Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Siła motywacji w Nowym Roku

Każdego roku miliony Polaków w całym kraju wraz z nadejściem Nowego Roku motywuje się do zmian. Na liście poza rzuceniem palenia i pozbyciem się zbędnych kilogramów zazwyczaj znajduje się też rozwój zawodowy. Dlatego pierwsze miesiące roku jak żaden inny okres nadają się do motywowania pracowników. Więcej…

Gdzie szukać dobrej sali weselnej?

Wesele to takie wydarzenie w życiu rodziny, które z jednej strony jest wyjątkowym przeżyciem i przywodzi po latach cudowne wspomnienia, z drugiej zaś może przysporzyć nie lada stresu. Zwłaszcza, jeśli państwo młodzi i rodzice nazbyt intensywnie zaangażowali się w przygotowania do imprezy. Jeżeli na tym etapie cokolwiek pójdzie źle, skutki mogą zakłócić przebieg uroczystości. Co zatem robić, by wesele było udane? Znaleźć dobrą salę weselną! Więcej…

Jak wybrać dobry kurs językowy?

W tej chwili znajomość języków obcych jest konieczna zarówno w sytuacjach prywatnych jak i biznesowych. Znajomość języka angielskiego pozwala nam swobodnie podróżować i pewnie czuć się za granicą, zawierać nowe znajomości z obcokrajowcami, kontaktować się, z osobami nie znającymi języka polskiego. Biegle posługiwać się językiem obcym musimy także, kiedy ubiegamy się o pracę, w zasadzie bez względu na profesję i stanowisko. Firmy bowiem coraz częściej mają zagranicznych właścicieli, współpracują z międzynarodowymi kontrahentami i wspólnikami, przyjmują zagranicznych gości. Przykłady można by mnożyć. Więcej…

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Na czym polega proces lutowania próżniowego?

Lutowanie w piecu próżniowym jest obecnie uznawane za jedną z najlepszych metod łączenia materiałów. To wynik jej wielu zalet, a przede wszystkim efektów związanych z wytrzymałością obrabianych elementów. Na czym dokładnie polega proces i czym się różni od pozostałych technologii? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Więcej…
Na czym polega wyważanie wirników?

scanwir-mWirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik.

scanwirWirnik składa się z wieńców wirnikowych, sprzęgła oraz łożyska oporowego. Nawet jeśli trafimy na sprzęt znanej i cieszącej się renomą marki, musimy liczyć się z tym, że każda z części jest wykonana z pewną tolerancją błędu, od nowości może więc być obarczona pewnym niewyważeniem resztkowym. W przypadku, gdy niewyważenia resztkowe poszczególnych elementów wirnika są na dopuszczalnym poziomie, należy poddać procesowi całą złożoną już część - tylko wtedy będzie się ona nadawała do użytku. Gdy mamy do czynienia z prostymi układami, stosuje się metody wyważania jedno- oraz dwupłaszczyznowego.

Niewyważenie

Najprościej mówiąc, gdybyśmy wzięli cienką tarczę wirnikową i zamocowali ją dokładnie na środku wału, w przypadku gdy wirnik jest idealnie wyważony, jego środek ciężkości znalazłby się dokładnie na osi obrotu w punkcie zero. Każde przesunięcie oznacza tutaj, że w układzie pojawiła się niezrównoważona masa. - Wyróżniamy tzw. niewyważenie statyczne, kiedy to oś wirnika i jego centralna główna oś bezwładności są równoległe; momentowe - powstające w przypadku, gdy oś wirnika oraz jego centralna główna oś bezwładności przecinają się w środku ciężkości, quasi-statyczne - wirnik jest doskonale wyważony a masa niewyważenia umieszczona jest w płaszczyźnie poprzecznej, nieprzechodzącej przez środek ciężkości wirnika oraz tzw. dynamiczne, będące najogólniejszym stanem niewyważenia, w jego przypadku oś wirnika oraz centralna główna oś bezwładności są skośne. - dodają nasi eksperci z firmy Scanwir.

Proces wyważania

Wyważanie jest procesem polegającym na korygowaniu nieprawidłowego rozkładu masy w wirniku. W ten sposób zabezpiecza się wirnik oraz poszczególne jego elementy przed uszkodzeniem i zatarciem, zwiększając tym samym jego żywotność, a także poprawiając parametry maszyny, która opiera swoje działania na tymże elemencie. Warto zwrócić uwagę, że proces ten wymaga niesamowitej precyzji oraz nie powinien być wykonywany samodzielnie. W celu prawidłowego wyważenia wirnika należy udać się do specjalisty (zob. oferta Scanwir), który z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oceni skalę problemu oraz zlikwiduje jego źródło. Co ciekawe, sprzęt ten niekoniecznie musi być stacjonarny, istnieją bowiem specjalistyczne maszyny do wyważania i diagnostyki, z których można korzystać w różnych miejscach, ponieważ są one przenośne. Ważne, że ocena stanu technicznego maszyny możliwa jest bez jej demontażu, również podczas normalnej jego eksploatacji. Wyważanie elementów także wirujących odbywa się bez konieczności rozbierania maszyny i zatrzymywania jej pracy.

Polecamy także:

RODO dla przedsiębiorców – co musimy wiedzieć?

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych zaczęło obowiązywać od maja 2018 roku, jednak nadal pojawiają się problemy z tym, w jaki sposób należy interpretować niektóre przepisy. Szczególnie utrudnioną sytuację mają przedsiębiorstwa, ponieważ ich pomyłka może wiązać się ze sporym karami finansowymi. Dlatego warto zwrócić uwagę na najważniejsze informacje dotyczące RODO, dzięki czemu nie będziemy już mieli problemów z nowymi przepisami. Więcej…

Kryzys koronawirus

Szwecja zgłosiła kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, kilka przypadków śmiertelnych. Z czego kilka przypadków nie było przedmiotem podróży zagranicznej. Premier ogłosił uruchomienie planu reagowania na kryzys koronawirusa. Więcej…

Beton towarowy - materiałem wszechstronnego zastosowania

W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu. Więcej…

Funkcje matematyczne stosowane w najnowszych technologiach

Rola Matematyki w technologii Matematyka zawsze odgrywała kluczową rolę w rozwoju nowych technologii. We wczesnym okresie rozwoju informatyki matematycy jako jedni z pierwszych dostrzegli możliwości wykorzystania komputerów do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Obecnie matematyka jest wykorzystywana na wiele sposobów w sektorze technologicznym, od opracowywania nowych algorytmów po projektowanie chipów komputerowych. Więcej…

Pływanie żabką - prosta czy skomplikowana technika?

Zapewne większość z nas kojarzy pływanie żabką - prostą, lecz skuteczną technikę, umożliwiającą przemieszczanie się w wodzie z relatywnie niskim wysiłkiem. Niemniej jednak, jak wszelka aktywność fizyczna, także i pływanie żabką wymaga pewnych umiejętności i technicznej wiedzy. W tym artykule skupimy się na nauce pływania żabką w czym pompoc może trener pływania Warszawa. Więcej…