Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ekonomiczna ekologia w sprężonym powietrzu

Postęp technologiczny wymaga ciągłych optymalizacji i zmian, które w naturalny sposób dopasowują się do aktualnych wymogów. To postępy i działania, które wykorzystują innowacje i technologie podporządkowują sobie wszystkie dziedziny życia. Wystarczy zalążek będący chęcią zmiany, by opracować zupełnie nowe schematy, które poprawią jakość dnia codziennego. Po latach odbudowy i inwestycji zauważono, że proces produkcji i pokrewnych sektorów nie może być związany z dawniej respektowanymi czynnikami. Więcej…

Depilacja laserowa - tajemnice technologii i jej praktyczne zastosowanie

Nieuchronnie związane z naszymi codziennymi dążeniami do osiągnięcia estetycznego ideału, depilacja laserowa stała się wręcz symbolem nowoczesnej dbałości o wygląd i komfort ciała. W niniejszym artykule pragnę z wami podzielić się tajemnicami tej intrygującej technologii oraz omówić jej praktyczne zastosowanie w kontekście usprawnienia naszych nieustających starań o zdobycie równowagi pomiędzy naturalnym pięknem a kulturowymi oczekiwaniami. Więcej…

Technika w życiu codziennym

 Technika na dobre zadomowiła się w wielu dziedzinach życia. Trudno jest sobie wyobrazić dzień powszedni bez pralki, lodówki czy telewizora. Ich obecność jest czymś tak naturalnym i zwyczajnym, że aż się nie chce wierzyć, że setki lat temu nasi przodkowie nie znali tych wynalazków. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Jesień - dobry czas na urodziny

Kto ma większe szanse na dożycie setnych urodzin? Okazuje się, że osoby, które urodziły się w miesiącach jesiennych czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie mają duże szanse na dożycie 100 lat. Więcej…
Uniwersalny charakter magnesów ferrytowych

biegunMagnesy ferrytowe to klasyczne, wszechstronnie wykorzystywane i znane każdemu czarne magnesy, które do momentu rozpowszechnienia magnesów neodymowych królowały w wielu gałęziach przemysłu i codziennych zastosowaniach.

Cechy charakterystyczne ferrytów

Walcowe, płytkowe lub pierścieniowe magnesy ferrytowe produkowane są z kompozytu tlenków żelaza i baru oraz węglanu strontu, metodami zbliżonymi do produkcji innych materiałów ceramicznych, poprzez spiekanie i prasowanie. Ponieważ są odporne na korozję, można je wykorzystywać w miejscach niedostępnych dla magnesów neodymowych, od których są ponadto bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym.

Jednak ponieważ ferryt jest materiałem kruchym i delikatnym, analogicznie jak pozostałe wyroby ceramiczne, obróbka magnesów ferrytowych ogranicza się jedynie do szlifowania  przy zastosowaniu specjalnych diamentowych narzędzi. Nie jest natomiast konieczne nakładanie żadnych powłok antykorozyjnych, albowiem, jak już wspomniano, są one odporne na korozję. Dodatkową ich zaletą jest wytrzymałość na oddziaływanie wysokich temperatur.

Odmiany magnesów ferrytowych

Magnesy ferrytowe są najczęściej produkowanymi magnesami na całym świecie, nie tylko ze względu na ich uniwersalne zastosowania, ale także z uwagi niewysokie koszty produkcji, a co za tym idzie, stosunkowo niską cenę. Pierwsza z odmian, tak zwane magnesy izotropowe, powstaje w wyniku prasowania i spiekania pod ciśnieniem, a następnie magnesowania w polu magnetycznym. Cechą odróżniającą je od odmiany anizotropowej jest to, że mogą być magnesowane w różnych kierunkach, mają jednak słabsze działanie niż magnesy anizotropowe.

Z kolei magnesy anizotropowe powstają poprzez wtryskiwanie materiału do formy, a następnie poddawaniu go procesowi prasowania w polu magnetycznym. Tak więc proces technologiczny polega na jednoczesnym formowaniu produktu z poddawaniem go działaniu sił magnetycznych. Efektem tego rodzaju działań jest znacznie silniejsze oddziaływanie magnetyczne magnesów anizotropowych niż izotropowych, z drugiej zaś strony fakt, że mogą być one magnesowane tylko w jednym, nadanym w trakcie procesu formowania, kierunku. 

Gdzie wykorzystywane są magnesy ferrytowe?

Zastosowanie ferrytów jest bardzo szerokie, dlatego też są masowo produkowane na całym świecie. Wielką ich zaletą jest między innymi to, że z uwagi na ich odporność na wilgoć i korozję, mogą być wykorzystywane także pod wodą. Używa się ich wszędzie tam, gdzie potrzebna jest standardowa siła pola magnetycznego, czy w warunkach dużej wilgotności, gdzie nie mogą być zastosowane nieodporne na korozję magnesy neodymowe.

Jeśli chodzi o konkretne zastosowania magnesów ferrytowych, to można wymienić przede wszystkim różnego rodzaju separatory służące do wychwytywania zanieczyszczeń w postaci drobin metalu czy cząsteczek innego rodzaju. Powszechnie wykorzystuje się ferryty w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji silników elektrycznych, sprzęgieł i hamulców, w elektronice, do produkcji głośników, mikrofonów, systemów alarmowych, w urządzeniach pomiarowych typu wodomierze czy taksometry i wielu innych dziedzinach.

Autor artykułu:

Artykuł powstał we współpracy z firmą BIEGUN

biegun

 

Polecamy także:

Tapety w stylu marynistycznym

Jeżeli w głębi duszy marzysz o domu z widokiem na morze, ale aktualnie musisz zadowolić się mieszkaniem z dala od plaży, zapewne kusi cię możliwość urządzenia wnętrz w stylu marynistycznym. Stworzenie takiej aranżacji nie wymaga wiele wysiłku, a jednocześnie zapewnia przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jakie tapety sprawdzą się w tym zastosowaniu najlepiej. Więcej…

Jak zaprojektować stand reklamowy, by stał się najlepszą wizytówką firmy?

Standy stanowią podstawę strategii marketingowej każdej firmy, która stara się pozyskać klientów w sposób bezpośredni – poprzez reklamę indoor lub outdoor. Podczas projektowania takiej konstrukcji nie można zapomnieć o nowoczesnym designie, lecz równie ważne jest zadbanie o czytelność przekazu i jego wartość merytoryczną. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stand reklamowy, by sprawdził się w roli profesjonalnej wizytówki firmy. Więcej…

3 filary Wielkiego Postu – post, jałmużna, modlitwa

Wielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie. Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Kiedy prąd może zabić

Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić? Więcej…