Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak zrobić aparaturę do bimbru?

Bardzo wiele osób zainteresowanych jest wyrobem alkoholu w domowych warunkach – nie tylko ze względu na to, że można go uzyskać mniejszym nakładem środków finansowych, ale dlatego, że „to, co swojskie i domowe, jest lepsze niż to, co ze sklepu”. Być może coś w tym jest, jednak aby wyrabiać bimber „profesjonalnie” w domu i nie narazić przy okazji swojego zdrowia, trzeba nieco znać się na tym, wiedzieć jak stworzyć specjalną aparaturę. Warto też mieć świadomość pewnych kwestii prawnych dot. wyrobu bimbru. Więcej…

Jak to w ogóle jest możliwe? Cuda z drukarki 3D

Drukarki 3D to nowoczesna technologia dzięki której stworzyć możemy dowolny przedmiot. Warstewka po warstewce "magiczna" maszyna drukuje coś, co jeszcze chwilkę temu było tylko w wirtualnym świecie. Wydrukowany według naszego projektu przedmiot można wziąć do ręki, pooglądać z każdej strony, można powiedzieć, że stajemy się świadkami czegoś co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Bez wątpienia druk 3d to niezwykła technologia. Więcej…

Konto oszczędnościowe

Żyjemy w czasach, gdzie warto oszczędzać. Nie jesteśmy pewni naszych emerytur, dlatego coraz więcej osób zastanawia się na innymi sposobami zaoszczędzenia i inwestycji naszych pieniędzy tak, aby mieć zabezpieczenie na przyszłość. Niektórzy idą na giełdę i tam inwestują, jednak to oszczędzanie z bardzo dużym ryzykiem. Potencjalny Kowalski wolałby oszczędzać, ale bezpiecznie. Jak to zrobić? Banki wyszły naprzeciw tej potrzebie klienta i stworzyły usługę kont oszczędnościowych. Więcej…

Sympozjum poświęcone Wielkiej Mgławicy w Orionie

W Warszawie odbędzie się sympozjum zadedykowane Ogromnej Mgławicy w Orionie. Kilkudziesięciu badaczy z całego świata podejmie współpracę w rozpoczynającej się niedługo w Warszawie naradzie naukowej zadedykowanej Wielkiej Mgławicy w Orionie - obwieściła przedstawicielka Lokalnego i Naukowego Komitetu Organizacyjnego rady. Więcej…

Korzystanie z płatności mobilnych

Ewolucja w dziedzinie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co można zrobić, aby technika pomagała nam, a nie stanowiła źródła nowych problemów? Odpowiedź jest banalna – mnóstwo zależy od nas a także od zdrowego rozsądku, którym trzeba się wykazywać w każdej sytuacji. O czym wobec tego powinny pamiętać osoby mające zamiar bez ryzyka korzystać z płatności mobilnych? Więcej…
Egzaminacyjne pewniaki – Matura 2016 bez tajemnic

Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

Matura 2016 – takich typów zadań spodziewaj się na maturze

Omówienie wszystkich „pewniaków” przedmiotowych byłoby niezwykle pracochłonne, w związku z czym skupimy się na jednym wybranym egzaminie. Jakim? Oczywiście, budzącym największe emocje wśród uczniów, sprawdzianie wiedzy z matematyki.
Analizując zadania z ostatnich lat można zauważyć pewien schemat i powtarzalność niektórych typów ćwiczeń. Jest to szczególnie widoczne w części otwartej, w której prawie zawsze pojawiają się równania albo nierówności kwadratowe.

Matura 2016 – matematyka to pestka!

11

Alternatywą dla tych działań jest grupowanie wyrazów:

12

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, można uzyskać maksymalnie dwa punkty za zadanie, co daje 4 proc. To znacznie przybliża do zaliczenia egzaminu – wszak każdy punkt jest na wagę złota…

Funkcje – zobacz jakie to proste

W ostatnich latach pojawia się również dużo zadań dotyczących funkcji. Maturzyści muszą wykazać się podstawową wiedzą i znajomością takich pojęć jak: miejsce zerowe, punkty przecięcia z osiami układu współrzędnych, monotoniczność funkcji (i sposoby jej określania) oraz dziedzina i zbiór wartości.

13

Do powyższych wykresów można ułożyć także inne pytania, np.
- jaka jest monotoniczność funkcji?
- która z nich jest funkcją stałą?
- która funkcja nie posiada miejsc zerowych?
- jaki jest zbiór wartości funkcji z podpunktu D?
Czy znasz odpowiedź na wszystkie pytania? Jeżeli tak, idźmy dalej! Jeżeli nie, to znaczy, że masz jeszcze sporo pracy przed sobą i musisz nadrobić zaległości. Pomożemy ci w tym! Sprawdź nasze kursy, a Matura 2016 nie sprawi ci najmniejszego kłopotu!

A skoro jesteśmy przy temacie funkcji, nie sposób pominąć bardzo istotnego ćwiczenia z zakresu funkcji kwadratowej. Niemal na każdym egzaminie pojawia się co najmniej jedno zadanie zamknięte z rysunkiem paraboli, na podstawie którego należy wyznaczyć postać ogólną, kanoniczną lub iloczynową funkcji. Warto pamiętać, że zadania bywają konstruowane w sposób niejednoznaczny – wszystko po to, aby zmusić zdającego do myślenia i zweryfikować jego umiejętności logicznego myślenia.  Zamiast formuły „oblicz pierwszą współrzędną wierzchołka paraboli”, możemy się zatem spodziewać: „wyznacz równanie osi symetrii paraboli”.

14

Powyższe zadanie jest bardzo schematyczne i można je wykonać przy użyciu tablic. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu funkcji kwadratowej – umiejętność wyznaczenia współrzędnych wierzchołka oraz określenie czy funkcja jest rosnąca, czy malejąca.  Wprowadźmy jednak dodatkowy punkt, który utrudni wykonanie owego polecenia: „napisz wzór funkcji g(x) powstałej w wyniku przesunięcia wykresu f(x) o 4 jednostki w prawo.” Podołalibyście temu zadaniu? Jeżeli nie, to koniecznie przypomnijcie sobie działania na wektorach!

Dowody na maturze – nie taki diabeł straszny…

Kolejnym standardem maturalnym są zadania na dowodzenie, które mogą być dość problematyczne dla słabszych uczniów. Aby je rozwiązać nie wystarczy działać wedle ściśle określonego schematu. Po wykonaniu kilkunastu ćwiczeń można zaobserwować jednak pewną zależność, mianowicie w większości przypadków wykorzystujemy wzory skróconego mnożenia. Jeżeli zatem zakodujesz sobie w głowie, aby po uproszczeniu działania szukać możliwości wprowadzenia wzoru, z pewnością zgarniesz komplet punktów.

15

Wisienka na torcie – fizyka!

Ostatnim typem zadania, które chcemy omówić, jest ćwiczenie z wykorzystaniem wzoru poznanego już w ostatnich klasach podstawówki – prędkości przedstawionej jako iloraz drogi i czasu. Pięć punktów to nie lada gratka, dlatego koniecznie wykonaj kilka podobnych zadań, aby nabrać pewności, że nic cię nie zaskoczy na maturze. Wszak polecenie nie jest szczególnie trudne – po wprowadzeniu dwóch zmiennych i rozpisaniu równań wystarczy zamknąć je w klamrze i stworzyć prosty układ, który można rozwiązać za pomocą metody podstawiania.

16

Na ratunek maturzystom – działania algebraiczne!

Jeżeli obawiasz się, że polegniesz w zadaniach na „myślenie”, zawalisz geometrię lub rachunek prawdopodobieństwa, skup się na zadaniach obliczeniowych. Wprawdzie liczenie zajmie ci dużo czasu, ale będziesz miał pewność, że postępowałeś zgodnie ze schematem!
Oczywiście nie wszystkie zadania będą tak długie i wyczerpujące.  Przykładowo, do rozwiązania poniższego polecenia wystarczą zaledwie dwie linijki. Znasz rozwiązanie?

17

Oczywiście wszystkie prezentowane powyżej standardy zadań egzaminacyjnych, powielane w ostatnich latach, mogą ulec zmianie. Z tego powodu zachęcamy do gruntownego powtórzenia materiału i spojrzenia na ćwiczenia z innej perspektywy. Dobrym sposobem na uszeregowanie swojej wiedzy jest skorzystanie z kursów przedmaturalnych. Wybierz kurs, który jest prowadzony na jednej z uczelni wyższych, dzięki czemu możesz już przed maturą poczuć się jak prawdziwy student. Znajdź taki, który w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom, by Matura 2016 była zdana na 100%.

Polecamy także:

Misja statku Rosetta została przedłużona

Według oświadczenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, misja statku Rosetta, którego zadaniem było dostarczenie lądownika Philae na powierzchnię komety 67P/Churyumov-Gerasimen, będzie wydłużona do 2016 roku. Lądownik zbierał będzie dane odnośnie komety, aby następnie przesyłać je naukowcom do badań. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Jeśli innowacja, to po polsku

Myśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić! Więcej…

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze usposobienie?

W architekturze wnętrz niezwykle drobiazgowo dba się o stylistykę i ergonomiczność urządzanych powierzchni. Nie od dziś jednak wiadomo, że przestrzeń, która nas otacza ma bardzo kolosalny znaczenie na nasze samopoczucie i usposobienie. Dlatego obecne, nowoczesne nurty architektoniczne mocno inspirują się psychologią, behawiorystką, czy socjologią. Powstające więc obecnie projekty dbają nie jedynie o piękno i wygodę domu, ale również o dobre nastrój jego mieszkańców. Ale zanim pobiegniesz do najdroższego architekta w mieście, dowiedz się, w jaki sposób wystrój wnętrza oddziałuje na nasz usposobienie i co sam zdołasz zmienić. Więcej…

Free-to-play, a mikropłatności

Mikropłatności, a gry wideoW ekspresowym tempie pojawiają się ostatnimi czasy wszelkie free-to-play online. Podobnie prędko wyszło na jaw, że znaczna część z nich jest free-to-play, jednakże pay-to-win. Mikropłatności stały się dla graczy natychmiastowymi drabinkami do najlepszego sprzętu, najlepszych postaci, najlepszych umiejętności, innymi słowy równocześnie – do samego wierzchołka tabeli wyników. Więcej…