Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Serce z pudełka

Chirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują.  Więcej…

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…

Biznes po angielsku

Pracodawcy, którzy dbają o swój wizerunek i chcą przyciągnąć najlepszych pracowników, zachęcają ich do pracy w swojej firmie różnymi sposobami. Niektórzy oferują pakiety medyczne inni karty na zajęcia sportowe, pozostali inwestują w integrację zarówno pomiędzy pracownikami jak również ich rodzinami. Pikniki rodzinne czy wyjazdy szkoleniowe połączone z integracją są bardzo popularnymi formami stosowanymi przez działy HR. Ale ci którym zależy na pozyskaniu największych „talentów” na rynku, oferują wiele możliwości rozwoju osobistego, dostosowane do nie tylko do potrzeb swoich pracowników, ale ich możliwości czasowych. Więcej…

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…
Jak zrobić kompost na pryzmie?

kompost-mKompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem.

Kompostowanie – czym jest i jaki ma wpływ na środowisko?

Aby oczyścić polską ziemię z hałd zalegających odpadów, powinniśmy zacząć minimalizować ich liczbę i nauczyć się je przetwarzać. Kompostowanie jest jednym z najtańszych sposobów na pozbycie się śmieci. Polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych. Do tego procesu przyczyniają się szczególnie dżdżownice, pleśnie, bakterie oraz termofilne promieniowce. Przetworzony biomateriał służy jako cenny nawóz, który użyźnia glebę. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju roślin. Nie grozi przenawożeniem i nie uszkadza młodych roślin. Nie ma szkodliwego działania na ludzi ani na zwierzęta. Kompost zwraca warstwom ziemi materię organiczną i bezcenne dla roślin składniki. Zapobiega ubytkowi próchnicy i poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie. Polepsza strukturę ziemi, co wpływa na zwyżkę plonów. Wykorzystywanie kompostu jest praktyką, która wpisuje się w standardy Dobrej Praktyki Rolniczej. Takimi czynnościami zajmuje się m.in. Ziemia Polska - kompostownia o takiej nazwie funkcjonuje już w kilku miejscach naszego kraju, a proces wytwarzania nawozu jest w niej całkowicie ekologiczny.

Parametry pryzmy i miejsce na kompostownik

Optymalne wymiary pryzmy to 1,5-2 m – szerokość u podstawy, co najmniej 1,5 m długości i wysokość 1-1,5 m. Pryzma powinna być umiejscowiona bezpośrednio na ziemi w miejscu zacienionym, gdzie jest ochrona przed słońcem i wiatrem. Najlepiej, aby była otoczona wysokimi trawami lub żywopłotem. Takie miejsce korzystnie wpłynie na proces rozkładu materiału kompostowego. Pryzmę można zakładać pomiędzy wiosną a jesienią, gdy tylko dopisują dodatnie temperatury. Temperatura powietrza poniżej 10ºC spowalnia procesy humifikacji, a niskie, zerowe temperatury przyczyniają się do ich zahamowania. W okresie upałów pryzmę należy polać wodą. W przesuszonym kompoście masa organiczna zbutwieje i nie zachowa cennych właściwości. Proces dojrzewania kompostu trwa ok. 18 miesięcy. Im lepsze warunki rozkładu zostały zapewnione, tym szybciej biomateriał zostanie przetworzony. Dojrzały kompost powinien być jednolity. Cechuje go ciemna barwa i zapach przypominający woń leśnej ściółki.

Warstwy wsadu kompostowego w pryzmie

Pierwsza warstwa to ok. 15-20 cm warstwy drenażowej. Na spodzie pryzmy mogą znaleźć się kawałki gałęzi, trzcina lub łodygi kwiatów słonecznika. Druga warstwa to 10-20 cm torfu, ziemi ogrodowej, kompostu z zeszłego roku lub słomy. Te składniki zapobiegną wypłukiwaniu cennych składników z wyższych warstw pryzmy. Ostatnią warstwę przydomowego kompostu tworzą rozdrobnione odpady, np.: obierki warzyw i owoców, fusy, skorupki jaj, opadłe owoce oraz liście i skoszona trawa. Należy układać je, przekładając co jakiś czas ziemią z ogrodu lub torfem.

Napowietrzenie pryzmy – przerabianie i rurki doprowadzające tlen

Prawidłowy rozkład biomateriału zapewniony jest dzięki dostępowi tlenu. Bez tlenu składniki zaczynają gnić i nieprzyjemnie pachnieć. Można temu zapobiec przerabiając pryzmę co najmniej raz na pół roku – przerzucając warstwy wierzchnie pod spód. Aby zredukować częstotliwość przerabiania kompostu, można wbić w pryzmę kilka niewielkich rurek, które doprowadzą tlen do kompostu.

kompost

Polecamy także:

Siedem nowopoznanych gatunków żab

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.   Więcej…

Sposoby ograniczenia ilości odpadów

Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów? Więcej…

Ekonomiczna ekologia w sprężonym powietrzu

Postęp technologiczny wymaga ciągłych optymalizacji i zmian, które w naturalny sposób dopasowują się do aktualnych wymogów. To postępy i działania, które wykorzystują innowacje i technologie podporządkowują sobie wszystkie dziedziny życia. Wystarczy zalążek będący chęcią zmiany, by opracować zupełnie nowe schematy, które poprawią jakość dnia codziennego. Po latach odbudowy i inwestycji zauważono, że proces produkcji i pokrewnych sektorów nie może być związany z dawniej respektowanymi czynnikami. Więcej…

Parę słów o depresji

Depresja to choroba, która dotyka co niemiara osób na całym świecie. Jej symptomy to między innymi strapienie, rozpacz, utrata zainteresowań i przyjemności, kłopoty ze skupieniem jak również zakłócenia snu i chęci do jedzenia. Jakkolwiek depresja okazuje się nader kłopotliwa, to jednak są metody na walkę z tą chorobą. Więcej…

Zegarek mechaniczny czy kwarcowy?

Zegarek pełni obecnie funkcję nie tylko urządzenia odmierzającego czas, ale także elementu stylizacji. Do wyboru mamy modele zegarków wykonanych z najróżniejszych materiałów – metali szlachetnych, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Każdy z nich ma jedną wspólną cechę: mechanizm wewnętrzny. Może on być mechaniczny lub kwarcowy. Jednak który wybrać? Więcej…