Ginekolog to wyjątkowej specjalizacji lekarz, od którego mamy prawo oczekiwać więcej niż od innych. To przed nim wszak trzeba odsłonić najbardziej intymne fragmenty naszego ciała, a często też zdradzić wstydliwe szczegóły dotyczące życia osobistego. Nie może więc być to osoba przypadkowa. Jak jednak znaleźć dobrego ginekologa, jeśli np. przeprowadzamy się do nowego miasta albo też pierwsza w życiu wizyta jest dopiero przed nami?
Rekomendacje
Zawsze dobrym pomysłem jest poproszenie o radę kobiety, której ufamy. Może to być nasza mama, ciocia, przyjaciółka czy nawet tylko dobra znajoma. Taka osoba z pewnością będzie w stanie wskazać nam specjalistę, z którego usług jest zadowolona, a w najgorszym razie – poradzić omijanie szerokim łukiem nieprzyjaznego pacjentkom gabinetu.
Teoretycznie możemy kierować się opiniami znalezionymi w internecie, w tym przypadku jednak należy zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze, zarówno negatywne, jak i pozytywne komentarza mogą okazać się nieautentyczne. Po drugie, niektórzy potrafią wystawić niższą ocenę bardzo dobremu fachowcowi, który np. po prostu nie był wystarczająco dla danej osoby serdeczny, a jednocześnie wysoką notę przyznać komuś, kto cechuje się całkiem miłym obejściem, ale czyje kompetencje można by podać pewną w wątpliwość.
Pierwsza wizyta
Nic nie stoi też na przeszkodzie, by odwiedzić gabinet znajdujący się najbliżej naszej pracy czy miejsca zamieszkania. Ostatecznie i tak decyduje bowiem wrażenie, jakie lekarz zrobi na nas podczas pierwszej wizyty – również opinie innych trzeba przecież samodzielnie zweryfikować! A jeśli to wrażenie nie będzie szczególnie korzystne, nie bójmy się szukać dalej, aż znajdziemy ginekologa idealnego.
Powinna być to osoba życzliwa i taktowna, taka, przy której nie będziemy się nadmiernie krępować już na etapie wywiadu lekarskiego. Sam wywiad powinien być jednak możliwie szczegółowy. Ginekolog musi ponadto wykazać się cierpliwością i delikatnością podczas badania. Najlepiej też, by krok po kroku opisywał jego przebieg, uprzedzając o ewentualnym dyskomforcie, tak jak to mam miejsce chociażby w warszawskiej przychodni specjalistycznej High-Med.
Jakich lekarzy unikać
Jeśli lekarz okaże się opryskliwy lub obcesowy, będzie ignorował zadawane pytania czy wręcz sprawiał wrażenie, że chce nas jak najszybciej się pozbyć – po prostu więcej go nie odwiedzajmy. Podobnie w sytuacji, gdy drażnią nas jego zbyt luzackie komentarze i żarty. Niektórzy ginekolodzy w ten sposób próbują przełamać czasem niezręczną atmosferę, ale nie musi przecież nam to odpowiadać.
Kobieta czy mężczyzna
Dla wielu kobiet nie ma większego znaczenia, jakiej płci jest ich ginekolog. Sporo dziewcząt decyduje się jednak odbyć pierwszą w życiu wizytę u lekarza-kobiety, bo może to być mniej krępujące. Niektóre pozostają przy tej decyzji do końca życia, chcąc, by jedynym mężczyzną mającym dostęp do ich sfery intymnej był ich partner. Inne natomiast z czasem przekonują się do ginekologa-mężczyzny, a nawet potrafią być zdania, że panowie są bardziej taktowni i delikatni od lekarek. Tutaj znów – co warto podkreślić – ostateczny wybór zależy od tego, z czym jako pacjentki po prostu czujemy się bardziej komfortowo.