Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Uniwersalny charakter magnesów ferrytowych

Magnesy ferrytowe to klasyczne, wszechstronnie wykorzystywane i znane każdemu czarne magnesy, które do momentu rozpowszechnienia magnesów neodymowych królowały w wielu gałęziach przemysłu i codziennych zastosowaniach. Więcej…

Rodzaje szkła do piwa

Piwo. Dla niektórych po prostu rodzaj napoju, dla innych po prostu rodzaj alkoholu, a dla koneserów – najwspanialszy napój alkoholowy, oczywiście pod warunkiem, że jest to piwo z najwyższej półki, niekoniecznie cenowej. Liczy się przede wszystkim smak. Nie bez znaczenia jest też zapach, kolor, klarowność, czy charakterystyka pianki. Dla wielu prawdziwych koneserów bardzo ważne jest także właściwe podanie piwa i jego ekspozycja. Jakie wyróżniamy rodzaje szkła do piwa poza klasykiem, którym jest nieco ciężki, za to trwały i solidny kufel? Więcej…

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…

Biznes w Internecie - trudne zadanie czy przyjemność?

Czy rozmyślasz o prowadzeniu własnego interesu, który jest w stanie działać w internecie? Najwyraźniej w teraźniejszy uwarunkowaniach przeniesienie działalności do netu stanowi drogę do zwycięstwa. Niemniej jednak czy w istocie jest to kłopotliwe wyzwanie? Przyjrzyjmy się temu bliżej, poznając inspirujące pytania i kreatywne pomysły. Więcej…

Szkoły wyższe - którą wybrać?

Otrzymując świadectwo ukończenia szkoły średniej, otrzymujemy dokument uprawniający nas do podjęcia studiów. Dalszą naukę możemy kontynuować na jednej z setek szkół wyższych działających na terenie Polski. Więcej…
 	 Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

cementCement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę.

cementW skład cementu wchodzi szereg surowców naturalnych, takich jak wapień, margiel czy glina. Surowce te pozyskuje się najczęściej w zakładowych kopaniach odkrywkowych. Sam cement to spoiwo hydrauliczne, które twardnieje po zarobieniu go z piaskiem i wodą. Używa się go do zapraw budowlanych i betonów. Pod względem chemicznym cement utworzony jest z pierwiastków które powszechnie występują w przyrodzie. Zalicza się do tego wapń, krzem, glin, żelazo oraz tlen. 

W procesie przygotowawczym jedną z najważniejszych operacji technologicznych jest odpowiednie dostrojenie zestawu surowcowego do pieca cementowego. - Przede wszystkim chodzi o utrzymanie stałego składu przygotowanego do wypału surowca. Jest to podstawa otrzymania produktu wysokiej jakości czyli klinkieru cementowego. Surowiec dostarczany z kopalni jest kruszony i wstępnie uśredniany. Składniki do przemiału na mąkę dozowane są w ściśle określonych proporcjach. Wydobycie surowca w kopalni rozpoczyna zatem cały proces produkcji cementu - mówią specjaliści z ekoprod.pl.

Sama produkcja cementu rozpoczyna się od pozyskania jego głównego surowca, a więc skały wapiennej, która wydobywana jest metodą odkrywkową. Następnie ów kamień transportuje się ciężarówkami bądź za pomocą taśmociągów wprost do łamaczy. Po analizie chemicznej rozdrobniony materiał zostaje przesłany do składu uśredniającego, gdzie przeprowadzany jest proces ujednolicania jego właściwości.

W ten sposób przygotowany kamień trafia do młyna kulkowego lub rolowo-misowego. Na tym etapie procesu produkcyjnego wzbogaca się go o piasek, popioły lotne oraz dodatki żelazonośne. Utworzona w ten sposób mączka surowcowa jest dostarczana do wymiennika, gdzie poddaje się ją rozgrzaniu za sprawą strumienia gazów wylotowych wydobywających się z pieca. W cyklonie mieszanka zostaje oddzielona od gazów, a po przejściu przez  kalcynator wprowadza się ją do pieca obrotowego. Urządzenie to odgrywa istotną rolę w produkcji cementu, warto więc i jemu poświęcić dwa słowa. Piec obrotowy ma kształt cylindra o długości ok. 60 metrów i średnicy ok. 5 metrów. Do jego wejścia podaje się pyły węglowe oraz surowce alternatywne, jak na przykład żużel wielkopiecowy, których spalanie wytwarza w komorze pieca temperaturę dochodzącą do ok. 2000°C. Mączka surowcowa przetrzymywana w takich warunkach przez około 20 minut, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, zaczyna nabierać właściwości klinkieru cementowego. Po ochłodzeniu, klinkier jest przechowywany w specjalnych silosach.

Aktem wieńczącym produkcję cementu jest przesłanie klinkieru z silosów do młynów rulowo-kulkowych. W tym procesie do urządzenia wprowadza się również dodatki w postaci gipsu, który jest idealnym regulatorem czasu wiązania. Ponadto dodaje się również kamień wapienny, popiół lotny oraz żużel. Fachowcy z ekoprod.pl zwracają uwagę, że od proporcji zależą docelowe właściwości produkowanego cementu, takie jak zwiększona wytrzymałość, urabialność czy odporność na agresję chemiczną. Gotowy produkt trafia do silosów, skąd transportowany jest do pakowni oraz terminali załadunku cementu luzem i w workach.

Polecamy także:

Czym cechuje się wiedeńska kultura kawiarniana?

W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Więcej…

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…

Co to jest sen? - fazy, pamięć i kontrola

Sen, integralna część naszej egzystencji, tai w sobie dużo ciekawych zagadnień. Uwidoczniając rozliczne atrybuty snu, wyjawia się nam nie tylko jego złożoność, lecz też szansa do zgłębiania własnej umysłowości oraz pojęcia schowanych warstw naszej osobowości. Sen staje się zatem nie zaledwie częścią trwania, ale też ciekawą sferą do poznawania siebie jak również istniejącego wokół nas świata. Prezentujemy kilka ciekawostek na temat snów, które mogą rozszerzyć naszą wiedzę w sprawie tego zagadkowego otoczenia. Więcej…

Szczepienie przeciwko starości?

A gdyby tak dało się zaczepić przeciwko starości? Naukowiec z Rosji jest przekonany, że jest taka możliwość. Postanowił sobie wstrzyknąć bakterie sprzed milionów lat, które znaleziono na Syberii w wiecznej zmarzlinie. Więcej…

Oceany chronia przed globalnym ociepleniem

Najświeższe badania wykonane przez badaczy z NASA wskazują, iż zupełnie nie powinniśmy zamartwiać się problemem globalnego ocieplenia, które powodowane jest nadmierna emisją gazów cieplarnianych. Jak wykazują badania oceany chronią nas przed tym zjawiskiem, gdyż magazynują ogromną ilość energii cieplnej. Więcej…