Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Podstawowe akcesoria do e-papierosów

E-papierosy zaczynają zastępować tradycyjne papierosy z wielu powodów. Dzięki nim można nie tylko swobodnie dostarczyć do organizmu porcję nikotyny, ale także delektować się jedynie smakiem i chwilą błogiego relaksu, na który każdy w pełni zasługuje. Powstaje wręcz społeczność waperów, którzy dzielą się ze sobą doświadczeniami oraz traktują elektronicznego „dymka” jako hobby. Więcej…

Z jakiego powodu należałoby postawić na kampanię w social media?

Social media mogą się pochwalić ogromną popularnością, a zainteresowanie nimi stale narasta. Z jakiego powodu się tak dzieje? Więcej…

Schizofrenia w rodzinie-jak pomóc choremu?

Aby móc pomóc członkowi rodziny choremu na schizofrenię trzeba najpierw samemu zrozumieć istotę tej choroby. Schizofrenia to choroba psychiczna w której występują tak zwane objawy pozytywne i negatywne. Więcej…

Jak zwiększać swoje kwalifikacje zawodowe?

W dzisiejszych czasach rynek pracy, usług i produktów ulega dynamicznym zmianom. Sytuacja zmieniła się diametralnie w porównaniu z latami ’80 i ’90, gdzie przez kilka czy kilkanaście lat ta sama osoba mogła bez przeszkód i ryzyka zwolnienia zajmować to samo stanowisko w tym samym zakładzie. Z jednej strony jest to związane z ryzykiem, ale zmiany są czymś, do czego można się przystosować i wykorzystać dla swojej przewagi. Więcej…

Puder mineralny L’Oreal - dla kogo przeznaczone zostały kosmetyki mineralne?

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się o bardzo korzystnym wpływie kosmetyków mineralnych na kondycję naszej skóry twarzy. Pozwalają one nie tylko na wykonanie skutecznego makijażu, ale też w pewnym sensie “leczenie” skóry, która posiada skłonności do nadwrażliwości czy różnych zmian skórnych. Mogą z nich korzystać praktycznie wszystkie kobiety, jednak są one szczególnie polecane w kilku konkretnych przypadkach. Podpowiadamy zatem, dlaczego i kiedy naprawdę warto przerzucić się na mineralne kosmetyki - w tym puder mineralny L’Oreal, który cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród kobiet. Więcej…
 	 Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

cementCement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę.

cementW skład cementu wchodzi szereg surowców naturalnych, takich jak wapień, margiel czy glina. Surowce te pozyskuje się najczęściej w zakładowych kopaniach odkrywkowych. Sam cement to spoiwo hydrauliczne, które twardnieje po zarobieniu go z piaskiem i wodą. Używa się go do zapraw budowlanych i betonów. Pod względem chemicznym cement utworzony jest z pierwiastków które powszechnie występują w przyrodzie. Zalicza się do tego wapń, krzem, glin, żelazo oraz tlen. 

W procesie przygotowawczym jedną z najważniejszych operacji technologicznych jest odpowiednie dostrojenie zestawu surowcowego do pieca cementowego. - Przede wszystkim chodzi o utrzymanie stałego składu przygotowanego do wypału surowca. Jest to podstawa otrzymania produktu wysokiej jakości czyli klinkieru cementowego. Surowiec dostarczany z kopalni jest kruszony i wstępnie uśredniany. Składniki do przemiału na mąkę dozowane są w ściśle określonych proporcjach. Wydobycie surowca w kopalni rozpoczyna zatem cały proces produkcji cementu - mówią specjaliści z ekoprod.pl.

Sama produkcja cementu rozpoczyna się od pozyskania jego głównego surowca, a więc skały wapiennej, która wydobywana jest metodą odkrywkową. Następnie ów kamień transportuje się ciężarówkami bądź za pomocą taśmociągów wprost do łamaczy. Po analizie chemicznej rozdrobniony materiał zostaje przesłany do składu uśredniającego, gdzie przeprowadzany jest proces ujednolicania jego właściwości.

W ten sposób przygotowany kamień trafia do młyna kulkowego lub rolowo-misowego. Na tym etapie procesu produkcyjnego wzbogaca się go o piasek, popioły lotne oraz dodatki żelazonośne. Utworzona w ten sposób mączka surowcowa jest dostarczana do wymiennika, gdzie poddaje się ją rozgrzaniu za sprawą strumienia gazów wylotowych wydobywających się z pieca. W cyklonie mieszanka zostaje oddzielona od gazów, a po przejściu przez  kalcynator wprowadza się ją do pieca obrotowego. Urządzenie to odgrywa istotną rolę w produkcji cementu, warto więc i jemu poświęcić dwa słowa. Piec obrotowy ma kształt cylindra o długości ok. 60 metrów i średnicy ok. 5 metrów. Do jego wejścia podaje się pyły węglowe oraz surowce alternatywne, jak na przykład żużel wielkopiecowy, których spalanie wytwarza w komorze pieca temperaturę dochodzącą do ok. 2000°C. Mączka surowcowa przetrzymywana w takich warunkach przez około 20 minut, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, zaczyna nabierać właściwości klinkieru cementowego. Po ochłodzeniu, klinkier jest przechowywany w specjalnych silosach.

Aktem wieńczącym produkcję cementu jest przesłanie klinkieru z silosów do młynów rulowo-kulkowych. W tym procesie do urządzenia wprowadza się również dodatki w postaci gipsu, który jest idealnym regulatorem czasu wiązania. Ponadto dodaje się również kamień wapienny, popiół lotny oraz żużel. Fachowcy z ekoprod.pl zwracają uwagę, że od proporcji zależą docelowe właściwości produkowanego cementu, takie jak zwiększona wytrzymałość, urabialność czy odporność na agresję chemiczną. Gotowy produkt trafia do silosów, skąd transportowany jest do pakowni oraz terminali załadunku cementu luzem i w workach.

Polecamy także:

Pracuj w domu i zarabiaj

Jest duże grono osób, które chciałyby mieć zarobki bez wymogu częstego wychodzenia z mieszkania. Tyczy się to zwłaszcza niepełnosprawnych, mam wychowujących małe dzieci i osób, mieszkających daleko od ośrodków miejskich. Więcej…

Transport ponadgabarytowy - czym się charakteryzuje?

Transport ponadgabarytowy, zwany też ponadnormatywnym, wielkością i masą ładunku przekracza ustalone normy. Przewóz takich ładunków musi odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Więcej…

Antidotum na siedzący tryb życia.

Jak powszechnie wiadomo codzienne siedzenie przez wiele godzin podnosi szanse zachorowania na wiele dolegliwości, mogących prowadzić do wcześniejszej śmierci. Okazuje się, że doskonałym środkiem zaradczym na ten stan rzeczy są zwykłe spacery. Powinniśmy spacerować 2,5 godziny tygodniowo, aby cieszyć się długim życiem. Więcej…

Mój towarzysz stres?

Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Nie ulega wątpliwości częste narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu. Więcej…

Problem z elektrośmieciami

Unia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny. Więcej…