Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Studia MBA, co to takiego?

MBA - był do niedawna skrótem niezrozumiałym. Obecnie studia biznesowe cieszą się coraz większą popularnością, a uczelnie oferują studentom możliwości uczestnictwa w międzynarodowych projektach, zdobycia cennego doświadczenia i wiedzy o gospodarce i zarządzani przedsiębiorstwem.   Więcej…

Rola zadaszenia w konstrukcji domu

Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli? Więcej…

Projekt łyżki idealnej

Angielscy naukowcy z University College London zamierzają stworzyć specjalną łyżkę, która ma byc najlepsza na świecie. Więcej…

Wykopaliska w Islandii

W Islandii podczas prowadzonych tam wykopalisk odkryto rozliczne artefakty pochodzące z dwunastego i trzynastego wieku. Artefakty znaleziono w Siglunes, miejscowości, która położona jest nad fiordem Siglurfjordur, na północy wyspy. Więcej…
Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić?

Cele i założenia Programu Czyste Powietrze

Założony w 2018 roku Program Czyste Powietrze to rządowa inicjatywa, która wspiera osoby zainteresowane wymianą bądź zakupem urządzeń grzewczych, zapewniając im dofinansowanie. Misją Programu jest redukcja emisji szkodliwych pyłów i gazów, które dostają się do atmosfery głównie w następstwie użytkowania starych urządzeń grzewczych opalanych węglem czy drewnem. Dofinansowanie otrzymają te osoby, które wymienią stary kocioł na nowsze, ekologiczne urządzenie bądź też wybiorą taką technologię do nowo wybudowanego domu. Program promuje eksploatację ekologicznych kotłów 5. klasy, gdzie jako opał wykorzystuje się najczęściej ekogroszek bądź pellet. Tego typu urządzenia, które znajdziemy np. w ofercie firmy Budmet Nocoń, w znacznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych substancji. Pamiętajmy przy tym, że do 2026 zmiana na takie właśnie kotły CO będzie obowiązkiem, dlatego tym bardziej warto przystąpić do Programu Czyste Powietrze i otrzymać dofinansowanie na wymianę bądź zakup kotła. Warto również dodać, że w ramach tej akcji możliwe jest pokrycie kosztów termomodernizacji budynku, co także wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Kto i jak może przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze, jako rządowa akcja, wymaga dopełnienia kilku ważnych formalności. Po pierwsze należy złożyć stosowny wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie przeznaczone jest dla właścicieli bądź współwłaścicieli domów – starych czy też dopiero budowanych – dlatego też należy dysponować dowodem własności budynku bądź zgodą na rozpoczęcie jego budowy. Minimum dofinansowania obejmuje pokrycie 30% kosztów inwestycji, natomiast maksimum aż 90%, przy czym może być to nie więcej niż 53 tysiące złotych. Minimalna wartość inwestycji powinna wynosić 7 tysięcy złotych. Ponieważ wysokość otrzymanego dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowego, do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na osobę. Jeśli dla danego budynku przeprowadzono audyt energetyczny, to taki dokument również może być dołączony. Po złożeniu wniosku nastąpi jego ocena i – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia – będzie można uzyskać dofinansowanie.

Polecamy także:

Czemu warto się szkolić?

Pomimo, że temat dotyczący szkoleń przewija się od wielu lat, to jednak nadal nie wszyscy odczuwają potrzebę doskonalenia swoich umiejętności. Paradoksalnie, korzystają na tym ci, którzy nie żałują czasu i funduszy na zdobywanie certyfikatów – pracodawcy patrzą na nich bowiem zdecydowanie przychylniejszym okiem. Więcej…

Poznaj zalety spływów kajakowych

Sądzi się, że każdy z nas powinien co najmniej kilka razy w tygodniu odbyć trening. Od zawsze wiadomo, że sport wzmacnia zdrowie i odporność. Ćwiczenie niesłychanie korzystnie wpływa na nasze serce i układ krążenia. Nie wszyscy jednak lubią biegać, lub pocić się na siłowni. Wskazane jest więc zwrócić uwagę na taki sport, który dostarczy nie jedynie korzyści prozdrowotnych, ale okaże się też przyjemny i relaksujący. Takim sportem niewątpliwie są spływy kajakowe. Co powoduje, iż kajaki uwielbiają wszyscy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną? Więcej…

Wykrywanie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2. Więcej…

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…