Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Podłączenie płyty indukcyjnej - kto może to zrobić ?

Coraz częściej podczas wymiany starej kuchenki, bądź w czasie remontu kuchni decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej. Indukcja jest rozwiązaniem oszczędnym, bezpiecznym i do tego ma modny design w wielu kształtach i kolorach. Więcej…

Jak wybrać dobre kółka gimnastyczne do ćwiczeń?

Kółka gimnastyczne to kapitalna propozycja dla każdego, kto chciałby urozmaicić swoje codzienne ćwiczenia. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele typów kółek. Jak znaleźć te najlepsze dla siebie? Więcej…

Czy maszyna do Lodów Ninja Creami jest głośna?

Ninja Creami to popularne urządzenie do przygotowywania domowych mrożonych deserów, które zyskało rozgłos ze względu na swoją wszechstronność i jakość produkowanych lodów. Jednocześnie wielu użytkowników zwraca uwagę na jego znaczący poziom hałasu podczas pracy. Na podstawie dostępnych informacji, Ninja Creami generuje hałas na poziomie około 70-75 decybeli, co czyni go porównywalnym z blenderem lub odkurzaczem. Ten poziom hałasu, choć wysoki, jest uzasadniony mocą niezbędną do efektywnego przetwarzania zamrożonych składników, co przekłada się na wyjątkową kremowość i teksturę finalnych deserów. Szczęśliwie, cykle pracy urządzenia są relatywnie krótkie, trwające od 2 do 5 minut, co częściowo rekompensuje uciążliwość związaną z hałasem. Więcej…

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Serwis spawarek – najczęstsze awarie urządzeń spawalniczych

Spawarka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wielu serwisów, warsztatów i zakładów przemysłowych. Od jej prawidłowego działania zależy możliwość wykonywania wielu istotnych prac, dlatego usterkom trzeba zapobiegać za wszelką cenę. Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną awarii tych urządzeń i co zrobić, aby uniknąć konieczności częstego oddawania spawarki do serwisu. Więcej…
Uniwersalny charakter magnesów ferrytowych

biegunMagnesy ferrytowe to klasyczne, wszechstronnie wykorzystywane i znane każdemu czarne magnesy, które do momentu rozpowszechnienia magnesów neodymowych królowały w wielu gałęziach przemysłu i codziennych zastosowaniach.

Cechy charakterystyczne ferrytów

Walcowe, płytkowe lub pierścieniowe magnesy ferrytowe produkowane są z kompozytu tlenków żelaza i baru oraz węglanu strontu, metodami zbliżonymi do produkcji innych materiałów ceramicznych, poprzez spiekanie i prasowanie. Ponieważ są odporne na korozję, można je wykorzystywać w miejscach niedostępnych dla magnesów neodymowych, od których są ponadto bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym.

Jednak ponieważ ferryt jest materiałem kruchym i delikatnym, analogicznie jak pozostałe wyroby ceramiczne, obróbka magnesów ferrytowych ogranicza się jedynie do szlifowania  przy zastosowaniu specjalnych diamentowych narzędzi. Nie jest natomiast konieczne nakładanie żadnych powłok antykorozyjnych, albowiem, jak już wspomniano, są one odporne na korozję. Dodatkową ich zaletą jest wytrzymałość na oddziaływanie wysokich temperatur.

Odmiany magnesów ferrytowych

Magnesy ferrytowe są najczęściej produkowanymi magnesami na całym świecie, nie tylko ze względu na ich uniwersalne zastosowania, ale także z uwagi niewysokie koszty produkcji, a co za tym idzie, stosunkowo niską cenę. Pierwsza z odmian, tak zwane magnesy izotropowe, powstaje w wyniku prasowania i spiekania pod ciśnieniem, a następnie magnesowania w polu magnetycznym. Cechą odróżniającą je od odmiany anizotropowej jest to, że mogą być magnesowane w różnych kierunkach, mają jednak słabsze działanie niż magnesy anizotropowe.

Z kolei magnesy anizotropowe powstają poprzez wtryskiwanie materiału do formy, a następnie poddawaniu go procesowi prasowania w polu magnetycznym. Tak więc proces technologiczny polega na jednoczesnym formowaniu produktu z poddawaniem go działaniu sił magnetycznych. Efektem tego rodzaju działań jest znacznie silniejsze oddziaływanie magnetyczne magnesów anizotropowych niż izotropowych, z drugiej zaś strony fakt, że mogą być one magnesowane tylko w jednym, nadanym w trakcie procesu formowania, kierunku. 

Gdzie wykorzystywane są magnesy ferrytowe?

Zastosowanie ferrytów jest bardzo szerokie, dlatego też są masowo produkowane na całym świecie. Wielką ich zaletą jest między innymi to, że z uwagi na ich odporność na wilgoć i korozję, mogą być wykorzystywane także pod wodą. Używa się ich wszędzie tam, gdzie potrzebna jest standardowa siła pola magnetycznego, czy w warunkach dużej wilgotności, gdzie nie mogą być zastosowane nieodporne na korozję magnesy neodymowe.

Jeśli chodzi o konkretne zastosowania magnesów ferrytowych, to można wymienić przede wszystkim różnego rodzaju separatory służące do wychwytywania zanieczyszczeń w postaci drobin metalu czy cząsteczek innego rodzaju. Powszechnie wykorzystuje się ferryty w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji silników elektrycznych, sprzęgieł i hamulców, w elektronice, do produkcji głośników, mikrofonów, systemów alarmowych, w urządzeniach pomiarowych typu wodomierze czy taksometry i wielu innych dziedzinach.

Autor artykułu:

Artykuł powstał we współpracy z firmą BIEGUN

biegun

 

Polecamy także:

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…

Uproszczenie struktur i zaangażowanie nauczycieli

Praca nauczyciela związana jest z koniecznością ciągłego doskonalenia się i wychodzenia naprzeciw wszelkim trudnościom. Dlatego tak potrzebna jest regularna kontrola ich działań, mająca na celu zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków uczenia się. Wszelkie działania związane ze sprawdzaniem tego, jak funkcjonuje dana szkoła czy placówka muszą być odpowiednio zaplanowane. Więcej…

Parę słów o depresji

Depresja to choroba, która dotyka co niemiara osób na całym świecie. Jej symptomy to między innymi strapienie, rozpacz, utrata zainteresowań i przyjemności, kłopoty ze skupieniem jak również zakłócenia snu i chęci do jedzenia. Jakkolwiek depresja okazuje się nader kłopotliwa, to jednak są metody na walkę z tą chorobą. Więcej…

Automaty szlifierskie i ich zastosowanie w optyce

Okulary korekcyjne pomagają w leczeniu wad wzroku. Warto podkreślić, że ich skuteczność zależy nie tylko od prawidłowego dobrania okularów, ale także np. od odpowiednio przeprowadzonej obróbki szkieł soczewkowych. Właśnie do tego wykorzystuje się automaty szlifierskie, które powstają na maszynach szablonowych oraz bezszablonowych. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega na nich praca i dlaczego sprawdzają się lepiej niż np. narzędzia do szlifowania ręcznego. Więcej…

Jaki rozmiar kontenera wybrać?

Nawet niewielki remont mieszkania może wiązać się z powstaniem sporej ilości gruzu i odpadów budowlanych. Jednym z najlepszych sposobów na ich utylizację jest wynajem kontenera o odpowiedniej pojemności. Jakie typy pojemników oferują firmy, jak duży powinien być zbiornik, który pomieści wszystkie niezbędne materiały i jak wypożyczyć kontener, by nie przepłacać? Więcej…