Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Różne rankingi kredytów

W obecnych czasach nie mamy problemu z kupnem samochodu. Na rynku jest ich wiele, ale ceny nie zawsze odpowiadają ich wartości. Samochody są drogie, więc banki udzielają kredytów samochodowych. Płatność możemy również rozłożyć na raty. Kto oferuje najlepsze warunki? Więcej…

Czy opłaca się kupować soczewki na miesiąc

Jeden z zasadniczych podziałów soczewek stanowi, że wyróżniamy soczewki dwudziestoczterogodzinne, miesięczne, na kwartał, a nawet roczne. Które z przytoczonych będą jednakże najbardziej rentowne w zakresie korzystania? Czy między przytoczonymi typami soczewek wyraźne są jakieś różnice, wpływające na ich jakość? Więcej…

Czy własna strona wartością kłopotów? Koszty i profity

Konstruowanie strony internetowej jest teraz nie wyłącznie popularne, ale także konieczne w współczesnym środowisku biznesowym. Strona internetowa stanowi charakterystyczną wizytówkę zarówno dla firm, jak i jednostkowych przedsiębiorców, zapewniając przedstawienie oferty, podnoszenie wiarygodności marki jak również nawiązywanie kontaktów. Niepodobna również zlekceważyć walorów płynących z jej zakresu - strona internetowa umożliwia dotarcie do obszernej publiczności, zarówno regionalnie, jak i całościowo. Więcej…

Będziemy żyć krócej niż nasi dziadkowie

Jak wynika z danych WHO aż 59% obywateli miast europejskich ma nadwagę bądź jest otyłych. Według ostrzeżeń lekarzy, młode pokolenie będzie żyło krócej niż pokolenie ich dziadków. Więcej…

Czy w Polsce można mieć broń bez zezwolenia

Polska to nie Ameryka, jednak każdy pełnoletni obywatel RP może posiadać broń. Więcej…
Terapia komórkami macierzystymi

ciaza-mZespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Szwecji planuje wypróbowanie nowatorskiej terapii komórkami macierzystymi, które wstrzykiwane by były płodom w łonie matki.

Wywołujące kontrowersję testy rozpocząć się mają z początkiem przyszłego roku. Dlaczego sa takie kontrowersyjne? Otóż chodzi o to, że zarodki ludzkie leczone będą macierzystymi komórkami pobranymi z innych zarodków ludzkich, które poddane były aborcji.

Badacze mają nadzieję, iż wstrzyknięcie macierzystych komórek pozwoli na pokonanie nieuleczalnych dotychczas chorób, na przykład wrodzonej łamliwości kości. Choroba ta występuje dość rzadko około 10 - 20 tysięcy urodzeń. Dzieciom, które dotknięte sa tą chorobą kości łamią się z najbłahszego powodu, nawet w czasie snu. Do złamań dochodzi nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Ich kości charakteryzuje giętkość, często występują deformacje kończyn, dzieci te zwykle osiągają niski wzrost. Dotykają je także problemy ze wzrokiem a także kamica nerkowa.

Badanie przeprowadzone zostaną przez naukowców z Karolinska Institutet i Great Ormond Street Hospital. Piętnaścioro dzieci, znajdujących się jeszcze w łonie matki dostanie zastrzyki z komórkami macierzystymi. Pierwsze zabiegi przeprowadzone będą między dwudziestym a trzydziestym czwartym tygodniem ciąży. Rodzice i dzieci znajdować się będą pod opieką lekarzy przez minimum dwa lata.

Następne piętnaścioro dzieci przyjmie kuracje dopiero po narodzinach, tym sposobem badacze przetestują czy istotnie warto przystępować do terapii już w życiu płodowym, czy tez można poczekać do porodu. Jak podaje sieć BBC jak dotąd terapię komórkami macierzystymi zastosowano w dwóch przypadkach wrodzonej łamliwości kości, jednakże dwa przypadki to niewystarczająca ilość, aby móc uznać metodę za efektywną. Zaplanowane badania mają na celu wyjaśnienie tematu.

Naukowcy podkreślają, że gdyby udało się obniżyć częstotliwość złamań, poprawić proces wzrostu oraz wzmocnić kości to byłby duży sukces, który mógłby otworzyć drogę do leczenia innych chorób, na które w chwili obecnej nie ma terapii. W kontekście tym dr Gotherstrom, zaangażowana w badania, podaje inne choroby kości oraz dystrofię mięśniową Duchenne'a.

ciaza

Polecamy także:

Fizyka nie tylko dla naukowców

KONKURS w ramach Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu „Fizyka nie tylko dla naukowców” Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w ramach Nocy Naukowców konkursie „Fizyka nie tylko dla naukowców” w przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Więcej…

Mobilna sprzedaż lodów. Perspektywy i możliwości

Posiadanie mobilnego punktu sprzedaży lodów staje się coraz bardziej popularne. Jakie są możliwości takiego biznesu oraz o czym warto pomyśleć zakładając go? Więcej…

Czym jest organizacja pożytku publicznego

O miano Organizacji Pożytku Publicznego, w skrócie zwanej OPP, mogą się starać niemalże wszystkie instytucje czy stowarzyszenia takiego typu, jak fundacje, kluby sportowe, czy wszelkiego rodzaju organizacje, działające jednak na rzecz ogółu społeczności a nie tylko swoich członków. Muszą one spełniać kilka warunków. Więcej…

Sposoby zastosowania ołowiu

Ołów od lat nosi piętno pierwiastka toksycznego, dlatego nie cieszy się dużym powodzeniem w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W wielu przypadkach jednak bywa materiałem niezwykle cennym i niezastąpionym. Decydują o tym jego wyjątkowe właściwości. Gdzie wykorzystuje się produkty z ołowiu? Więcej…

Nauka chemii może być ciekawa!

By przekonać się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną ale i ciekawą wystarczy zastanowić się co uczynilibyśmy bez plastiku, czy penicyliny? Wiele wynalazków chemicznych zmieniło świata, poprawiło komfort życia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Chemia jest nauką bardzo bliską życiu samemu w sobie. To ze związków chemicznych składa się ciało człowieka, to dzięki reakcjom chemicznym dochodzi do zapłodnienia i powstania człowieka. Woda jako źródło życia to jeden ze związków chemicznych tuż obok węgla, który mimo upływu lat jest wciąż obiektem badań i analiz chemicznych. Więcej…