Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Przedszkole dla dzieci z autyzmem jest miejscem szczególnym. Rolą takiej placówki jest wspomaganie rozwoju dziecka, które boryka się z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi. To właśnie te zaburzenia utrudniają im właściwe funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości, zmieniają percepcję i stają się pewnego rodzaju przeszkodami w interakcjach społecznych. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Wyposażenie sali konferencyjnej. O czym musisz pamiętać organizując konferencję

Sale konferencyjne w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szkolenia, spotkań biznesowych i zorganizowania rozmaitych eventów. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Kryzys koronawirus

Szwecja zgłosiła kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, kilka przypadków śmiertelnych. Z czego kilka przypadków nie było przedmiotem podróży zagranicznej. Premier ogłosił uruchomienie planu reagowania na kryzys koronawirusa. Więcej…
Jak zrobić kompost na pryzmie?

kompost-mKompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem.

Kompostowanie – czym jest i jaki ma wpływ na środowisko?

Aby oczyścić polską ziemię z hałd zalegających odpadów, powinniśmy zacząć minimalizować ich liczbę i nauczyć się je przetwarzać. Kompostowanie jest jednym z najtańszych sposobów na pozbycie się śmieci. Polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych. Do tego procesu przyczyniają się szczególnie dżdżownice, pleśnie, bakterie oraz termofilne promieniowce. Przetworzony biomateriał służy jako cenny nawóz, który użyźnia glebę. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju roślin. Nie grozi przenawożeniem i nie uszkadza młodych roślin. Nie ma szkodliwego działania na ludzi ani na zwierzęta. Kompost zwraca warstwom ziemi materię organiczną i bezcenne dla roślin składniki. Zapobiega ubytkowi próchnicy i poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie. Polepsza strukturę ziemi, co wpływa na zwyżkę plonów. Wykorzystywanie kompostu jest praktyką, która wpisuje się w standardy Dobrej Praktyki Rolniczej. Takimi czynnościami zajmuje się m.in. Ziemia Polska - kompostownia o takiej nazwie funkcjonuje już w kilku miejscach naszego kraju, a proces wytwarzania nawozu jest w niej całkowicie ekologiczny.

Parametry pryzmy i miejsce na kompostownik

Optymalne wymiary pryzmy to 1,5-2 m – szerokość u podstawy, co najmniej 1,5 m długości i wysokość 1-1,5 m. Pryzma powinna być umiejscowiona bezpośrednio na ziemi w miejscu zacienionym, gdzie jest ochrona przed słońcem i wiatrem. Najlepiej, aby była otoczona wysokimi trawami lub żywopłotem. Takie miejsce korzystnie wpłynie na proces rozkładu materiału kompostowego. Pryzmę można zakładać pomiędzy wiosną a jesienią, gdy tylko dopisują dodatnie temperatury. Temperatura powietrza poniżej 10ºC spowalnia procesy humifikacji, a niskie, zerowe temperatury przyczyniają się do ich zahamowania. W okresie upałów pryzmę należy polać wodą. W przesuszonym kompoście masa organiczna zbutwieje i nie zachowa cennych właściwości. Proces dojrzewania kompostu trwa ok. 18 miesięcy. Im lepsze warunki rozkładu zostały zapewnione, tym szybciej biomateriał zostanie przetworzony. Dojrzały kompost powinien być jednolity. Cechuje go ciemna barwa i zapach przypominający woń leśnej ściółki.

Warstwy wsadu kompostowego w pryzmie

Pierwsza warstwa to ok. 15-20 cm warstwy drenażowej. Na spodzie pryzmy mogą znaleźć się kawałki gałęzi, trzcina lub łodygi kwiatów słonecznika. Druga warstwa to 10-20 cm torfu, ziemi ogrodowej, kompostu z zeszłego roku lub słomy. Te składniki zapobiegną wypłukiwaniu cennych składników z wyższych warstw pryzmy. Ostatnią warstwę przydomowego kompostu tworzą rozdrobnione odpady, np.: obierki warzyw i owoców, fusy, skorupki jaj, opadłe owoce oraz liście i skoszona trawa. Należy układać je, przekładając co jakiś czas ziemią z ogrodu lub torfem.

Napowietrzenie pryzmy – przerabianie i rurki doprowadzające tlen

Prawidłowy rozkład biomateriału zapewniony jest dzięki dostępowi tlenu. Bez tlenu składniki zaczynają gnić i nieprzyjemnie pachnieć. Można temu zapobiec przerabiając pryzmę co najmniej raz na pół roku – przerzucając warstwy wierzchnie pod spód. Aby zredukować częstotliwość przerabiania kompostu, można wbić w pryzmę kilka niewielkich rurek, które doprowadzą tlen do kompostu.

kompost

Polecamy także:

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Przedszkole dla dzieci z autyzmem jest miejscem szczególnym. Rolą takiej placówki jest wspomaganie rozwoju dziecka, które boryka się z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi. To właśnie te zaburzenia utrudniają im właściwe funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości, zmieniają percepcję i stają się pewnego rodzaju przeszkodami w interakcjach społecznych. Więcej…

Pompa ciepła jako eko-energia? Czyżby na pewno?

Ze względu na fakt, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej obciążone ludzie powinni zacząć się coraz mocniej zastanawiać nad tym, aby szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii oraz, aby zacząć stosować ekologiczne ogrzewanie w swoich domach. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła będzie można tutaj w sposób efekty korzystać z energii odnawialnej. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak to funkcjonuje to przeczytajcie dalszą część artykułu. Więcej…

Rodzaje szkła do piwa

Piwo. Dla niektórych po prostu rodzaj napoju, dla innych po prostu rodzaj alkoholu, a dla koneserów – najwspanialszy napój alkoholowy, oczywiście pod warunkiem, że jest to piwo z najwyższej półki, niekoniecznie cenowej. Liczy się przede wszystkim smak. Nie bez znaczenia jest też zapach, kolor, klarowność, czy charakterystyka pianki. Dla wielu prawdziwych koneserów bardzo ważne jest także właściwe podanie piwa i jego ekspozycja. Jakie wyróżniamy rodzaje szkła do piwa poza klasykiem, którym jest nieco ciężki, za to trwały i solidny kufel? Więcej…

Karnawałowy szał ciał, czyli o przygotowaniach do imprezy słów kilka.

Karnawał to pora porywającej radości, feria kolorów, cekinów i latających w czasie tańca falban. Chociaż oficjalna parada karnawałowa w Rio de Janeiro została kolejny raz odwołana, na szczęście w naszym mieście ludzie wciąż umieją i pragną się dobrze bawić. Świadczy o tym wieloraka oferta bali karnawałowych, aranżowanych przez hotele, czy restauracje. Każdy znajdzie coś dla siebie spośród imprez o przeróżnej tematyce. Zostaje do rozwikłania sprawa własnej stylizacji, a tu niewątpliwie: kobietom bez trudu to nie przychodzi. Więcej…

Aminos kokosowy - lepsza alternatywa dla sosu sojowego?

Aminos kokosowy jest sosem powstałym poprzez połączenie fermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej oraz naturalnej soli morskiej. Uznaje się go za świetny zamiennik klasycznego sosu sojowego dla osób, które eliminują ze swojej codziennej diety soję, gluten oraz nadmiar soli.W smaku do złudzenia przypomina sos sojowy, przez co sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Staje się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrową dietę.Czy jednak faktycznie jest on zdrowszą alternatywą dla sosu sojowego i tamari? Więcej…