
Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić.
Jedna technika, wiele możliwości
Scrapbooking pozwala przede wszystkim twórczo wykorzystać wolny czas. Jest także kreatywnym sposobem na uporządkowanie zdjęć, pocztówek z wakacji i innych pamiątkowych ważnych drobiazgów. Dzięki opanowaniu tej techniki możesz własnoręcznie tworzyć dla siebie i bliskich najróżniejsze personalizowane akcesoria, m.in.:
- plannery, organizery, kalendarze,
- pamiętniki,
- przepiśniki,
- zaproszenia i karty okolicznościowe,
- albumy na zdjęcia.
To, jakie akcesoria do scrapbookingu powinieneś kupić, w dużej mierze zależy od tego, co chciałbyś wykonać, posługując się tą techniką. Wiadomo, że inne artykuły są potrzebne do wykonania kalendarza, inne – by zrobić zaproszenie.
"Naukę każdej techniki rękodzielniczej rozpoczynamy od rzeczy najprostszych – podpowiada przedstawicielka sklepu internetowego z artykułami kreatywnymi, LoveArt – dlatego najczęściej jako pierwsza praca do wykonania techniką scrapbookingu polecana jest kartka z życzeniami. Do jej zrobienia potrzeba stosunkowo niewiele narzędzi i artykułów, więc to dobra propozycja dla początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze, czy będą chcieli kontynuować przygodę z nowym hobby".
Bez papieru ani rusz
Przystępując do nauki scrapbookingu możesz nie kupować różnych akcesoriów i narzędzi – np. dość drogiej maszynki do wycinania wykrojnikami, ozdób i wstążek satynowych we wszystkich kolorach tęczy, pistoletu do kleju. Wystarczy Ci uniwersalny klej wodny, ostre nożyczki i np. dwa rodzaje ozdób, które łatwo Ci będzie nakleić. Jest jednak coś, czego nie możesz pominąć tworząc listę zakupów: bez papieru ani rusz – to właśnie on jest absolutną podstawą tej techniki.
Wybierając papier do scrapbookingu koniecznie zwróć uwagę na informacje od producenta dotyczące składu produktu. Powinieneś kupić taki, na którym znajdziesz określenie „bezkwasowy” lub „bezdrzewny”. Ma to duże znaczenie dla przedmiotów tworzonych techniką scrapbookingu. Dlaczego? Papiery bezkwasowe i bezdrzewne są po prostu odporne na starzenie się. W przeciwieństwie do zwykłego papieru, wraz z upływem czasu nie kruszą się i nie żółkną, a nawet są bardziej wytrzymałe w razie przypadkowego rozdarcia. Wykonując kartkę okolicznościową, zaproszenie czy pamiątkowy album chcemy, by upominek jak najdłużej pozostał w dobrym stanie. Umożliwia to właśnie wykorzystanie w pracach bezkwasowego papieru.
Dodatki do scrapbookingu
Papier to nie wszystko. W warsztacie scrapera nie może zabraknąć drobiazgów, dzięki którym gotowa praca będzie wyglądała wspaniale. Wybór dodatków do scrapbookingu, bo o nich mowa, jest ogromny. W sklepach z akcesoriami do rękodzieła znajdziesz ozdoby w najrozmaitszych formach: satynowe wstążki, o których już wspomnieliśmy, to dopiero początek. Samoprzylepne kryształki, cyrkonie i perełki to te dodatki, w które warto zaopatrzyć się na początku przygody ze scrapbookingiem. Sprawdzą się doskonale do stworzenia karty na każdą okazję: Dzień Matki, urodziny, imieniny, a nawet ślub czy I Komunię Świętą.
Jeżeli wierzysz w swoje zdolności manualne, śmiało sięgnij po ozdoby z koronek: pracuje się z nimi nieco trudniej niż z samoprzylepnymi dodatkami. A jeśli połączysz je z ozdobami w postaci gotowych papierowych kwiatów w pastelowych kolorach, to wyczarujesz piękną, subtelną kartkę okolicznościową w stylu vintage. A skoro już jesteśmy w temacie zdolności manualnych, to do woli korzystaj w scrapbookingu z tych technik, które już opanowałeś. Rysunek, malarstwo, kaligrafia, a nawet origami, quilling czy wyplatanie z muliny bardzo się „lubią” ze scrapbookingiem.