Skalna i szklana - wełna mineralna znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie- szczególnie w budownictwie. Doskonale sprawdza się także w energetyce i stanowi świetną izolację termiczną dla poszczególnych części budynków. Wiele zawdzięcza swoim właściwościom – niskim przewodzeniem ciepła, niepalnością, tłumieniem dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Warto wiedzieć, że to nie jedyne zalety tego materiału. Jakie inne korzyści daje wełna mineralna? Jak wspomniano wcześniej na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej. Oba te materiały różnią się nieznacznie właściwościami bo np. wełna szklana jest niezwykle sprężysta i znacznie lżejsza dzięki czemu doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń, zaś zamontowana nie obciąża konstrukcji a fakt że można ją skompresować pozwala na efektywny transport i logistyka.
W chwili obecnej wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem stosowanym m.in. do ocieplania poddaszy. Zainteresowanie inwestorów zawdzięcza przede wszystkim idealnym i trwałym właściwościom termoizolacyjnym oraz akustycznym. To materiały izolacyjne powstałe na bazie włókien, odpowiednio: szklanych lub skalnych. Produkuje się po różnymi postaciami. Występują jako płyty, maty, filc lub granulat - tłumaczy ekspert firmy ISOVER.
Zalety wełny mineralnej
Do podstawowych właściwości czyniących wełnę tak popularnym materiałem w budownictwie należy wymieniona wcześniej izolacyjność termiczna. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi dla niej od 0,030 do 0,045 W/(m•K), a tym samym pozwala zmniejszyć straty związanie z "uciekaniem" ciepła z budynku. Należy pamiętać, że im mniejszy współczynnik przewodzenia czyli lambda, tym lepszy materiał izolacyjny. Dla dobrej izolacji termicznej przegrody niski współczynnik przewodzenia ciepła powinien iść w parze z jak największą grubością. W konsekwencji wełna mineralna zapewnia zatrzymywanie ciepła w domu w trakcie trwania zimy, natomiast latem nie dopuszcza do przegrzania się budynku. Kolejną wartą wyszczególnienia zaletą jest dobre tłumienie dźwięków. Odpowiednie właściwości pozwalają na całkowite wyciszenie odgłosów pochodzących z zewnątrz bądź wewnątrz budynku.
Wełna mineralna jest wyjątkowo wytrzymała mechanicznie i odporna na uszkodzenia czy starzenie, przez co zachowuje niezmienione parametry przez lata. Tym samym zapewnia długotrwale wysoką jakość np. wykonanej izolacji termicznej dachu. Bezpieczeństwo domowników gwarantuje niepalność obu materiałów. Dzięki wysokiej klasie reakcji na ogień zwiększa odporność konstrukcji, a w razie pożaru nie dopuszcza do rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe elementy. W wełnie mineralnej nie rozwijają się grzyby czy pleśnie, to również środowisko nieprzyjazne owadom. Jest to doskonały materiał dla tworzenia odpowiedniego i bezpiecznego klimatu domowników.
Odpowiednie zastosowanie
Warto jednak pamiętać, że w zależności od miejsca stosowania koniecznym jest użycie odpowiedniego rodzaju materiału i jego formy. To jedna z kluczowych kwestii prócz parametrów deklarowanych, znajdujących się w tzw. kodzie produktu. Odpowiednie użycie wełny mineralnej przyniesie wszystkie korzyści, z długoletnią trwałością na czele.
Maty z wełny mineralnej znajdują zastosowanie przy ocieplaniu dachów oraz do izolowania podłogi na poddaszu między legarami. Granulatów najczęściej używa się przy izolowaniu trudno dostępnych miejsc, gdzie nie ma możliwości położenia płyty lub maty np. w szczelinach ścian warstwowych lub dachów. Wełna mineralna składa się z włókien połączonych lepiszczem organicznym.
Wybór wełny mineralnej może przynieść inwestorowi same korzyści – trwałą i doskonałą jakość. Istotną kwestią pozostaje jedynie dobór odpowiedniego rodzaju wełny do konkretnego zastosowania. Nie bez znaczenia pozostaje również zaopatrzenie się u dobrego producenta. Firmy takie jak ISOVER proponują najwyższej klasy materiały, powstałe dla najbardziej wymagających Klientów.