Magnesy ferrytowe to klasyczne, wszechstronnie wykorzystywane i znane każdemu czarne magnesy, które do momentu rozpowszechnienia magnesów neodymowych królowały w wielu gałęziach przemysłu i codziennych zastosowaniach.
Cechy charakterystyczne ferrytów
Walcowe, płytkowe lub pierścieniowe magnesy ferrytowe produkowane są z kompozytu tlenków żelaza i baru oraz węglanu strontu, metodami zbliżonymi do produkcji innych materiałów ceramicznych, poprzez spiekanie i prasowanie. Ponieważ są odporne na korozję, można je wykorzystywać w miejscach niedostępnych dla magnesów neodymowych, od których są ponadto bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym.
Jednak ponieważ ferryt jest materiałem kruchym i delikatnym, analogicznie jak pozostałe wyroby ceramiczne, obróbka magnesów ferrytowych ogranicza się jedynie do szlifowania przy zastosowaniu specjalnych diamentowych narzędzi. Nie jest natomiast konieczne nakładanie żadnych powłok antykorozyjnych, albowiem, jak już wspomniano, są one odporne na korozję. Dodatkową ich zaletą jest wytrzymałość na oddziaływanie wysokich temperatur.
Odmiany magnesów ferrytowych
Magnesy ferrytowe są najczęściej produkowanymi magnesami na całym świecie, nie tylko ze względu na ich uniwersalne zastosowania, ale także z uwagi niewysokie koszty produkcji, a co za tym idzie, stosunkowo niską cenę. Pierwsza z odmian, tak zwane magnesy izotropowe, powstaje w wyniku prasowania i spiekania pod ciśnieniem, a następnie magnesowania w polu magnetycznym. Cechą odróżniającą je od odmiany anizotropowej jest to, że mogą być magnesowane w różnych kierunkach, mają jednak słabsze działanie niż magnesy anizotropowe.
Z kolei magnesy anizotropowe powstają poprzez wtryskiwanie materiału do formy, a następnie poddawaniu go procesowi prasowania w polu magnetycznym. Tak więc proces technologiczny polega na jednoczesnym formowaniu produktu z poddawaniem go działaniu sił magnetycznych. Efektem tego rodzaju działań jest znacznie silniejsze oddziaływanie magnetyczne magnesów anizotropowych niż izotropowych, z drugiej zaś strony fakt, że mogą być one magnesowane tylko w jednym, nadanym w trakcie procesu formowania, kierunku.
Gdzie wykorzystywane są magnesy ferrytowe?
Zastosowanie ferrytów jest bardzo szerokie, dlatego też są masowo produkowane na całym świecie. Wielką ich zaletą jest między innymi to, że z uwagi na ich odporność na wilgoć i korozję, mogą być wykorzystywane także pod wodą. Używa się ich wszędzie tam, gdzie potrzebna jest standardowa siła pola magnetycznego, czy w warunkach dużej wilgotności, gdzie nie mogą być zastosowane nieodporne na korozję magnesy neodymowe.
Jeśli chodzi o konkretne zastosowania magnesów ferrytowych, to można wymienić przede wszystkim różnego rodzaju separatory służące do wychwytywania zanieczyszczeń w postaci drobin metalu czy cząsteczek innego rodzaju. Powszechnie wykorzystuje się ferryty w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji silników elektrycznych, sprzęgieł i hamulców, w elektronice, do produkcji głośników, mikrofonów, systemów alarmowych, w urządzeniach pomiarowych typu wodomierze czy taksometry i wielu innych dziedzinach.
Autor artykułu:
Artykuł powstał we współpracy z firmą BIEGUN