Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!
Matura 2016 – takich typów zadań spodziewaj się na maturze
Omówienie wszystkich „pewniaków” przedmiotowych byłoby niezwykle pracochłonne, w związku z czym skupimy się na jednym wybranym egzaminie. Jakim? Oczywiście, budzącym największe emocje wśród uczniów, sprawdzianie wiedzy z matematyki.
Analizując zadania z ostatnich lat można zauważyć pewien schemat i powtarzalność niektórych typów ćwiczeń. Jest to szczególnie widoczne w części otwartej, w której prawie zawsze pojawiają się równania albo nierówności kwadratowe.
Matura 2016 – matematyka to pestka!
Alternatywą dla tych działań jest grupowanie wyrazów:
Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, można uzyskać maksymalnie dwa punkty za zadanie, co daje 4 proc. To znacznie przybliża do zaliczenia egzaminu – wszak każdy punkt jest na wagę złota…
Funkcje – zobacz jakie to proste
W ostatnich latach pojawia się również dużo zadań dotyczących funkcji. Maturzyści muszą wykazać się podstawową wiedzą i znajomością takich pojęć jak: miejsce zerowe, punkty przecięcia z osiami układu współrzędnych, monotoniczność funkcji (i sposoby jej określania) oraz dziedzina i zbiór wartości.
Do powyższych wykresów można ułożyć także inne pytania, np.
- jaka jest monotoniczność funkcji?
- która z nich jest funkcją stałą?
- która funkcja nie posiada miejsc zerowych?
- jaki jest zbiór wartości funkcji z podpunktu D?
Czy znasz odpowiedź na wszystkie pytania? Jeżeli tak, idźmy dalej! Jeżeli nie, to znaczy, że masz jeszcze sporo pracy przed sobą i musisz nadrobić zaległości. Pomożemy ci w tym! Sprawdź nasze kursy, a Matura 2016 nie sprawi ci najmniejszego kłopotu!
A skoro jesteśmy przy temacie funkcji, nie sposób pominąć bardzo istotnego ćwiczenia z zakresu funkcji kwadratowej. Niemal na każdym egzaminie pojawia się co najmniej jedno zadanie zamknięte z rysunkiem paraboli, na podstawie którego należy wyznaczyć postać ogólną, kanoniczną lub iloczynową funkcji. Warto pamiętać, że zadania bywają konstruowane w sposób niejednoznaczny – wszystko po to, aby zmusić zdającego do myślenia i zweryfikować jego umiejętności logicznego myślenia. Zamiast formuły „oblicz pierwszą współrzędną wierzchołka paraboli”, możemy się zatem spodziewać: „wyznacz równanie osi symetrii paraboli”.
Powyższe zadanie jest bardzo schematyczne i można je wykonać przy użyciu tablic. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu funkcji kwadratowej – umiejętność wyznaczenia współrzędnych wierzchołka oraz określenie czy funkcja jest rosnąca, czy malejąca. Wprowadźmy jednak dodatkowy punkt, który utrudni wykonanie owego polecenia: „napisz wzór funkcji g(x) powstałej w wyniku przesunięcia wykresu f(x) o 4 jednostki w prawo.” Podołalibyście temu zadaniu? Jeżeli nie, to koniecznie przypomnijcie sobie działania na wektorach!
Dowody na maturze – nie taki diabeł straszny…
Kolejnym standardem maturalnym są zadania na dowodzenie, które mogą być dość problematyczne dla słabszych uczniów. Aby je rozwiązać nie wystarczy działać wedle ściśle określonego schematu. Po wykonaniu kilkunastu ćwiczeń można zaobserwować jednak pewną zależność, mianowicie w większości przypadków wykorzystujemy wzory skróconego mnożenia. Jeżeli zatem zakodujesz sobie w głowie, aby po uproszczeniu działania szukać możliwości wprowadzenia wzoru, z pewnością zgarniesz komplet punktów.
Wisienka na torcie – fizyka!
Ostatnim typem zadania, które chcemy omówić, jest ćwiczenie z wykorzystaniem wzoru poznanego już w ostatnich klasach podstawówki – prędkości przedstawionej jako iloraz drogi i czasu. Pięć punktów to nie lada gratka, dlatego koniecznie wykonaj kilka podobnych zadań, aby nabrać pewności, że nic cię nie zaskoczy na maturze. Wszak polecenie nie jest szczególnie trudne – po wprowadzeniu dwóch zmiennych i rozpisaniu równań wystarczy zamknąć je w klamrze i stworzyć prosty układ, który można rozwiązać za pomocą metody podstawiania.
Na ratunek maturzystom – działania algebraiczne!
Jeżeli obawiasz się, że polegniesz w zadaniach na „myślenie”, zawalisz geometrię lub rachunek prawdopodobieństwa, skup się na zadaniach obliczeniowych. Wprawdzie liczenie zajmie ci dużo czasu, ale będziesz miał pewność, że postępowałeś zgodnie ze schematem!
Oczywiście nie wszystkie zadania będą tak długie i wyczerpujące. Przykładowo, do rozwiązania poniższego polecenia wystarczą zaledwie dwie linijki. Znasz rozwiązanie?
Oczywiście wszystkie prezentowane powyżej standardy zadań egzaminacyjnych, powielane w ostatnich latach, mogą ulec zmianie. Z tego powodu zachęcamy do gruntownego powtórzenia materiału i spojrzenia na ćwiczenia z innej perspektywy. Dobrym sposobem na uszeregowanie swojej wiedzy jest skorzystanie z kursów przedmaturalnych. Wybierz kurs, który jest prowadzony na jednej z uczelni wyższych, dzięki czemu możesz już przed maturą poczuć się jak prawdziwy student. Znajdź taki, który w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom, by Matura 2016 była zdana na 100%.