Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie. Więcej…

Automatyka do rolet. Praktyczna nowoczesność

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. Więcej…

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

Dlaczego tak wiele firm upada w przeciągu pierwszych 2 lat działalności? Czy ludzie otwierający własny biznes, z góry zakładają jego klęskę? Nim zdecydujesz się na własną firmę, powinieneś przejść kilka szkoleń, które przygotują Cię na wiele niespodzianek. Wiedza to klucz do sukcesu, a nic nie pozwala zdobyć takiej ilości przydatnej wiedzy jak odpowiednie szkolenie. Więcej…

Plecak, torba na ramię czy aktówka - co wybrać?

Każdego dnia zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły całą masę różnych rzeczy – książki, zeszyty, dokumenty, akcesoria do pisania, kosmetyki oraz wiele, wiele innych. Upychanie ich po kieszeniach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest niewygodne i niefunkcjonalne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, torbę na ramię lub aktówkę. Który z tych dodatków sprawdzi się najlepiej? Więcej…

Czy opłaca się kupować soczewki na miesiąc

Jeden z zasadniczych podziałów soczewek stanowi, że wyróżniamy soczewki dwudziestoczterogodzinne, miesięczne, na kwartał, a nawet roczne. Które z przytoczonych będą jednakże najbardziej rentowne w zakresie korzystania? Czy między przytoczonymi typami soczewek wyraźne są jakieś różnice, wpływające na ich jakość? Więcej…
Na czym polega wyważanie wirników?

scanwir-mWirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik.

scanwirWirnik składa się z wieńców wirnikowych, sprzęgła oraz łożyska oporowego. Nawet jeśli trafimy na sprzęt znanej i cieszącej się renomą marki, musimy liczyć się z tym, że każda z części jest wykonana z pewną tolerancją błędu, od nowości może więc być obarczona pewnym niewyważeniem resztkowym. W przypadku, gdy niewyważenia resztkowe poszczególnych elementów wirnika są na dopuszczalnym poziomie, należy poddać procesowi całą złożoną już część - tylko wtedy będzie się ona nadawała do użytku. Gdy mamy do czynienia z prostymi układami, stosuje się metody wyważania jedno- oraz dwupłaszczyznowego.

Niewyważenie

Najprościej mówiąc, gdybyśmy wzięli cienką tarczę wirnikową i zamocowali ją dokładnie na środku wału, w przypadku gdy wirnik jest idealnie wyważony, jego środek ciężkości znalazłby się dokładnie na osi obrotu w punkcie zero. Każde przesunięcie oznacza tutaj, że w układzie pojawiła się niezrównoważona masa. - Wyróżniamy tzw. niewyważenie statyczne, kiedy to oś wirnika i jego centralna główna oś bezwładności są równoległe; momentowe - powstające w przypadku, gdy oś wirnika oraz jego centralna główna oś bezwładności przecinają się w środku ciężkości, quasi-statyczne - wirnik jest doskonale wyważony a masa niewyważenia umieszczona jest w płaszczyźnie poprzecznej, nieprzechodzącej przez środek ciężkości wirnika oraz tzw. dynamiczne, będące najogólniejszym stanem niewyważenia, w jego przypadku oś wirnika oraz centralna główna oś bezwładności są skośne. - dodają nasi eksperci z firmy Scanwir.

Proces wyważania

Wyważanie jest procesem polegającym na korygowaniu nieprawidłowego rozkładu masy w wirniku. W ten sposób zabezpiecza się wirnik oraz poszczególne jego elementy przed uszkodzeniem i zatarciem, zwiększając tym samym jego żywotność, a także poprawiając parametry maszyny, która opiera swoje działania na tymże elemencie. Warto zwrócić uwagę, że proces ten wymaga niesamowitej precyzji oraz nie powinien być wykonywany samodzielnie. W celu prawidłowego wyważenia wirnika należy udać się do specjalisty (zob. oferta Scanwir), który z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oceni skalę problemu oraz zlikwiduje jego źródło. Co ciekawe, sprzęt ten niekoniecznie musi być stacjonarny, istnieją bowiem specjalistyczne maszyny do wyważania i diagnostyki, z których można korzystać w różnych miejscach, ponieważ są one przenośne. Ważne, że ocena stanu technicznego maszyny możliwa jest bez jej demontażu, również podczas normalnej jego eksploatacji. Wyważanie elementów także wirujących odbywa się bez konieczności rozbierania maszyny i zatrzymywania jej pracy.

Polecamy także:

Turtle - pierwszy wrocławski łazik ziemski

Grupa studentów, którzy niedawno tworzyli łaziki marsjańskie na Politechnice Wrocławskiej, wypuszcza na rynek pierwszego łazika... ziemskiego! Nowy łazik nazywa się Turtle. To czterokołowy robot, który w ma zachęcać do spędzania większej ilości czasu poza domem. Więcej…

Przydatny gadżet do samochodu

Współcześnie funkcjonuje coraz więcej rozwiązań, które możemy wykorzystywać w codziennym życiu, co bardzo ułatwia funkcjonowanie każdego dnia. Warto śledzić najnowsze osiągnięcia techniki, by być zawsze na bieżąco i wybierać rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb. Więcej…

Zakup przez internet odzieży roboczej'

Elementy odzieży ochronnej zabezpieczają ciało przed uszkodzeniami w czasie pracy. Są one wręcz koniecznym wyposażeniem dla każdego z pracowników wykonujących prace o podwyższonym ryzyku – na budowach, w fabrykach czy przy pracach drogowych. Więcej…

Niezwykłe zastosowania druku 3D w medycynie

Zastosowanie druku 3D w medycynie nie ogranicza się wyłącznie do tworzenia protez kończyn czy odbudowy elementów kości. Obecnie, dzięki tej niezwykłej technologii powstają również naczynia krwionośne, a nawet całe narządy, takie jak serce, nerki czy wątroba. Choć na razie służą głównie jako modele do testów, już w nieodległej przyszłości marzenia futurystów o fabrykach ludzkich części zamiennych mogą stać się rzeczywistością. Poznaj najbardziej niezwykłe zastosowania druku przestrzennego, które już dziś ratują ludzkie zdrowie, a nawet życie. Więcej…

Gdzie znajduje zastosowanie wełna mineralna skalna?

Wełna mineralna to materiał izolacyjny używany w budownictwie przede wszystkim do izolacji termicznych oraz akustycznych. Prywatni inwestorzy najczęściej to właśnie ją wykorzystują jako materiał ociepleniowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów, podłóg, ścian i przewodów. Wełnę mineralną dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: skalną i szklaną. Jakie inne zastosowanie znajduje ta pierwsza? Jak się okazuje, jest chętnie używanym materiałem w wielu gałęziach przemysłu. Jej właściwości umożliwiają wykorzystanie wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest trwałość konstrukcji, zwiększona ochrona przeciwpożarowa czy określone wymagania akustyczne. Więcej…