Dzisiaj budownictwo domków jednorodzinnych rozwija się w ekspresowym tempie. Tanie kredyty oraz wysokie zarobki zachęcają coraz większa liczbę osób do rozpoczęcia budowy. Zdecydowana większość nowo stawianych domów wykonywana jest w tradycyjnej technologii czyli przy użyciu cegły lub bloczków betonowych.
Jednym z innowacyjnych sposobów budowy domu, która jest godna uwagi to ta, która wykorzystuje drewno to stawiania ścian zamiast cegieł. Taka technika dzisiaj w Polsce nie jest jeszcze powszechnie używana, ale w krajach skandynawskich jest bardzo popularna. Opiera się ona konstrukcji wykonanej z drewna, która w środku w celu ocieplenia wypełniona jest wełną mineralną. Grubość takich ścian jest mniejsza niż tych stawianych w tradycyjny sposób, tak więc można uzyskać nawet 10% większej powierzchni użytkowej domu. Inną istotną zaletą takiego sposobu budowania jest wyeliminowanie betonu oraz zaprawy co skraca czas stawiania ścian oraz umożliwia pracę nawet przy ujemnych temperaturach.
Dlaczego warto zdecydować się na ekologiczne energooszczędne domy drewniane?
Ważnym podkreślenia aspektem są ekologiczne materiały używane do budowy takiego domu. Zamiast papy, styropianu lub płyty OSB domy, bazują na drewnie sosnowym jako głównym budulcu oraz wełnie jako metodzie ocieplenia. Ściany wewnętrzne wykańcza się płytą gipsowo kartonową, a zewnętrzne jako elewację w formie tynku lub okładziny winylowej. Domy drewniane odznaczają się również wysoką energooszczędnością. Współczynnik termoizolacyjności ścian wynosi 0, 1 W/(m²xK), dzięki czemu roczne zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 kWh/m² co pozwala zaliczyć domy drewniane do energooszczędnej grupy. Warto dodać, że zimą podczas sezonu grzewczego w takim domu ogrzewamy głównie powietrze, a nie ściany jak w tradycyjnym systemie budowania. Dzięki temu podniesienie temperatury wewnątrz z 8 do 21 stopni Celsjusza zajmie nie więcej jak dwie godziny, co w murowanym domu jest nie do osiągnięcia.
Dzisiaj wiele firm oferuje ekologiczne energooszczędne domy drewniane. Warto odwiedzić więc stronę drewhat.pl domy drewniane, która pomoże nam w realizacji naszego drewnianego projektu domu.