Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu. Więcej…

Plecak, torba na ramię czy aktówka - co wybrać?

Każdego dnia zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły całą masę różnych rzeczy – książki, zeszyty, dokumenty, akcesoria do pisania, kosmetyki oraz wiele, wiele innych. Upychanie ich po kieszeniach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest niewygodne i niefunkcjonalne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, torbę na ramię lub aktówkę. Który z tych dodatków sprawdzi się najlepiej? Więcej…

Życie bez opakowań foliowych? Niemożliwe.

Ciężko wyobrazić sobie zakupy bez foliowych toreb. Sprawiają one, że transportowanie zakupów jest wygodne. Poza tym tego typu torby przydają się również do wielu innych zastosowań. Foliowe opakowania możemy znaleźć w supermarketach i większości innych sklepów. Podejmowane są wprawdzie próby zastąpienia ich innymi materiałami, jednak ich wytrzymałość, wodoodporność i wygoda czyni to zadanie trudnym do wykonania. Więcej…

Ekologiczne podpaski i tampony – co wybrać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym w trakcie menstruacji musi korzystać z odpowiednich środków higienicznych, czyli przede wszystkim z podpasek lub tamponów. Niestety stosując zwykłe, dostępne w sklepach produkty wytwarza się każdego roku wiele szkodzącym środowisku naturalnemu odpadków. Na szczęście można to łatwo zmienić i zastąpić stosowane dotąd akcesoria, naturalnymi środkami higienicznymi, czyli naturalnymi podpaskami lub tamponami. W artykule dokładnie opisujemy ich najważniejsze zalety i przekonujemy, że naprawdę warto jest się na nie zdecydować! Więcej…

Badania nad atrakcyjnością

Ciekawe badania na temat atrakcyjności kobiet przeprowadzono w Niemczech na Uniwersytecie Goettingen. Badacze sfilmowali 48 młodych kobiet (19 - 33 lat) w czasie, gdy podchodziły w stronę kamery, a następnie się od niej oddalały, a także tańczyły w takt piosenki. Więcej…
Na całym świecie znane są przypadki zakażonej żywności

Food FefenseW dzisiejszych czasach, kiedy import i eksport prawie nie ma żadnych granic, żywność jest transportowana na skalę masową. Dostarczenie zdrowego produktu, który każdego dnia trafia na talerze około 6 miliardów ludzi, jest ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, z którym mierzą się firmy produkujące produkty spożywcze, firmy transportowe i magazynowe, a także sklepy, które również muszą zapewnić właściwe warunki przechowywania żywności.

Food DefenseNiestety po mimo starań wielu podmiotów, biorących udział w tym łańcuchu, ciągle słyszymy o przypadkach zakażonej żywności. A oto niektóre z nich:

  1. Kanada – w 2012 roku wycofano ze sklepów ponad 1500 rodzajów mięsa wołowego. Przyczyna – zakażenie bakterią E.coli.
  2. Anglia – w 2014 roku, jedna ze znanych sieci supermarketów wycofała ze sklepowych półek rodzynki sułtańskie. Przyczyna – zakażenie salmonellą.
  3. Czechy – w 2015 roku wycofują z rynku około 10 ton kurczaków. Przyczyna – zakażenie salmonellą.

Skażona żywność a zdrowie

Oczywiście skażona żywność jest niebezpieczna dla zdrowia. Najczęstszymi objawami pojawiającymi się po spożyciu skażonej żywności są: bóle brzucha, biegunka i wymioty. W momencie, kiedy w grę wchodzi skażenie spowodowane metalami ciężkimi, problemy zdrowotne są poważniejsze – może dochodzić do zachorowań na nowotwory i zaburzeń neurologicznych.

Zdecydowanie bardziej narażone na choroby wywołane skażeniami są osoby chore i osłabione, niemowlęta i kobiety w ciąży – tutaj powikłanie są groźniejsze i może dochodzić nawet do utraty życia.

Zabezpieczenie przed zakażoną żywnością

Firmy biorące udział w łańcuchu żywnościowym są zobowiązane do przestrzegania ścisłych zasad – zarówno na etapie produkcji, transportu czy dystrybucji. Niestety, jak pokazują wymienione wyżej przykłady, co jakiś czas dochodzi do strasznych wypadków. Wypadków, które powstają z przyczyn zależnych i niezależnych od człowieka.

Jeśli firma chce dodatkowo zapobiec celowym zanieczyszczeniom żywności przez czynniki biologiczne, chemiczne czy fizyczne powinna działać zgodnie z systemem food defense. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących szkolenia z food defense, w czasie których uczestnicy poznają procedurę gotowości i zarządzania w sytuacjach kryzysowych czy wymagania tego systemu.

Polecamy także:

Innowacyjne stoiska reklamowe na targach branżowych - strategie i pomysły dla efektywnego wyróżnienia się

Targi branżowe to doskonała okazja do promocji swojej firmy, nawiązania nowych kontaktów oraz prezentacji swoich produktów i usług. Aby w pełni wykorzystać te możliwości, warto zadbać o innowacyjne stoisko reklamowe, które wyróżni się na tle konkurencji. W tym artykule przedstawiamy strategie i pomysły, które pomogą Ci stworzyć efektywne stoisko na targach branżowych. Więcej…

Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie. Więcej…

Spółdzielnia czy wspólnota?

Współcześnie znaczna ilość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś nabywa mieszkanie z rynku wtórnego z wysokim najprawdopodobniej trafi na spółdzielnię mieszkaniową. Więcej…

Kiedy zacząć czytać dziecku książki?

Mając na uwadze wielką wartość czytania i komunikowania się z dzieckiem, zastanówmy się, co czytać dziecku i od kiedy najlepiej zacząć to robić. Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…