Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

Płyta indukcyjna – jak to działa?

Bywa modnym i użytecznym dodatkiem, który w naszych kuchniach pojawia się coraz częściej. I choć dla niejednego z nas kuchenka indukcyjna to obowiązkowa inwestycja, jest też wiele osób, które na tą innowację patrzą z dużą dozą nieufności. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Czym kuchenki indukcyjne podbiły serca tych, którzy w kuchni stawiają na prostotę oraz bezawaryjność? Więcej…

Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

Cement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę. Więcej…

Jesień - dobry czas na urodziny

Kto ma większe szanse na dożycie setnych urodzin? Okazuje się, że osoby, które urodziły się w miesiącach jesiennych czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie mają duże szanse na dożycie 100 lat. Więcej…

Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie duże znaczenie ma inteligentne zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie oraz transfer wiedzy. Więcej…
Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić?

Cele i założenia Programu Czyste Powietrze

Założony w 2018 roku Program Czyste Powietrze to rządowa inicjatywa, która wspiera osoby zainteresowane wymianą bądź zakupem urządzeń grzewczych, zapewniając im dofinansowanie. Misją Programu jest redukcja emisji szkodliwych pyłów i gazów, które dostają się do atmosfery głównie w następstwie użytkowania starych urządzeń grzewczych opalanych węglem czy drewnem. Dofinansowanie otrzymają te osoby, które wymienią stary kocioł na nowsze, ekologiczne urządzenie bądź też wybiorą taką technologię do nowo wybudowanego domu. Program promuje eksploatację ekologicznych kotłów 5. klasy, gdzie jako opał wykorzystuje się najczęściej ekogroszek bądź pellet. Tego typu urządzenia, które znajdziemy np. w ofercie firmy Budmet Nocoń, w znacznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych substancji. Pamiętajmy przy tym, że do 2026 zmiana na takie właśnie kotły CO będzie obowiązkiem, dlatego tym bardziej warto przystąpić do Programu Czyste Powietrze i otrzymać dofinansowanie na wymianę bądź zakup kotła. Warto również dodać, że w ramach tej akcji możliwe jest pokrycie kosztów termomodernizacji budynku, co także wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Kto i jak może przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze, jako rządowa akcja, wymaga dopełnienia kilku ważnych formalności. Po pierwsze należy złożyć stosowny wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie przeznaczone jest dla właścicieli bądź współwłaścicieli domów – starych czy też dopiero budowanych – dlatego też należy dysponować dowodem własności budynku bądź zgodą na rozpoczęcie jego budowy. Minimum dofinansowania obejmuje pokrycie 30% kosztów inwestycji, natomiast maksimum aż 90%, przy czym może być to nie więcej niż 53 tysiące złotych. Minimalna wartość inwestycji powinna wynosić 7 tysięcy złotych. Ponieważ wysokość otrzymanego dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowego, do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na osobę. Jeśli dla danego budynku przeprowadzono audyt energetyczny, to taki dokument również może być dołączony. Po złożeniu wniosku nastąpi jego ocena i – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia – będzie można uzyskać dofinansowanie.

Polecamy także:

Trudne dzieciństwo a migrena

Złe przeżycia z czasów dzieciństwa mogą mieć związek z późniejszymi migrenami oraz stanami zapalnymi prowadzącymi do udaru u niektórych kobiet. Naukowcy przeprowadzili badania pośród 140 kobiet w wieku 18 - 50 lat. Więcej…

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak naprawdę budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z przyczyny której powstaje nowomodny dom przy śladowym zagospodarowaniu produktów budowlanych i zoptymalizowanej pracy wykonawców bywa konkurencją dla domów stawianych tradycyjnie, czyli z betonu komórkowego lub cegły. Dlatego też domy drewniane posiadają spore krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna własną popularność zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, znikoma bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można wznosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez reguły budowlano-remontowe) i w różnych technikach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.). Więcej…

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany. Więcej…

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkoleń przeciwpożarowym jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Niestety nie wszystkie firmy przestrzegają przepisów prawa i wielu zwłaszcza nowo zatrudnionych pracowników nie zostaje uświadomionych jak prawidłowo i co ważne bezpiecznie mają wykonywać powierzone obowiązki. Takie zaniedbania ze strony pracodawcy mogą doprowadzić do tragedii. Więcej…

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…