Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…

Pisarz z komputera

Katalog zawodów, w których ludzie zastępowani są przez machiny, ciągle poszerza się. W roku 2016 został dodany następny z nich, a dokładnie zawód powieściopisarza. Choć zdaje się to niesłychane, to jak się okazuje, iż dzięki sztucznej inteligencji wykonalne jest wykreowanie oryginalnej powieści. Więcej…

Audyty zewnętrzne i pisanie projektów: jak powiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?

Audyt zewnętrzny i pisanie projektów o dofinansowanie to dwa różne procesy, jednakże oba są kluczowe dla biznesów, organizacji non-profit oraz publicznego. Audyty zewnętrzne to niezależne przeglądy finansowe czy też operacyjne, które są realizowane przez niepodległe firmy albo osoby, żeby zweryfikować, czy jednostka działa zgodnie z bieżącymi wzorcami i czy przestrzega właściwych przepisów. Więcej…
Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?

W przemyśle spożywczym istnieje wiele urządzeń i maszyn, których wykorzystywanie daje zwiększenie trwałości produktów. Urządzenia, zapewniające świeżość jedzenia są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ pozwalają na dłuższe przetrzymywanie go w domach, dostarczanie w odległe miejsca i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład autoklawy przemysłowe, które stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle spożywczym.

  1. Czym są autoklawy przemysłowe?
  2. Jakie zastosowanie ma autoklaw przemysłowy?
  3. Jakie są typy autoklawów?

Jednak czym dokładnie jest autoklaw przemysłowy? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym są autoklawy przemysłowe?

Autoklaw przemysłowy to urządzenie hermetyczne, tworzone w postaci zbiorników. Pozwala on na wykonanie obróbki termicznej w bardzo wysokiej temperaturze - nawet powyżej 100 stopni Celsjusza. Autoklawy działają wykorzystując wysokie ciśnienie - wytwarzenie wysokiego ciśnienia daje możliwość wykorzystania różnych źródeł ciepła, takich jak para wodna, woda, różnego rodzaju gazy. Ciśnienie to jest zabezpieczane przy pomocy odpowiedniego zaworu, który gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Ze względu na zastosowanie urządzenia te wykonywane są z materiałów zapewniających im trwałość i odporność na wysokie temperatury. Zazwyczaj są to stopy stali z odpowiednim uszczelnieniem. Autoklawy mogą być przeznaczone do pracy ciągłej lub partiowej. Bywają kwasoodporne, posiadają systemy chłodzenia i ogrzewania oraz odpowiednie wskaźniki, które ułatwiają korzystanie z nich.

Jakie zastosowanie ma autoklaw przemysłowy?

Autoklawy przemysłowe wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Swoje zastosowanie urządzenia te znajdują w miejscach takich jak zakłady mięsne. Nie są obce także osobom, zajmującym się przetwórstwem owoców i warzyw. Autoklawy wykorzystywane są do przeprowadzania procesów sterylizacji, pasteryzacji, gotowania ciśnieniowego, wygrzewania w próżni i wielu innych. Warto zaznaczyć, że przykładowo gotowanie w autoklawach ma znaczne plusy - przede wszystkim pozwala oszczędzić dużo czasu. Szacuje się, że w porównaniu do tradycyjnych metod jest to aż do około 70%, co w perspektywie dużych, hurtowych ilości obrabianych produktów daje ogromne zyski. Autoklawy bywają również wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Służą także do sterylizacji narzędzi medycznych, takich jak instrumenty dentystyczne lub chirurgiczne.

Jakie są typy autoklawów?

Istnieją różne typy autoklawów przemysłowych. Mogą być dzielone ze względu na konstrukcję maszyny, jej przeznaczenie czy sposób, w jaki obrabiany produkt jest opakowany. Najbardziej popularnym sposobem rozróżniania autoklawów przemysłowych jest rodzaj medium grzejnego.

Ze względu na rodzaj medium grzejnego wyróżnia się:

  • autoklaw parowy, który do podgrzewania wykorzystuje parę i usuwa powietrze ze zbiornika w trakcie jego używania, 
  • autoklaw parowo-powietrzny, który pozwala na osobne sterowanie ciśnieniem oraz parą. Medium grzewczym w tym autoklawie jest zarówno powietrze, jak i para,
  • autoklaw wodno-kaskadowy, który do podgrzewania wykorzystuje wodę.

Spośród dostępnych modeli najpopularniejszym jest autoklaw przemysłowy wodno-kaskadowy, który bywa też nazywany wodno-natryskowym lub wodno-zanurzeniowym. Duży wybór różnorodnych produktów pozwala dopasować sprzęt do konkretnej branży, a w rezultacie osiągnąć najlepsze efekty. Zdecydowanie warto postawić na starannie wykonane autoklawy przemysłowe, które pozwalają na przeprowadzanie różnorodnych działań, związanych z obróbką termiczną produktów spożywczych.

Polecamy także:

Czy warto studiować psychologię?

Psychologia, tuż obok prawa, medycyny czy marketingu, to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Od lat maturzyści składają dokumenty na uczelnie, w których przypada nawet kilkanaście osób chętnych na jedno miejsce. Rozpoczęcie kierunku oznacza fascynującą drogę do wnętrza ludzkiego umysłu. Czy warto poświęcić się tej pracy? Więcej…

10 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "JAK ZAKŁADAĆ, EFEKTYWNIE PROWADZIĆ I ROZWIJAĆ CZASOPISMO NAUKOWE” Warszawa, 10 października 2017 r. Więcej…

Specjaliści pod presją

Świat w XXI wieku pędzi na przód w zastraszającym tempie. Wiedza, która była aktualna jeszcze kilka lat czy nawet miesięcy temu, obecnie nie jest już wiele warta ponieważ w międzyczasie zmieniło się prawo lub wprowadzona została nowa technologia, która wywraca stary porządek do góry nogami. Z punktu widzenia osób prowadzących własną działalność lub pracujących w wysoko wyspecjalizowanych i konkurencyjnych zawodach, nie jest to korzystna sytuacja, ponieważ wymaga od nich ciągłego uaktualniania swojej wiedzy i nieustannego podnoszenia kwalifikacji. A nadmiar dostępnych informacji może przytłoczyć nawet najodporniejsze i najbardziej zmotywowane osoby. Dlatego warto znaleźć takie źródło wiedzy, które będzie nie tylko wiarygodne, ale posłuży także jako "filtr", eliminując informacyjny szum i podając nam tylko te wiadomości, które mogą być użyteczne i potrzebne. Więcej…

Lek na długie życie?

Sirolimus to lek stosowany przy przeszczepach, zapobiega odrzutom przeszczepów. Testuje się go obecnie jako farmaceutyk wydłużający życie. Póki co testy odbywają się na psach. Więcej…

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Jak mocno zmieniło się ludzkie życie dzięki Internetowi oraz cyfryzacji wiemy chyba wszyscy. Kiedyś tak duży technologiczny skok miał miejsce na przestrzeni stuleci. Natomiast dla przykładu od chwili stworzenia pierwszego telefonu komórkowego i oddania go na rynek sprzedaży po obecne smartfony i tablety minęło zaledwie ponad 25 lat. Więcej…