W dzisiejszych czasach, kiedy import i eksport prawie nie ma żadnych granic, żywność jest transportowana na skalę masową. Dostarczenie zdrowego produktu, który każdego dnia trafia na talerze około 6 miliardów ludzi, jest ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, z którym mierzą się firmy produkujące produkty spożywcze, firmy transportowe i magazynowe, a także sklepy, które również muszą zapewnić właściwe warunki przechowywania żywności.
Niestety po mimo starań wielu podmiotów, biorących udział w tym łańcuchu, ciągle słyszymy o przypadkach zakażonej żywności. A oto niektóre z nich:
- Kanada – w 2012 roku wycofano ze sklepów ponad 1500 rodzajów mięsa wołowego. Przyczyna – zakażenie bakterią E.coli.
- Anglia – w 2014 roku, jedna ze znanych sieci supermarketów wycofała ze sklepowych półek rodzynki sułtańskie. Przyczyna – zakażenie salmonellą.
- Czechy – w 2015 roku wycofują z rynku około 10 ton kurczaków. Przyczyna – zakażenie salmonellą.
Skażona żywność a zdrowie
Oczywiście skażona żywność jest niebezpieczna dla zdrowia. Najczęstszymi objawami pojawiającymi się po spożyciu skażonej żywności są: bóle brzucha, biegunka i wymioty. W momencie, kiedy w grę wchodzi skażenie spowodowane metalami ciężkimi, problemy zdrowotne są poważniejsze – może dochodzić do zachorowań na nowotwory i zaburzeń neurologicznych.
Zdecydowanie bardziej narażone na choroby wywołane skażeniami są osoby chore i osłabione, niemowlęta i kobiety w ciąży – tutaj powikłanie są groźniejsze i może dochodzić nawet do utraty życia.
Zabezpieczenie przed zakażoną żywnością
Firmy biorące udział w łańcuchu żywnościowym są zobowiązane do przestrzegania ścisłych zasad – zarówno na etapie produkcji, transportu czy dystrybucji. Niestety, jak pokazują wymienione wyżej przykłady, co jakiś czas dochodzi do strasznych wypadków. Wypadków, które powstają z przyczyn zależnych i niezależnych od człowieka.
Jeśli firma chce dodatkowo zapobiec celowym zanieczyszczeniom żywności przez czynniki biologiczne, chemiczne czy fizyczne powinna działać zgodnie z systemem food defense. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących szkolenia z food defense, w czasie których uczestnicy poznają procedurę gotowości i zarządzania w sytuacjach kryzysowych czy wymagania tego systemu.