Czy wiesz co decyduje o tym czy masz w danej chwili ochotę na słodycze czy też nie? Naukowcy już to wiedzą, jak wykazały ich najnowsze badania o ochocie na słodycze decyduje obecność we krwi wytwarzanego przez wątrobę hormonu.
Wspomniana substancja nazywa się czynnikiem wzrostu fibroblastów 21 (FGF21). Badania wykonane na myszach ujawniły, iż zwierzęta, które miały niski poziom FGF21 pałały wzmożoną chęcią na słodzone napoje. Natomiast te myszy, u których stwierdzono wysokie stężenie hormonu we krwi wykazywały się większą wstrzemięźliwością w stosunku do słodkiego napoju.
Badacze są zdania, iż przeprowadzone eksperymenty zdołają pomóc osobom, które mają problem z samokontrolą i nie potrafią sami zaprzestać jedzenia słodyczy. Zaś walka z przesadnym spożyciem łakoci może obniżyć liczbę wypadków otyłości oraz cukrzycy.
Badania pokazały także, iż FGF obniża chęć spożywania alkoholu. Z uwagi na to, że hormon FGF21 dostępny jest w syntetycznej postaci, można prędko spodziewać się przystąpienia do testów klinicznych na ludziach.
Eksperymenty zrealizowali badacze z uczelni amerykańskich Uniwersytetu Iowa Uniwersytetu Teksaskiego wraz z naukowcami z duńskiego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Rezultaty badań przedstawiono w piśmie „Cell Metabolism".