mają różne wymiary, dzięki czemu przestrzeń jest zagospodarowana w pełni, a także różne kolory, dzięki czemu łatwiej rozpoznamy, co znajduje się w danej grupie pojemników. Gdzie i do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe? Więcej…

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…