Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Nie ulega wątpliwości częste narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu.
Jakie są konsekwencje zdenerwowania
Zdenerwowanie powoduje wiele skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Nieraz złe samopoczucie i utrata zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Niszczące skutki w formie dolegliwości i zaburzeń są efektem dystresu, który oznacza długotrwałe napięcie nerwowe. W odróżnieniu od niego pojawia się lekki eustres, oznaczający motywujące do działania niewielkie rozdrażnienie. Dystres wystawia nasz ustrój na nieustanne napięcie nerwowe, tym samym wywołuje mnóstwo niszczących skutków. Do najczęściej występujących objawów natury fizjologicznej wskazuje się dolegliwości bólowe głowy, mięśni, stawów, brzucha, choroby wrzodowe układu pokarmowego, perturbacje żołądkowe, zaburzenia oddychania, choroby serca,zaburzenia przytomności, wymioty, choroby układu kostnego, obniżenie odporności. Ponadto destres wymienia się jako przyczynę chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, a także chorób nowotworowych. Nader liczną grupę tworzą zaburzenia emocjonalno-behawioralne. Można tu wyliczyć między innymi: depresje,stany lękowe, problemy z koncentracją, bezsenność, spadek libido,działanie impulsywne, utrata kontroli nad emocjami, utrata umiejętności podejmowania decyzji.
Zalecane metody walki ze stresem
Mówi się, iż podstawą są pozytywne myśli. Jednakże w przykrych chwilach trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Mimo to trzeba skupić się na możliwościach rozwiązania problemów i odnaleźć w sobie wiarę we własne siły. Jeżeli spostrzegasz u siebie napięcie nerwowe spróbuj potwierdzonych sposobów. Nie ulega wątpliwości regularne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Wszak w towarzystwie ćwiczy się weselej. Pamiętaj, aby zdrowo się odżywiać. Zrezygnuj z używek. Dodatkową sprawą jest zapewnienie właściwych warunków do należytego wypoczynku. Staraj się wysypiać i znajdź czas na relaks. Zaplanuj własny rytuał relaksacyjny. Słuchaj muzyki, wykorzystaj moc aromaterapii. Wielu osobom pomaga medytacja czy też przeróżne techniki wizualizacji. Wizualizacja przyjemnych sytuacji na pewno ma znaczenie i warto pomarzyć o czymś przyjemnym. Niektórym ludziom służy medytacja bądź różne techniki wizualizacji. Są jednakowoż też tak uciążliwe sytuacje, w których bardzo ciężko samemu podjąć walkę ze stresem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u zaangażowanego terapeuty. Wsparcie psychologa niekoniecznie oznacza terapię, w niektórych przypadkach pozytywna jest sama rozmowa z kimś o problemach|owocne jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który umie słuchać.