Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Ciekawe metody na przeziębienie, których nie znajdziesz w aptece!

Lekka infekcja górnych dróg oddechowych stanowi często problem zdrowotny, i typowe specyfiki mogą niekiedy być niewystarczające. Wszelako w aptekach można kupić dużo farmaceutyków, niektórzy poszukują opcjonalnych, nieraz trochę ekscentrycznych, metod na przebycie tego uciążliwego schorzenia. Wyszperajmy razem nietradycyjne podejścia do wojny z przeziębieniem, które wykraczają granicę zwyczajnych metod. Opiszmy parę nietypowych, lecz działających sposobów, które mogą pomóc ci pokonać przeziębienie i kichanie! Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…

Zegarek mechaniczny czy kwarcowy?

Zegarek pełni obecnie funkcję nie tylko urządzenia odmierzającego czas, ale także elementu stylizacji. Do wyboru mamy modele zegarków wykonanych z najróżniejszych materiałów – metali szlachetnych, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Każdy z nich ma jedną wspólną cechę: mechanizm wewnętrzny. Może on być mechaniczny lub kwarcowy. Jednak który wybrać? Więcej…

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany. Więcej…
Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić?

Cele i założenia Programu Czyste Powietrze

Założony w 2018 roku Program Czyste Powietrze to rządowa inicjatywa, która wspiera osoby zainteresowane wymianą bądź zakupem urządzeń grzewczych, zapewniając im dofinansowanie. Misją Programu jest redukcja emisji szkodliwych pyłów i gazów, które dostają się do atmosfery głównie w następstwie użytkowania starych urządzeń grzewczych opalanych węglem czy drewnem. Dofinansowanie otrzymają te osoby, które wymienią stary kocioł na nowsze, ekologiczne urządzenie bądź też wybiorą taką technologię do nowo wybudowanego domu. Program promuje eksploatację ekologicznych kotłów 5. klasy, gdzie jako opał wykorzystuje się najczęściej ekogroszek bądź pellet. Tego typu urządzenia, które znajdziemy np. w ofercie firmy Budmet Nocoń, w znacznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych substancji. Pamiętajmy przy tym, że do 2026 zmiana na takie właśnie kotły CO będzie obowiązkiem, dlatego tym bardziej warto przystąpić do Programu Czyste Powietrze i otrzymać dofinansowanie na wymianę bądź zakup kotła. Warto również dodać, że w ramach tej akcji możliwe jest pokrycie kosztów termomodernizacji budynku, co także wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Kto i jak może przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze, jako rządowa akcja, wymaga dopełnienia kilku ważnych formalności. Po pierwsze należy złożyć stosowny wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie przeznaczone jest dla właścicieli bądź współwłaścicieli domów – starych czy też dopiero budowanych – dlatego też należy dysponować dowodem własności budynku bądź zgodą na rozpoczęcie jego budowy. Minimum dofinansowania obejmuje pokrycie 30% kosztów inwestycji, natomiast maksimum aż 90%, przy czym może być to nie więcej niż 53 tysiące złotych. Minimalna wartość inwestycji powinna wynosić 7 tysięcy złotych. Ponieważ wysokość otrzymanego dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowego, do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na osobę. Jeśli dla danego budynku przeprowadzono audyt energetyczny, to taki dokument również może być dołączony. Po złożeniu wniosku nastąpi jego ocena i – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia – będzie można uzyskać dofinansowanie.

Polecamy także:

Wiedza dostępna tylko po angielsku

Z tym że angielski jest współczesną łaciną i językiem nauki, chyba każdy już się oswoił. Tak się przynajmniej wydaje, dopóki studenci czy pracownicy naukowi, ale także inni profesjonaliści z każdej branży, nie uświadomią sobie, że nadal muszą się uczyć, ale naprawdę mogą polegać tylko na anglojęzycznej literaturze. Więcej…

Sposób na HIV

Zapobiegawcze aplikowanie leków ma zatrzymać epidemię AIDS. Póki co w grupie osób homoseksualnych. Więcej…

Aminos kokosowy - lepsza alternatywa dla sosu sojowego?

Aminos kokosowy jest sosem powstałym poprzez połączenie fermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej oraz naturalnej soli morskiej. Uznaje się go za świetny zamiennik klasycznego sosu sojowego dla osób, które eliminują ze swojej codziennej diety soję, gluten oraz nadmiar soli.W smaku do złudzenia przypomina sos sojowy, przez co sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Staje się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrową dietę.Czy jednak faktycznie jest on zdrowszą alternatywą dla sosu sojowego i tamari? Więcej…

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Wsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej. Więcej…

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…