W przemyśle spożywczym istnieje wiele urządzeń i maszyn, których wykorzystywanie daje zwiększenie trwałości produktów. Urządzenia, zapewniające świeżość jedzenia są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ pozwalają na dłuższe przetrzymywanie go w domach, dostarczanie w odległe miejsca i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład autoklawy przemysłowe, które stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle spożywczym.
- Czym są autoklawy przemysłowe?
- Jakie zastosowanie ma autoklaw przemysłowy?
- Jakie są typy autoklawów?
Jednak czym dokładnie jest autoklaw przemysłowy? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym są autoklawy przemysłowe?
Autoklaw przemysłowy to urządzenie hermetyczne, tworzone w postaci zbiorników. Pozwala on na wykonanie obróbki termicznej w bardzo wysokiej temperaturze - nawet powyżej 100 stopni Celsjusza. Autoklawy działają wykorzystując wysokie ciśnienie - wytwarzenie wysokiego ciśnienia daje możliwość wykorzystania różnych źródeł ciepła, takich jak para wodna, woda, różnego rodzaju gazy. Ciśnienie to jest zabezpieczane przy pomocy odpowiedniego zaworu, który gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Ze względu na zastosowanie urządzenia te wykonywane są z materiałów zapewniających im trwałość i odporność na wysokie temperatury. Zazwyczaj są to stopy stali z odpowiednim uszczelnieniem. Autoklawy mogą być przeznaczone do pracy ciągłej lub partiowej. Bywają kwasoodporne, posiadają systemy chłodzenia i ogrzewania oraz odpowiednie wskaźniki, które ułatwiają korzystanie z nich.
Jakie zastosowanie ma autoklaw przemysłowy?
Autoklawy przemysłowe wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Swoje zastosowanie urządzenia te znajdują w miejscach takich jak zakłady mięsne. Nie są obce także osobom, zajmującym się przetwórstwem owoców i warzyw. Autoklawy wykorzystywane są do przeprowadzania procesów sterylizacji, pasteryzacji, gotowania ciśnieniowego, wygrzewania w próżni i wielu innych. Warto zaznaczyć, że przykładowo gotowanie w autoklawach ma znaczne plusy - przede wszystkim pozwala oszczędzić dużo czasu. Szacuje się, że w porównaniu do tradycyjnych metod jest to aż do około 70%, co w perspektywie dużych, hurtowych ilości obrabianych produktów daje ogromne zyski. Autoklawy bywają również wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Służą także do sterylizacji narzędzi medycznych, takich jak instrumenty dentystyczne lub chirurgiczne.
Jakie są typy autoklawów?
Istnieją różne typy autoklawów przemysłowych. Mogą być dzielone ze względu na konstrukcję maszyny, jej przeznaczenie czy sposób, w jaki obrabiany produkt jest opakowany. Najbardziej popularnym sposobem rozróżniania autoklawów przemysłowych jest rodzaj medium grzejnego.
Ze względu na rodzaj medium grzejnego wyróżnia się:
- autoklaw parowy, który do podgrzewania wykorzystuje parę i usuwa powietrze ze zbiornika w trakcie jego używania,
- autoklaw parowo-powietrzny, który pozwala na osobne sterowanie ciśnieniem oraz parą. Medium grzewczym w tym autoklawie jest zarówno powietrze, jak i para,
- autoklaw wodno-kaskadowy, który do podgrzewania wykorzystuje wodę.
Spośród dostępnych modeli najpopularniejszym jest autoklaw przemysłowy wodno-kaskadowy, który bywa też nazywany wodno-natryskowym lub wodno-zanurzeniowym. Duży wybór różnorodnych produktów pozwala dopasować sprzęt do konkretnej branży, a w rezultacie osiągnąć najlepsze efekty. Zdecydowanie warto postawić na starannie wykonane autoklawy przemysłowe, które pozwalają na przeprowadzanie różnorodnych działań, związanych z obróbką termiczną produktów spożywczych.