Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Antidotum na siedzący tryb życia.

Jak powszechnie wiadomo codzienne siedzenie przez wiele godzin podnosi szanse zachorowania na wiele dolegliwości, mogących prowadzić do wcześniejszej śmierci. Okazuje się, że doskonałym środkiem zaradczym na ten stan rzeczy są zwykłe spacery. Powinniśmy spacerować 2,5 godziny tygodniowo, aby cieszyć się długim życiem. Więcej…

Nie tylko stylowy dodatek, ale i zmiana świata na lepsze. Czyli co oferuje bidon na wodę?

Czy możliwe jest zadbanie o swój komfort przy jednoczesnej trosce o środowisko? Brzmi nierealnie, a jednak. Bidon z filtrem pozwala połączyć te dwa aspekty i odkryć zupełnie nowe możliwości. Poznaj powody, dlaczego już dziś warto zaopatrzyć się w to niezwykłe rozwiązanie. Więcej…

Kosz na brudne pieluchy - standardowy składnik wyprawki noworodka

Przeważnie w czasie wyczekiwania na narodziny dziecka zazwyczaj zaczynają się intensywne prace nad stworzeniem pełnej wyprawki noworodka. Niekiedy jest to bardzo długi proces, wszystkie przedmioty są pilnie badane pod względem zapotrzebowania. Okazuje się również, że wyprawkę kupuje się na samym końcu. Są to zakupy szybkie, nie ma czasu na drobiazgowe analizy, lub porównania. Nie trudno wtedy o zakup nie spełniający oczekiwań lub przegapienie któregoś istotnego artykułu z wyprawki. Z tej przyczyny zdecydowaliśmy się opisać kilka znaczących zalet kosza na brudne pieluchy, który został od jakiegoś czasu kluczowym elementem wyprawki Więcej…

Rękawice gumowe - w jaki sposób powstają?

Gumowe rękawice znajdują powszechne zastosowanie w medycynie, przemyśle spożywczym oraz policji - w laboratoriach kryminalnych i na miejscach popełnionego przestępstwa. Korzystają z nich rybacy i pracownicy hut, platform wydobywczych i fabryk, strażacy, a także prywatne osoby w przydomowych ogrodach. Ze względu na rodzaj i grubość to produkty równie często stosowane w przemyśle ogrodniczym i ochronnym np. w straży pożarnej. Więcej…
Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

przetwarzanie plastiku

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień!

Przetwarzanie plastiku jest możliwe dzięki temu, że pod wpływem temperatury zyskuje on plastyczność, a po ostudzeniu nabiera twardości. Co ważne, kolejne cykle ogrzewania i chłodzenia nie pogarszają jego właściwości, więc materiał ten można przetwarzać wielokrotnie. 

Formą wyjściową tworzyw sztucznych jest granulat, ewentualnie płatki. To drobiny o regularnych kształtach, które wsypuje się do maszyn nadających plastikowi konsystencję umożliwiającą dalszą obróbkę. W jaki sposób można przetwarzać plastik?

Wytłaczanie plastiku

"Jedną z bardzo popularnych metod przetwarzania tworzyw sztucznych jest wytłaczanie - mówi specjalista z Pol-Service Majcher. - Służą do tego wytłaczarki jedno-, dwu- lub wieloślimakowe. Granulat trafia do układu plastyfikującego. Tam przez ogrzanie uzyskuje postać płynną, którą następnie transportuje się układem przenośników ślimakowych do głowicy o odpowiednim kształcie. W zależności od tego, jaki jest kształt głowicy, uzyskuje się inny plastikowy wyrób. Po wytłoczeniu tworzywo jest schładzane, dzięki czemu zachowuje swoją formę".

W ten sposób powstają wyroby o podłużnych regularnych kształtach,np. profile, listwy, uszczelki, lamówki czy taśmy.

Wtryskiwanie i formowanie próżniowe tworzyw sztucznych

Ponieważ ogrzany plastik ma postać płynną, można go wtryskiwać, co przypomina nieco odlewnictwo. Tę metodę wykorzystuje się do wyrobu pustych w środku elementów o nieregularnych kształtach i cienkich ściankach. Polega ona na stworzeniu formy i pokryciu jej wnętrza  cienką warstwą upłynnionego plastiku przez wtryskiwanie. Po ostudzeniu i stwardnieniu tworzywa forma jest usuwana.

Tworzywa sztuczne można też formować próżniowo. Aby to zrobić, folię lub płytę z tworzywa sztucznego należy upłynnić, a następnie zassać ją tak, aby ściśle przywarła do formy. Ta metoda, mimo wyższych kosztów, ma wiele zalet. Pozwala wielokrotnie wykorzystywać jedną formę, daje wysoką powtarzalność produkcji i jest odpowiednia do wyrobów o bardzo cienkich ściankach oraz sporych rozmiarach. W ten sposób powstają m.in. otwarte pojemniki oraz butelki

Inne metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Technik przetwarzania plastiku jest znacznie więcej. Tworzywa sztuczne można m.in. spawać i toczyć, a także wydmuchiwać. Nie należy też zapominać o procesach recyklingu, w których - odwrotnie niż w wyżej wymienionych przypadkach - z gotowych wyrobów powstaje materiał wyjściowy, czyli regranulat albo płatki. Tworzy się je przez rozdrabnianie, cięcie i granulację w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach.

Polecamy także:

Siedem nowopoznanych gatunków żab

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.   Więcej…

Drzewo zmienia płeć

Cis znajdujący się w miejscowości Fortingall w Wielkiej Brytanii zmienia płeć. Naukowcy jego wiek szacują na 3 do 9 tysięcy lat. Zauważono, że na męskiej odnodze drzewa pojawiły się owoce specyficzne dla żeńskiej części tego gatunku drzew. Więcej…

Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

Niezależnie od wieku fajerwerki dostarczają nam mnóstwo radości i wrażeń. Sztuczne ognie stanowią idealny element oprawy dla ważnych wydarzeń w naszym życiu. Nie dziwi więc fakt, że ogromna liczba osób korzysta z ich uroków nie tylko w sylwestrową noc. Musimy jednak pamiętać o tym, że fajerwerki należą do materiałów pirotechnicznych, a co za tym idzie, ich odpalanie wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności. Więcej…

Dlaczego warto zdawać maturę z chemii?

Zdanie egzaminu dojrzałości jest przepustką do dalszej edukacji. Jak wiadomo matura jest stresująca, ale równie dużo stresu wywołuje myśl, jakie przedmioty zdawać? Wszak tu o przyszłość chodzi. Choć często chemia nie należy do ulubionych przedmiotów, to warto ją zdawać na maturze. Tym bardziej, że podręcznik "To jest chemia" kształci umiejętności wykonywania doświadczeń chemicznych, począwszy od ich projektowania, aż do ich opisania. Warto też zwrócić uwagę, że pozwala utrwalić umiejętności obliczeń, dzięki temu stanowi doskonałe przygotowanie do matury w zakresie rozszerzonym. A ona daje sporo możliwości. Więcej…

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…