Odzyskiwanie ciepła z wentylacji zwane jest powszechnie rekuperacją. Proces ten polega na ogrzewaniu świeżego powietrza napływającego do budynku ciepłem powietrza które jest z niego wywiewane. Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi - urządzeniu, które dzięki specyfice swojego działania pozwala na zmniejszenie strat ciepła, wynikających z wentylacji pomieszczeń.
Aby dokładnie wyjaśnić czym jest rekuperacja trzeba najpierw wytłumaczyć zasady działania rekuperatora. Jest to bowiem urządzenie, bez którego cały proces byłby niemożliwy. Sprzęt ten umożliwia odzyskiwanie ciepła wywiewanego na zewnątrz budynku. Z technicznego punktu widzenia jest to krzyżowy wymiennik ciepła.
Jego działanie pozwala na ograniczenie strat ciepła nawet do 80% co niesie ze sobą olbrzymie korzyści dla domowego budżetu. Jego wydajność może być nawet jeszcze wyższa jeśli rekuperator uda się zintegrować z gruntownym wymiennikiem ciepła.
Specjaliści z ekowent-wentylacja.com.pl zwracają uwagę, że system wentylacyjny oparty na rekuperacji pozwala na odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach bezpowrotnie ucieka.
W czasie działanie rekuperatora chłodne powietrze zewnętrzne jest zasysane przez jego czerpnię, po czym przechodzi przez specjalny wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej. Następnie jest ogrzewane w jego kanalikach przez integracje z powietrzem usuwanym z wnętrza budynku, aby po nagrzaniu zostać nawiane do pomieszczeń. Warto podkreślić, że cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie, przy jednocześnie minimalnym zużyciu energii. Sprawia to, że instalacja w żaden sposób nie wpływa na komfort domowników.
Jeśli system rekuperacyjny został odpowiednio zaprojektowany i wykonany, to powinien zapewnić wystarczającą wyminę powietrza we wszystkich pomieszczeniach w budynku. We właściwie wentylowanym domu powietrze dostarczane z zewnątrz napływa do pomieszczeń które określane są jako czyste, a więc do pokoi dziennych albo sypialni. W następnej kolejności przepływa do przedpokoju i do pomieszczeń w których znajduje się więcej zanieczyszczeń oraz wilgoci. Są to najczęściej łazienki, kuchnie czy toalety. Po całym obiegu powietrze usuwane jest z budynku.
Fachowcy z ekowent-wentylacja.com.pl podkreślają, że dom z instalacją rekuperacyjną działa w każdych warunkach pogodowych i jest ona niezależna od ciśnienia oraz temperatury. Dobra wentylacja, jak i stały dopływ świeżego powietrza znacznie poprawiają jego jakość, a także zwiększają komfort oddychania, a to gwarantuje lepsze samopoczucie domowników. System odpowiada również za filtrację powietrza co sprawia, że jest ono wolne od kurzu i owadów. Przy rekuperatorze można zastosować również filtr antyalergiczny.
Zastosowanie tego typu wentylacji powoduje znaczne zwiększenie oszczędności energii. Sama instalacja zapewnia efektywny przepływ powietrza, a jednocześnie dom nie traci ciepła. Najnowocześniejsze sprzęty mogą go odzyskać nawet w 95%. To jednak nie wszystko - wentylacja bowiem jest w pełni sterowalna. Jest to możliwe za pomocą programatora, który samodzielnie ustawi najodpowiedniejszy bieg rekuperatora.
Rekuperacja to oszczędność nie tylko energii, ale również pieniędzy. Wyposażenie budynku w instalację nie jest kosztowne, pozwala bowiem na wyeliminowanie zbędnych murowanych kominów, czy okien z mikrorozszczelnianiem. Pozwala również na zmniejszenie wielkości grzejników, a przy tym i samego kotła grzewczego. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych wentylatorów oraz automatycznego sterowania system ten jest tani w eksploatacji.