Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Poznaj zalety spływów kajakowych

Sądzi się, że każdy z nas powinien co najmniej kilka razy w tygodniu odbyć trening. Od zawsze wiadomo, że sport wzmacnia zdrowie i odporność. Ćwiczenie niesłychanie korzystnie wpływa na nasze serce i układ krążenia. Nie wszyscy jednak lubią biegać, lub pocić się na siłowni. Wskazane jest więc zwrócić uwagę na taki sport, który dostarczy nie jedynie korzyści prozdrowotnych, ale okaże się też przyjemny i relaksujący. Takim sportem niewątpliwie są spływy kajakowe. Co powoduje, iż kajaki uwielbiają wszyscy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną? Więcej…

Przeprowadzki, transport mienia

Z pewnością wielu z nas, choć jeden raz w ciągu swojego życia było zmuszonych do przeprowadzki. I to zarówno przeprowadzki z mieszkania, czy domu do nowego lokum, czy też przeprowadzki na przykład w firmie, bo jak wiadomo, firma też może zmienić lokalizację, a wtedy konieczne jest przetransportowanie całego mienia. Więcej…

Kiedy warto porozmawiać o dedykowanym sklepie internetowym?

Przedsiębiorstwa, gdy chcą uzyskać dobrą pozycję w branży, powinny się odpowiednio zaprezentować. Obok oferty produktów jednym z ważkich atutów marki powinien stać się dedykowany sklep internetowy. Więcej…

Podstawowe akcesoria do sitodruku

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska. Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…
Jak zrobić kompost na pryzmie?

kompost-mKompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem.

Kompostowanie – czym jest i jaki ma wpływ na środowisko?

Aby oczyścić polską ziemię z hałd zalegających odpadów, powinniśmy zacząć minimalizować ich liczbę i nauczyć się je przetwarzać. Kompostowanie jest jednym z najtańszych sposobów na pozbycie się śmieci. Polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych. Do tego procesu przyczyniają się szczególnie dżdżownice, pleśnie, bakterie oraz termofilne promieniowce. Przetworzony biomateriał służy jako cenny nawóz, który użyźnia glebę. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju roślin. Nie grozi przenawożeniem i nie uszkadza młodych roślin. Nie ma szkodliwego działania na ludzi ani na zwierzęta. Kompost zwraca warstwom ziemi materię organiczną i bezcenne dla roślin składniki. Zapobiega ubytkowi próchnicy i poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie. Polepsza strukturę ziemi, co wpływa na zwyżkę plonów. Wykorzystywanie kompostu jest praktyką, która wpisuje się w standardy Dobrej Praktyki Rolniczej. Takimi czynnościami zajmuje się m.in. Ziemia Polska - kompostownia o takiej nazwie funkcjonuje już w kilku miejscach naszego kraju, a proces wytwarzania nawozu jest w niej całkowicie ekologiczny.

Parametry pryzmy i miejsce na kompostownik

Optymalne wymiary pryzmy to 1,5-2 m – szerokość u podstawy, co najmniej 1,5 m długości i wysokość 1-1,5 m. Pryzma powinna być umiejscowiona bezpośrednio na ziemi w miejscu zacienionym, gdzie jest ochrona przed słońcem i wiatrem. Najlepiej, aby była otoczona wysokimi trawami lub żywopłotem. Takie miejsce korzystnie wpłynie na proces rozkładu materiału kompostowego. Pryzmę można zakładać pomiędzy wiosną a jesienią, gdy tylko dopisują dodatnie temperatury. Temperatura powietrza poniżej 10ºC spowalnia procesy humifikacji, a niskie, zerowe temperatury przyczyniają się do ich zahamowania. W okresie upałów pryzmę należy polać wodą. W przesuszonym kompoście masa organiczna zbutwieje i nie zachowa cennych właściwości. Proces dojrzewania kompostu trwa ok. 18 miesięcy. Im lepsze warunki rozkładu zostały zapewnione, tym szybciej biomateriał zostanie przetworzony. Dojrzały kompost powinien być jednolity. Cechuje go ciemna barwa i zapach przypominający woń leśnej ściółki.

Warstwy wsadu kompostowego w pryzmie

Pierwsza warstwa to ok. 15-20 cm warstwy drenażowej. Na spodzie pryzmy mogą znaleźć się kawałki gałęzi, trzcina lub łodygi kwiatów słonecznika. Druga warstwa to 10-20 cm torfu, ziemi ogrodowej, kompostu z zeszłego roku lub słomy. Te składniki zapobiegną wypłukiwaniu cennych składników z wyższych warstw pryzmy. Ostatnią warstwę przydomowego kompostu tworzą rozdrobnione odpady, np.: obierki warzyw i owoców, fusy, skorupki jaj, opadłe owoce oraz liście i skoszona trawa. Należy układać je, przekładając co jakiś czas ziemią z ogrodu lub torfem.

Napowietrzenie pryzmy – przerabianie i rurki doprowadzające tlen

Prawidłowy rozkład biomateriału zapewniony jest dzięki dostępowi tlenu. Bez tlenu składniki zaczynają gnić i nieprzyjemnie pachnieć. Można temu zapobiec przerabiając pryzmę co najmniej raz na pół roku – przerzucając warstwy wierzchnie pod spód. Aby zredukować częstotliwość przerabiania kompostu, można wbić w pryzmę kilka niewielkich rurek, które doprowadzą tlen do kompostu.

kompost

Polecamy także:

Egzaminacyjne pewniaki – Matura 2016 bez tajemnic

Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…

Elektronika

Znajomość elektroniki w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważna. Elektronika opisuje zasady funkcjonowania telewizorów, odbiorników radiowych, przyrządów do nagrywania itp. Urządzenia opierające się na zasadach elektroniki nazywane są elektronicznymi. Więcej…