Recykling odpadów to temat coraz bardziej popularny i coraz żywiej dyskutowany nie tylko w środowisku naukowym i organizacjach ekologicznych, ale i przez polityków, wielki biznes czy przez zwykłych ludzi. Nic dziwnego – po latach ignorowania problemu wreszcie zaczynamy myśleć o Ziemi jak o wspólnym dobru, o które należy dbać.
Dlaczego recykling odpadów jest ważny?
Recykling odpadów to szereg działań mających ograniczyć produkcję śmieci i pozwolić na ponowne wykorzystanie materiałów, które w przeciwnym wypadku zanieczyściłyby środowisko. Człowiek to jedyne zwierzę, które w takim stopniu opanowało umiejętność manipulowania przedmiotami i materiałami, oraz które umie tworzyć zupełnie nowe, skomplikowane substancje. Rozwój miast, konsumpcji, technologii przy jednoczesnym dość lekkim podejściu do zagadnień ekologii zaowocował problemami na wielką skalę, nawet jeśli przez wielu z nas nieodczuwanymi w jasny i bezpośredni sposób. Ludzka działalność doprowadziła nie tylko do powstania wielkich, będących wylęgarniami pasożytów i chorób legalnych śmietnisk, ale i miejsc, w których składuje się odpady „na dziko”. Warto wspomnieć też o zwiększającej się liczbie tzw. martwych stref w morzach i oceanach albo o powstaniu Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci i jej oddziaływaniu na śmiertelność organizmów wodnych i lądowych. Problem śmieci, szczególnie mocno jest widoczny w krajach Trzeciego Świata, gdzie jeszcze bardziej niż na zachodzie zaniedbano zagadnienia ekologiczne, a które są często traktowane przez świat rozwinięty jako wielkie śmietniska. W obecnej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko postawić na systematyczny, trwały recykling odpadów.
Rodzaje recyklingu odpadów
Recykling to coś więcej niż tylko dość szeroko rozpoznawane i znane ponowne wykorzystanie papierów. Istnieje bardzo wiele rodzajów recyklingu odpadów, które można wykorzystać w wielu branżach, skutecznie niwelując negatywne skutki produkcji szkodliwych materiałów czy nadmiernej eksploatacji złóż naturalnych. Część materiałów przeznaczonych do recyklingu zostaje odzyskana (jako elementy bardziej złożonych struktur) i ponownie wprowadzona do obrotu. Tak na przykład dzieje się ze sprawnymi częściami zezłomowanych samochodów lub komputerów. Inne zanieczyszczenia zostają poddane obróbce i ponownie wykorzystane w tym samym celu. Na przykład zielone szkoło jest tłuczone i przetwarzane ponownie do produkcji butelkowanych alkoholi. W przypadku jeszcze innych w procesie obróbki zostają nadane nowe cechy, a wykorzystanie materiałów się zmienia. W ten sposób powstają na przykład nowatorskie i coraz modniejsze meble ze zużytych już raz surowców. Recykling odpadów (http://www.sawo-recykling.pl/utylizacja_odpadow.html) można przeprowadzić, spalając je (np. w celach grzewczych), przerabiając na materiały ponownie zdatne do użycia, a nawet wykorzystując przy tym pomoc mikroorganizmów. Dzięki temu nasze możliwości przeprowadzenia skutecznego, ekologicznego recyklingu odpadów stają się coraz większe, a planeta Ziemia staje się pięknym i czystym miejscem.
Współcześnie, recykling odpadów ma niebagatelne znaczenie dla stanu naszego środowiska, dla zdrowia oraz komfortu ludzkiego życia. Warto zadbać o niego również na małą skalę – a więc z rozsądkiem podchodzić do materiałów, które mamy w domach – segregować je, a może nawet zrobić z nich coś nowego w stylu tak popularnego ostatnio działania w duchu DIY! To nie tylko ekologia i zwyczajny recykling odpadów, ale i świetna zabawa oraz możliwość użycia własnej kreatywności. Odpowiedzialność za stan środowiska zaczyna się w domu każdego z nas i każdego z nas dotyczy. Coraz częściej jest też regulowana przez prawo, warto więc już dziś zastanawiać się, jak możemy pogodzić nasz styl życia z ekologią i szacunkiem do całej planety.