Współczesne potrzeby rynku są coraz większe, ogólną tendencją jest bowiem dążenie do osiągnięcia coraz doskonalszych wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Obróbka to proces wymagający niezwykłej precyzji, dlatego też zmierza się do uzyskania maksymalnej dokładności odnośnie zarówno do kształtu, jak i wymiarów, czy też jakości obrabianej powierzchni. Ogromny przeskok w sposobach pracy z materiałami wprowadził pomysł numerycznego sterowania obrabiarkami.
Rozwiązanie to zastosowano po raz pierwszy ponad sześćdziesiąt lat temu na potrzeby lotnictwa wojskowego USA. Nastąpiła era elektronicznego przetwarzania danych - opisywanie odpowiednich elementów za pomocą funkcji oraz przekształcenie sformułowanych, za pomocą systemu binarnego oraz impulsów elektrycznych, parametrów na ruch elementów tnących w obrabiarkach. W latach siedemdziesiątych powstały elektroniczne układy sterowania nazywane CNC (Computer Numerical Control). Czym różnią się obrabiarki precyzyjne od tych sterowanych ręcznie? Tym zagadnieniem zajmiemy się w niniejszym artykule.
Pod względem budowy obrabiarki CNC od tych sterowanych manualnie zbytnio się nie różnią. Główna rozbieżność polega na sposobie sterowania elementami odpowiedzialnymi za obróbkę. Każdy ruch obrabiarki precyzyjnej CNC kontroluje komputer zewnętrzny. Również każdy manewr jest precyzyjnie określony, system wykrywa także aktualne położenie elementów obrabiarki (zob. na stronie ANBI-TECH).
Różnice pojawiają się już podczas wprowadzania danych wejściowych. W przypadku obrabiarek manualnych, to pracownik techniczny ręcznie nastawia maszynę oraz umieszcza na niej elementy. Obrabiarki precyzyjne nie wymagają ręcznego wprowadzania danych, są one bowiem wpisywane z klawiatury oraz przechowywane w pamięci zewnętrznej albo twardym dysku maszyny. Kolejna różnica występuje przy sterowaniu obrabiarką. Nie trudno się domyślić, że nastawienie maszyny sterowanej ręcznie będzie odbywać się za pomocą pokręteł oraz dźwigni lub przycisków. Maszyna precyzyjna jest w całości obsługiwana oraz regulowana przy użyciu mikrokomputera, który umożliwia także wykrywanie i naprawę błędów. Ostatnią istotną różnicą jest kontrola jakości powstałego wyrobu pod względem precyzji oraz jakości, dokładności wymiaru, a także zgodności z projektem wstępnym. Dzięki współpracy silników napędzających obrabiarkę cnc oraz maszyny sterującej, informacja zwrotna powraca w trybie ciągłym.
Z powyższego porównania wynika, że wykorzystanie obrabiarki cnc pozwala na osiągnięcie precyzyjnego elementu, zgodnego z parametrami zadanymi przed obróbką. Specjaliści z ANBI-TECH twierdzą, że warto postawić na wydajne i nowoczesne technologie, pozwalające na efektywne przetwarzanie materiału. I trudno się z nimi w tej materii nie zgodzić. Precyzyjna obróbka to bowiem redukcja kosztów - cały proces pracy z materiałem jest krótszy (czas obróbki, przygotowania materiału oraz zakończenia całego procesu). Poza tym wszystkie obrabiane przedmioty cechuje identyczność, a cykle produkcyjne ulegają skróceniu. Obróbka cnc to także eliminacja błędów oraz większa precyzja. Pomiędzy poszczególnymi metodami obrabiania najpopularniejsze są toczenie, frezowanie oraz wycinanie. Postęp technologiczny umożliwił przeprowadzenie tychże procesów na różnych materiałach bez uszczerbku na ich jakości oraz właściwościach fizycznych.