Wiele osób ceni drewniane meble czy podłogi ze względu na nietuzinkowy kolor. Czasami jednak, aby nadać drewnu odpowiednią barwę, należy poddać je procesowi postarzania. Zabiegu tego można dokonać samodzielnie, a jeśli wykonamy go w sposób prawidłowy będziemy mogli cieszyć się z niezwykłych drewnianych ozdobników, które dodadzą naszemu domowi klasy i uroku.
W warunkach naturalnych starzenie się drewna to proces długotrwały, uzależniony w głównej mierze od jego gatunku oraz czynników zewnętrznych. Szczęśliwie dzięki rozwojowi techniki proces ten można zdecydowanie przyśpieszyć. Jest to możliwe dzięki strukturyzacji, a więc postarzaniu drewna, która nadaje materiałowi specyficzny rustykalny charakter. Proces ten składa się z kilku etapów, a ich ilość uzależniona jest przede wszystkim od efektu na jakim nam zależy oraz od gatunku drewna jaki mamy zamiar poddać obróbce.
Aby dokonać tego procesu, który momentami może być dość skomplikowany technologicznie, potrzebne będą trzy podstawowe narzędzia. Będzie to głowica stalowa, tynexowa oraz głowica z wymiennymi szczotkami ściernymi. Sprzęt ten bez problemu można dostać na polishstyl.com.pl
Jeśli postarzaniu będziemy poddawać twarde gatunki drewna, takie jak jasion czy dąb, konieczne będzie przygotowanie się do przynajmniej trzech etapów ich strukturyzacji. W pierwszej kolejności będziemy musieli otworzyć pory oraz wybrać drewno miękkie które umieszczone jest dość głęboko w strukturze. W tym procesie dobrym rozwiązaniem jest użycie głowic z drutem stalowym. Ważne jest, aby szczotki z których będziemy korzystać były wykonane ze stali nierdzewnej. Pozwoli to na wyeliminowanie możliwości pojawienia się plam na drewnie, które powstają w wyniku utleniania się opiłków z drutu stalowego. W następnej kolejności stosuje się głowicę tynexową. Jej zadaniem jest usunięcie postrzępionych włókien z powierzchni drewna, a także wstępne wygładzenie ostrych krawędzi porów które powstały w wyniku obróbki szczotką drucianą. W końcowej fazie stosuje się głowicę z wymiennymi szczotkami ściernymi. Gdy odpowiednio się je dobierze, dają gwarancję ostatecznego wygładzenia powierzchni. Tak przygotowane drewno jest gotowe do bejcowania lub lakierowania.
Podczas procesu strukturyzacji mamy możliwość wpływania na ostateczny efekt postarzania. Jest on uzależniony od parametrów obróbki na jakie się zdecydujemy.
Zwiększona liczba obrotów głowicy z drutem stalowym oraz docisku przy jednoczesnym zmniejszeniu posuwu spowodują głębsze wybranie drewna wczesnego, a co za tym idzie zwiększają efekt "starości". Zastosowanie manewru odwrotnego spowoduje tylko niewielkie postarzenie materiału.
Część producentów stosuje podwójne przejście materiału przez głowicę stalową. Pozwala to na znaczne zwiększenie głębokości porów w obrabianym drewnie.
Jeśli chodzi o obróbkę drewna miękkiego, jak np drewno sosnowe, wystarczy zastosować obróbkę dwuetapową - mówią fachowcy z polishstyl.com.pl. W pierwszym etapie postarzania stosuje się szczotkę tynexową. Jej agresywność pozwala na wybranie drewna wczesnego miękkich gatunków. Następnie drewno jest wygładzane za pomocą głowicy z wymiennymi szczotkami. Ich zadaniem jest, tak jak w przypadku gatunków twardych, wygładzenie porów oraz przygotowanie do bejcowania i lakierowania.