We wszystkich połączeniach rurowych wykorzystuje się specjalne łączniki zwane kompensatorami. Nakładki te znajdą zastosowanie niemalże w każdej branży przemysłowej. Z racji swojego zróżnicowania stosować je można niezależnie od tego czym zajmuje się dany zakład.
- Kompensatory dzielą się na cztery podstawowe grupy. W zależności od zastosowania i materiału z jakiego zostały wykonane, wyróżnia się kompensatory mieszkowe, gumowe, tkaninowe oraz stalowe. Ich odpowiednie dopasowanie pomaga uszczelnić i wspomaga w pracy system rur przewodzących wszelakiego rodzaju substancje - mówią specjaliści z witzenmann.com.pl.
Typ kompensatorów mieszkowych jest niemalże niezbędny w budowie instalacji rurowych. Ich zadaniem jest wyrównywanie zmian długości rurociągu, które powstają w wyniku działania temperatury. W szczególnych przypadkach są zdolne do przejmowania drgań powstających w czasie pracy siników, kompresorów, turbin albo pomp. Przemieszczenia kompensowane mogą być w sposób osiowy, poprzeczny lub kątowy, wszystko uzależnione jest od specyfiki sieci i jej potrzeb. Właściwości urządzenia oparte są na elastyczności mieszka. Wynika ona z odpowiedniej formy i liczby fali w jaką zaopatrzony jest mieszek. W przypadku kompensatorów jednowarstwowych ich giętkość uzależniona jest od grubości mieszka, przy modelach wielowarstwowych od ilości fali, warstw oraz od samego materiału z którego został wykonany. - Każdy kompensator mieszkowy powinien być poddawany stosownym próbom i posiadać odpowiednie dopuszczenia - dodają specjaliści z witzenmann.com.pl.
Kompensatory tkaninowe wykorzystuje się przede wszystkim do kompensacji przemieszczeń na rurociągach i kanałach spalin oraz powietrza. Temperatura maksymalna, jaką sprzęt ten jest w stanie wytrzymać wynosi około 1250°C. Urządzenie to może przybierać różnorodne formy, uzależnione od typu rurociągu. W przypadku tego rodzaju kompensatora dobrze jest skonsultować się ze specjalistą który pomoże dobrać odpowiedni jego rodzaj, tak aby urządzenie spełniało swą rolę zgodnie z oczekiwaniami. Do budowy kompensatorów tego rodzaju stosuje się odpowiednie tkaniny techniczne. Im są one wyższej jakości, tym skuteczniej działa cały sprzęt.
Przy systemach grzewczych, systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, elektrowniach, rafineriach, czy zakładach chemicznych wykorzystuje się kompensatory gumowe. Znaleźć je można również w stoczniach i wielu innych gałęziach przemysłu. Cechują się one bardzo wysoką rozciągliwością, a dodatkowo pochłaniają ruch oraz doskonale redukują hałas. W zależności od potrzeb i zastosowania tworzone są one z różnych odmian gumy. Stosuje się w nich także tkaniny z syntetycznych włókien, takich jak Nyloncord lub Stahlcord, które są doskonałym nośnikiem ciśnienia. Co ważne, połączenia kołnierzowe zastosowane w tym rodzaju kompensatorów są samouszczelniające.
Oprócz wyżej wymienionych kompensatorów coraz częściej stosuje się również ich stalową odmianę. Można podzielić je na trzy rodzaje. Są to kompensatory dławikowe, soczewkowe oraz wielokierunkowe. Model soczewkowy występuje najczęściej w formie okrągłej, czworoboku ewentualnie jako wielobok. Stalowy model tych urządzeń wykonywany jest najczęściej na specjalne życzenia przedsiębiorstw. Przy ich produkcji wykorzystać można stal zwykłą lub nierdzewną.