Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…

Czy projektor musi być drogi?

Chcesz mieć możliwość oglądania filmów tak, jak w kinie, martwisz się jednak że to kosztowna zachcianka? Nic bardziej mylnego – możesz kupić projektor nawet za niewiele więcej niż kilkaset złotych. Zapomnij o zbieraniu na telewizor! Więcej…

Present Perfect – co to za czas i na jakim poziomie się go uczymy?

Present Perfect to czas gramatyczny w języku angielskim, który łączy przeszłość z teraźniejszością. Używamy go, gdy mówimy o doświadczeniach, zmianach lub czynnościach, które rozpoczęły się w przeszłości i nadal trwają. Jego brak bezpośredniego odpowiednika w języku polskim sprawia, że bywa trudny do opanowania. Więcej…

Jak być uprzejmym w sieci - przewodnik po etykiecie cyfrowej

Etykieta, zrozumiana jak zespół norm i wytycznych kierujących naszym postępowaniem w sp[ołęczności, nie redukuje się w tym momencie jedynie do świata faktycznego. W cyfrowej rzeczywistości, w której co chwila konstruujemy związki, przekazujemy informacje i realizujemy transakcje , jest też charakterystyczna etykieta cyfrowa. To komplet reguł ułatwiających poznanie, jak zachowywać się w cyfrowym środowisku, aby byli postrzegani jako osoby biegłe, rzetelne i taktowne. W tym materiale pokażemy, z jakiej przyczyny etykieta cyfrowa jest tak znacząca i jakie reguły powinno się wziąć w rachubę, korzystając z internetu. Więcej…

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze podzielić można przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uprawy i mechanizmu, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka chemicznego. W różnych opryskiwaczach rolniczych występować mogą ponadto inne podzespoły. Więcej…
Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

przetwarzanie plastiku

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień!

Przetwarzanie plastiku jest możliwe dzięki temu, że pod wpływem temperatury zyskuje on plastyczność, a po ostudzeniu nabiera twardości. Co ważne, kolejne cykle ogrzewania i chłodzenia nie pogarszają jego właściwości, więc materiał ten można przetwarzać wielokrotnie. 

Formą wyjściową tworzyw sztucznych jest granulat, ewentualnie płatki. To drobiny o regularnych kształtach, które wsypuje się do maszyn nadających plastikowi konsystencję umożliwiającą dalszą obróbkę. W jaki sposób można przetwarzać plastik?

Wytłaczanie plastiku

"Jedną z bardzo popularnych metod przetwarzania tworzyw sztucznych jest wytłaczanie - mówi specjalista z Pol-Service Majcher. - Służą do tego wytłaczarki jedno-, dwu- lub wieloślimakowe. Granulat trafia do układu plastyfikującego. Tam przez ogrzanie uzyskuje postać płynną, którą następnie transportuje się układem przenośników ślimakowych do głowicy o odpowiednim kształcie. W zależności od tego, jaki jest kształt głowicy, uzyskuje się inny plastikowy wyrób. Po wytłoczeniu tworzywo jest schładzane, dzięki czemu zachowuje swoją formę".

W ten sposób powstają wyroby o podłużnych regularnych kształtach,np. profile, listwy, uszczelki, lamówki czy taśmy.

Wtryskiwanie i formowanie próżniowe tworzyw sztucznych

Ponieważ ogrzany plastik ma postać płynną, można go wtryskiwać, co przypomina nieco odlewnictwo. Tę metodę wykorzystuje się do wyrobu pustych w środku elementów o nieregularnych kształtach i cienkich ściankach. Polega ona na stworzeniu formy i pokryciu jej wnętrza  cienką warstwą upłynnionego plastiku przez wtryskiwanie. Po ostudzeniu i stwardnieniu tworzywa forma jest usuwana.

Tworzywa sztuczne można też formować próżniowo. Aby to zrobić, folię lub płytę z tworzywa sztucznego należy upłynnić, a następnie zassać ją tak, aby ściśle przywarła do formy. Ta metoda, mimo wyższych kosztów, ma wiele zalet. Pozwala wielokrotnie wykorzystywać jedną formę, daje wysoką powtarzalność produkcji i jest odpowiednia do wyrobów o bardzo cienkich ściankach oraz sporych rozmiarach. W ten sposób powstają m.in. otwarte pojemniki oraz butelki

Inne metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Technik przetwarzania plastiku jest znacznie więcej. Tworzywa sztuczne można m.in. spawać i toczyć, a także wydmuchiwać. Nie należy też zapominać o procesach recyklingu, w których - odwrotnie niż w wyżej wymienionych przypadkach - z gotowych wyrobów powstaje materiał wyjściowy, czyli regranulat albo płatki. Tworzy się je przez rozdrabnianie, cięcie i granulację w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach.

Polecamy także:

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…

Meble szkolne - przewodnik po wyborze ergonomicznych i stylowych opcji

Meble szkolne odgrywają kluczową rolę w procesie edukacji, wpływając zarówno na komfort uczniów, jak i efektywność nauczania. Wybór odpowiednich mebli szkolnych nie jest prostym zadaniem. W tym przewodniku przedstawimy najważniejsze czynniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze mebli szkolnych, aby stworzyć inspirujące i komfortowe środowisko edukacyjne. Więcej…

Sposoby zastosowania ołowiu

Ołów od lat nosi piętno pierwiastka toksycznego, dlatego nie cieszy się dużym powodzeniem w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W wielu przypadkach jednak bywa materiałem niezwykle cennym i niezastąpionym. Decydują o tym jego wyjątkowe właściwości. Gdzie wykorzystuje się produkty z ołowiu? Więcej…

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…

Do czego służą zbiorniki z powłoką TWS?

W zbiornikach magazynowych z powłoką TWS można przechowywać ciecze chemicznie agresywne, środki spożywcze, takie jak: wino, piwo, ocet, woda pitna, przetwory zbożowe i mięsne oraz półprodukty owocowo-warzywne, a także ścieki oraz produkty naftowe. Dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej…