Na występowanie glonów na elewacji w szczególności narażone są budynki, które znajdują się blisko lasów oraz innych skupisk zieleni. Zagrożenie stanowi też bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych, rzek oraz terenów podmokłych. Z dużych, rozległych obszarów zarodniki glonów mogą bardzo łatwo przenosić się na elewację. Zjawisko takie będzie zachodzić dużo częściej, jeśli ściany obiektu dodatkowo znajdują się w cieniu, ponieważ wtedy może na nich przez bardzo długi czas utrzymywać się wilgoć. W jaki sposób wyczyścić oraz zabezpieczyć elewację przed glonami?
Jak usunąć glony z elewacji?
Chociaż glony nie stanowią zagrożenia dla mieszkańców, to nich niekontrolowany rozrost powoduje, że elewacja z biegiem czasu wygląda mało estetycznie. Ściany, na których rozwijają się glony, mogą szybciej niszczeć. W celu ograniczenia ryzyka występowania mikroorganizmów na ścianach budynku zaleca się zabezpieczenie ścian zewnętrznych w odpowiedni sposób.
W tej roli świetnie sprawdzą się tynki oraz farby, które posiadają w składzie kwarc. Równomiernie rozprowadzona warstwa tworzy trójwymiarową strukturę sieciową. Efektem takich działań jest m.in. nadanie powłoce twardości (z tego powodu nie jest ona hydroplastyczna – pyły oraz inne zabrudzenia nie przyklejają się trwale do mokrej, ani rozgrzanej elewacji), utrudnienie wchłaniania wody opadowej oraz bardzo szybkie jej odparowanie.
Jeśli glony zdążyły już zaatakować elewację, należy taką powierzchnię wyczyścić w odpowiedni sposób. W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszystkie wykwity. Można je wypłukać za pomocą wody. Szczególnie polecane jest czyszczenie elewacji z glonów przy użyciu niskiego ciśnienia – nie uszkodzi to struktury elewacji. Następnie konieczne jest zniszczenie zarodników przy użyciu środków biobójczych. Nie można pomijać tego kroku, ponieważ problem z zarastająca elewacją powróci bardzo szybko. W kolejnym kroku trzeba naprawić wszystkie uszkodzenia powstałe w wyniku rozwoju glonów. Na zakończenie procesu czyszczenia elewacji należy zabezpieczyć ją przed ponownym wystąpieniem narośli.
Dlaczego warto zabezpieczać elewację przed występowaniem glonów?
Porost glonów bardzo szpeci ściany elewacyjne i może doprowadzić do całkowitego zniszczenia warstw wykończeniowych. Choć same glony nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, to mogą być pożywką dla różnych grzybów pleśniowych. Właśnie z tego powodu, gdy tylko glony pojawią się na ścianie, najlepiej jak najszybciej się ich pozbyć.
Jak mówi pracownik firmy Inmago oferującej czyszczenie elewacji: "Glony posiadają zdolność wegetacji i rozmnażania się na każdym podłożu (betonie, farbie, tynku). Żyją w wodzie oraz wilgotnym środowisku. Właśnie dlatego najbardziej podatne na występowanie glonów są ściany budynków, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie zbiorników wodnych. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie elewacji przed szkodnikami".
Decydując się na oczyszczenie elewacji z glonów, należy skorzystać z oferty firm, które specjalizują się w realizacji takich usług. Jedynie doświadczeni pracownicy oraz specjalistyczny sprzęt zagwarantują bezpieczeństwo podczas pracy.