Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

5 powodów, dla których warto uczyć się języków orientalnych

Powszechnie wiadomo, że żyjemy w świecie dynamicznie zmieniającym się. Stale postępująca globalizacja stawia przed nami warunek posiadania choć znikomej wiedzy na temat innych kultur oraz znajomości języków obcych, w tym także języków orientalnych. Pomoże nam to bezproblemowo porozumiewać się z przedstawicielami innych kultur. Dlaczego zatem warto uczyć się języków orientalnych? Więcej…

Automatyka do rolet. Praktyczna nowoczesność

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. Więcej…

Działania środowiskowe na międzynarodowym poziomie

Nowoczesna firma powinna dbać nie tylko o zyski i wizerunek, ale także o dobro społeczeństwa oraz naturę. Pomaga w tym wiele systemów certyfikowanych np. norma ISO 1400, która odpowiada za system zarządzania środowiskowego. Więcej…

Pióro cyfrowe

W dzisiejszych czasach technologia rozwinęła się w takim stopniu, że nie potrzeba już wielkiej zręczności oraz kwalifikacji, żeby pisać bezproblemowo na klawiaturze komputera. Obecnie można posługiwać się piórem cyfrowym, które umożliwia nam pisanie naszym zwyczajnym ręcznym pismem, a specjalne narzędzie pozwala na przekonwertowanie odręcznego pisma w pismo komputerowe. Więcej…

Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z całą otwartością można zakomunikować, że w tej chwili żyjemy w bezprecedensowych czasach. Więcej…
 	 Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

cementCement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę.

cementW skład cementu wchodzi szereg surowców naturalnych, takich jak wapień, margiel czy glina. Surowce te pozyskuje się najczęściej w zakładowych kopaniach odkrywkowych. Sam cement to spoiwo hydrauliczne, które twardnieje po zarobieniu go z piaskiem i wodą. Używa się go do zapraw budowlanych i betonów. Pod względem chemicznym cement utworzony jest z pierwiastków które powszechnie występują w przyrodzie. Zalicza się do tego wapń, krzem, glin, żelazo oraz tlen. 

W procesie przygotowawczym jedną z najważniejszych operacji technologicznych jest odpowiednie dostrojenie zestawu surowcowego do pieca cementowego. - Przede wszystkim chodzi o utrzymanie stałego składu przygotowanego do wypału surowca. Jest to podstawa otrzymania produktu wysokiej jakości czyli klinkieru cementowego. Surowiec dostarczany z kopalni jest kruszony i wstępnie uśredniany. Składniki do przemiału na mąkę dozowane są w ściśle określonych proporcjach. Wydobycie surowca w kopalni rozpoczyna zatem cały proces produkcji cementu - mówią specjaliści z ekoprod.pl.

Sama produkcja cementu rozpoczyna się od pozyskania jego głównego surowca, a więc skały wapiennej, która wydobywana jest metodą odkrywkową. Następnie ów kamień transportuje się ciężarówkami bądź za pomocą taśmociągów wprost do łamaczy. Po analizie chemicznej rozdrobniony materiał zostaje przesłany do składu uśredniającego, gdzie przeprowadzany jest proces ujednolicania jego właściwości.

W ten sposób przygotowany kamień trafia do młyna kulkowego lub rolowo-misowego. Na tym etapie procesu produkcyjnego wzbogaca się go o piasek, popioły lotne oraz dodatki żelazonośne. Utworzona w ten sposób mączka surowcowa jest dostarczana do wymiennika, gdzie poddaje się ją rozgrzaniu za sprawą strumienia gazów wylotowych wydobywających się z pieca. W cyklonie mieszanka zostaje oddzielona od gazów, a po przejściu przez  kalcynator wprowadza się ją do pieca obrotowego. Urządzenie to odgrywa istotną rolę w produkcji cementu, warto więc i jemu poświęcić dwa słowa. Piec obrotowy ma kształt cylindra o długości ok. 60 metrów i średnicy ok. 5 metrów. Do jego wejścia podaje się pyły węglowe oraz surowce alternatywne, jak na przykład żużel wielkopiecowy, których spalanie wytwarza w komorze pieca temperaturę dochodzącą do ok. 2000°C. Mączka surowcowa przetrzymywana w takich warunkach przez około 20 minut, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, zaczyna nabierać właściwości klinkieru cementowego. Po ochłodzeniu, klinkier jest przechowywany w specjalnych silosach.

Aktem wieńczącym produkcję cementu jest przesłanie klinkieru z silosów do młynów rulowo-kulkowych. W tym procesie do urządzenia wprowadza się również dodatki w postaci gipsu, który jest idealnym regulatorem czasu wiązania. Ponadto dodaje się również kamień wapienny, popiół lotny oraz żużel. Fachowcy z ekoprod.pl zwracają uwagę, że od proporcji zależą docelowe właściwości produkowanego cementu, takie jak zwiększona wytrzymałość, urabialność czy odporność na agresję chemiczną. Gotowy produkt trafia do silosów, skąd transportowany jest do pakowni oraz terminali załadunku cementu luzem i w workach.

Polecamy także:

Nowe technologie wdrażane w ciągnikach rolniczych

Gospodarstwo z prawdziwego zdarzenia nie może obejść się bez profesjonalnego ciągnika rolniczego. I choć coraz trudniej o widok małego traktora pracującego w polu, zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy nie maleje. Obecnie w urządzeniach stosowane są nowoczesne rozwiązania, które zamieniają trudną pracę na roli w przyjemne działanie. A to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Więcej…

Niezwykłe zastosowania druku 3D w medycynie

Zastosowanie druku 3D w medycynie nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia protez kończyn czy odbudowy elementów kości. Obecnie, dzięki tej niezwykłej technologii powstają również naczynia krwionośne, a nawet całe narządy, takie jak serce, nerki czy wątroba. Choć na razie służą głównie jako modele do testów, już w nieodległej przyszłości marzenia futurystów o fabrykach ludzkich części zamiennych mogą stać się rzeczywistością. Poznaj najbardziej niezwykłe zastosowania druku przestrzennego, które już dziś ratują ludzkie zdrowie, a nawet życie. Więcej…

Oczyszczalnie dwukomorowe - co to takiego?

Każdy, kto stanął przed wyborem rodzaju instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, musi wziąć pod uwagę między innymi: liczbę mieszkańców, ilość ścieków, charakter obiektu, wielkość działki oraz rodzaj gruntu. Na terenach, gdzie przeważa rozproszona zabudowa i budowa długich sieci kanalizacyjnych jest zbyt kosztowna, przydomowe oczyszczalnie ścieków są doskonałym rozwiązaniem. Wprawdzie budowa tego typu instalacji nie należy do tanich, ale jej eksploatacja na pewno jest tańsza niż koszty wywozu ścieków z szamba. Czas zwrotu kosztów budowy dobrej przydomowej oczyszczalni wynosi maksymalnie 5 lat, w zależności od rodzaju zastosowanej technologii. Więcej…

Język polski nie musi być trudny! Jak się go skutecznie uczyć?

Znam język polski – a jaka jest Twoja super zdolność? Uwierzyłeś w mit, że najtrudniej jest nauczyć się języka polskiego? A może obawiasz się, ze opanowanie go na poziomie lepszym niż komunikatywny jest ponad Twoje możliwości? To nie prawda! Poznaj kilka rad, jak skutecznie nauczyć się tego języka. Więcej…

Wsparcie psychoterapeuty

Żyjemy w takich czasach, kiedy mając kontakt z milionami ludzi z całego Świata czujemy się samotni, a każdy kolejny dzień, mimo obfitej ilości wszechdostępnych codziennie rozrywek oraz przyjemności, odbieramy jako nieinteresujący i powtarzalny. Więcej…