Wybierając rodzaj pokrycia dachowego stajemy przez niełatwą decyzją, a to dlatego że obecnie na rynku dostępnych jest wiele pokryć - od popularnej papy poprzez blachy dachówkowe aż po blachówki ceramiczne. Każdy rodzaj pokrycia dachowego ma zarówno swoje wady, jak i zalety.
W zależności od indywidualnych preferencji, a także aspektów ekonomicznych, które często mają wpływ na ostatecznie podjęcie decyzji związanej z rodzajem pokrycia dachowego, wybór może paść na dachówki ceramiczne. Cieszą się one uznaniem od wielu lat. Wyróżniają się dobrą izolacją termiczną oraz akustyczną. Zimą dachówki ceramiczne chronią przed "uciekaniem" ciepła przez dach, z kolei latem dachówki znacznie wolniej się nagrzewają. Jeżeli chodzi o wspomnianą akustykę, to ze względu na masę dachówek ceramicznych, nie można ich w łatwy sposób wprowadzić w drgania, co z kolei przekłada się na świetną ochronę przed hałasem mającym swoje źródło na zewnątrz. Kolejną już zaletą dachówek ceramicznych jest ich trwałość. Szacuje się bowiem, że przetrwać mogą nawet 150 lat! Tego typu pokrycie dachowe jest odporne na różnego rodzaju czynniki - dachówki są ognioodporne, a ponadto niegroźne im warunki atmosferyczne. Warto wiedzieć, że dachówki ceramiczne są mrozoodporne, co również jest bardzo istotnym aspektem. Kolejna już ważna cecha to estetyka. Dachówki ceramiczne będą atrakcyjnie się prezentować, co wpłynie korzystnie na wygląd całego obiektu. Co więcej, dostępne są dachówki w różnych kolorach. Nie można także pominąć kwestii związanej z powstawaniem dachówek ceramicznych. Wypala się je z gliny, co oznacza, że są ekologicznym pokryciem dachowym, gdyż jest to surowiec naturalny, nie zawierający barwników chemicznych czy też sztucznych elementów. Dachówka formowana jest z wyrobionej masy glinianej, następnie poddawana zostaje procesowi suszenia przy wykorzystaniu metody przemysłowej, a następnie jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze.
Popularnością cieszą się również dachówki betonowe. Do ich powstania niezbędny jest cement, a także piasek i woda. Po zmieszaniu tych surowców oraz dodaniu barwników, w aluminiowych formach następuje obróbka termiczna. Ostatni etap powstawania dachówek betonowych, to pokrycie ich powłoką akrylową, co z kolei wpływa na trwałość dachówki. Warto wiedzieć, że dachówki betonowe, zwane również cementowymi, charakteryzują się niższą ceną w stosunku do dachówek ceramicznych. Dachówki betonowe są ciężkim pokryciem dachowym, a ponadto trwałym, niepalnym i mrozoodpornym. Wyróżniają się również dobrą izolacją akustyczną.
Zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe oferuje swoim klientom Dachlux. Jest to firma z bogatym doświadczeniem proponująca materiały dobrej jakości, a także świadcząca usługi na wysokim poziomie. Dachlux sprosta potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów.
Proces powstawania poszczególnych rodzajów dachówek ma wpływ na trwałość uzyskanego pokrycia dachowego. Obecnie stosowanie nowoczesnych technologii przekłada się na wysoką jakość, co niewątpliwie jest bardzo ważnym elementem wyróżniającym oferowane produkty.