Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wyprzedaże roczników w salonach samochodów – oferta godna uwagi

Okres wyprzedaży roczników w salonach samochodowych stale się wydłuża. Zwykle są oczekiwane już na początku roku, ale można się na nie natknąć już w grudniu czy listopadzie. Pracownicy salonu mają zatem kilka miesięcy, aby oczyścić magazyny w celu zwolnienia miejsca na modele z nowego rocznika. Dla klientów takie okazje wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy warto zdecydować się na zakup auta z wyprzedaży rocznika? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Więcej…

Dlaczego tak ważne są decyzje środowiskowe podczas realizowania różnych inwestycji?

Przystępując do realizacji inwestycji, które mogą mieć poważny wpływ na środowisko, jak chociażby budowa infrastruktury liniowej, czy fabryki ważne jest uzyskanie pozwolenia środowiskowego. Pomaga ono oszacować wpływ planowanych działań na otoczenie. Jest niezbędne już na etapie projektu, aby móc przystąpić do realizacji całego przedsięwzięcia. Jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenia emisyjne, a także tworzą niezbędną dokumentację w procesie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Więcej…

Jak rozwijać hobby u dziecka?

Hobby to coś, co może pomóc dziecku rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, a także poprawić jego samodzielność i kreatywność. Istotne jest, aby rodzice wspierali swojego malucha, a także pomagali mu znaleźć odpowiednie zajęcia, które pozwolą na kształtowanie pasji i umiejętności. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozwijać hobby u dziecka. Więcej…

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…

Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin. Więcej…
Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

przetwarzanie plastiku

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień!

Przetwarzanie plastiku jest możliwe dzięki temu, że pod wpływem temperatury zyskuje on plastyczność, a po ostudzeniu nabiera twardości. Co ważne, kolejne cykle ogrzewania i chłodzenia nie pogarszają jego właściwości, więc materiał ten można przetwarzać wielokrotnie. 

Formą wyjściową tworzyw sztucznych jest granulat, ewentualnie płatki. To drobiny o regularnych kształtach, które wsypuje się do maszyn nadających plastikowi konsystencję umożliwiającą dalszą obróbkę. W jaki sposób można przetwarzać plastik?

Wytłaczanie plastiku

"Jedną z bardzo popularnych metod przetwarzania tworzyw sztucznych jest wytłaczanie - mówi specjalista z Pol-Service Majcher. - Służą do tego wytłaczarki jedno-, dwu- lub wieloślimakowe. Granulat trafia do układu plastyfikującego. Tam przez ogrzanie uzyskuje postać płynną, którą następnie transportuje się układem przenośników ślimakowych do głowicy o odpowiednim kształcie. W zależności od tego, jaki jest kształt głowicy, uzyskuje się inny plastikowy wyrób. Po wytłoczeniu tworzywo jest schładzane, dzięki czemu zachowuje swoją formę".

W ten sposób powstają wyroby o podłużnych regularnych kształtach,np. profile, listwy, uszczelki, lamówki czy taśmy.

Wtryskiwanie i formowanie próżniowe tworzyw sztucznych

Ponieważ ogrzany plastik ma postać płynną, można go wtryskiwać, co przypomina nieco odlewnictwo. Tę metodę wykorzystuje się do wyrobu pustych w środku elementów o nieregularnych kształtach i cienkich ściankach. Polega ona na stworzeniu formy i pokryciu jej wnętrza  cienką warstwą upłynnionego plastiku przez wtryskiwanie. Po ostudzeniu i stwardnieniu tworzywa forma jest usuwana.

Tworzywa sztuczne można też formować próżniowo. Aby to zrobić, folię lub płytę z tworzywa sztucznego należy upłynnić, a następnie zassać ją tak, aby ściśle przywarła do formy. Ta metoda, mimo wyższych kosztów, ma wiele zalet. Pozwala wielokrotnie wykorzystywać jedną formę, daje wysoką powtarzalność produkcji i jest odpowiednia do wyrobów o bardzo cienkich ściankach oraz sporych rozmiarach. W ten sposób powstają m.in. otwarte pojemniki oraz butelki

Inne metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Technik przetwarzania plastiku jest znacznie więcej. Tworzywa sztuczne można m.in. spawać i toczyć, a także wydmuchiwać. Nie należy też zapominać o procesach recyklingu, w których - odwrotnie niż w wyżej wymienionych przypadkach - z gotowych wyrobów powstaje materiał wyjściowy, czyli regranulat albo płatki. Tworzy się je przez rozdrabnianie, cięcie i granulację w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach.

Polecamy także:

Co to są samochody hybrydowe?

W świetle powyższych wyjaśnień są to auta, które zostały wyposażone zarówno w napęd spalinowy, jak i elektryczny. To absolutnie nowatorskie rozwiązanie, ponieważ tego typu samochody mogą jeździć nie tylko za pomocą silnika spalinowego, lecz także elektrycznego. Istnieje ponadto możliwość całkowitego wyłączenia silnika spalinowego i jeżdżenia wyłącznie na napędzie elektrycznym. Więcej…

Funkcje matematyczne stosowane w najnowszych technologiach

Rola Matematyki w technologii Matematyka zawsze odgrywała kluczową rolę w rozwoju nowych technologii. We wczesnym okresie rozwoju informatyki matematycy jako jedni z pierwszych dostrzegli możliwości wykorzystania komputerów do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Obecnie matematyka jest wykorzystywana na wiele sposobów w sektorze technologicznym, od opracowywania nowych algorytmów po projektowanie chipów komputerowych. Więcej…

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Ile prawdy jest w obawach co do środków odchudzających?

Wokół tabletek na odchudzanie narosły mity, które sprawiają, że wiele osób obawia się po nie sięgnąć z powodów nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości. Więcej…