Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Język polski nie musi być trudny! Jak się go skutecznie uczyć?

Znam język polski – a jaka jest Twoja super zdolność? Uwierzyłeś w mit, że najtrudniej jest nauczyć się języka polskiego? A może obawiasz się, ze opanowanie go na poziomie lepszym niż komunikatywny jest ponad Twoje możliwości? To nie prawda! Poznaj kilka rad, jak skutecznie nauczyć się tego języka. Więcej…

Nadzieja na nowy lek na osteoporozę

Według informacji ogłoszonych przez naukowców z University of Southampton, ludzie obecnie znacznie gorzej radzą sobie ze złamaniami. U blisko 10 procent osób czas rekonwalescencji przekracza okres sześciu miesięcy. Bywają także złamania kości, które w ogóle się nie zrastają. Więcej…

Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych. Więcej…

Automatyka do rolet. Praktyczna nowoczesność

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów na zaciemnianie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Obecnie coraz częściej sprzedaje się je wraz z całym pakietem automatycznym, który umożliwia wygodne sterowanie. W poniższym artykule przeczytacie o zaletach korzystania z rolet automatycznych oraz o innych informacjach, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. Więcej…

Podstawowe akcesoria do e-papierosów

E-papierosy zaczynają zastępować tradycyjne papierosy z wielu powodów. Dzięki nim można nie tylko swobodnie dostarczyć do organizmu porcję nikotyny, ale także delektować się jedynie smakiem i chwilą błogiego relaksu, na który każdy w pełni zasługuje. Powstaje wręcz społeczność waperów, którzy dzielą się ze sobą doświadczeniami oraz traktują elektronicznego „dymka” jako hobby. Więcej…
Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

nibe-mPodczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji.

Pompa ciepła umożliwia ogrzewanie domu zimą i uzyskanie ciepłej wody użytkowej w najbardziej ekologiczny sposób, ponieważ wykorzystuje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych – opowiada nasz rozmówca z firmy NIBE-BIWAR. Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że czasem trudno wybrać najodpowiedniejszy system.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie ścisłej współpracy trzech obiegów: dolnego źródła, pompy i systemu grzewczego. Dolne źródło to naturalny akumulator, który gromadzi ciepło pochodzące z energii słonecznej. Takim akumulatorem może być np. grunt albo powietrze. Pompa ciepła pobiera energię nagromadzoną w akumulatorze i przekazuje ją do systemu grzewczego budynku. Przekazanie ciepła z akumulatora do instalacji grzewczej przebiega zgodnie z naturalnym przepływem energii od zimnego do ciepłego, zaś nośnikiem energii jest czynnik chłodniczy/cieplny.

Powietrzne pompy ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, akumulatorem w powietrznych pompach ciepła jest powietrze z otoczenia lub wyrzutowe powietrze do ogrzewania albo przygotowania wody użytkowej. Urządzenia tego typu instaluje się w formie kompaktowych jednostek, montowanych wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Sama instalacja takiej pompy jest łatwa i szybka, a zajmuje maksymalnie 2 dni. Powietrzne pompy ciepła występują w 2 typach: monoblok lub split (jednostka wewn. i zewn.).

Znaczne obniżenie temperatury powietrza, czyli źródła dolnego w sezonie zimowym sprawia, że wydajność pomp powietrznych w tym okresie mocno spada. Właśnie z tego powodu urządzenia powietrzne powinny być wspomagane dodatkowym systemem grzewczym.

Gruntowe pompy ciepła

W przypadku systemu z gruntową pompą ciepła, akumulatorem energii jest grunt. W celu pozyskania ciepła kumulowanego w gruncie montuje się kolektory poziome lub pionowe sondy, które wypełnione są roztworem glikolu (czynnik chłodniczy). Ponieważ instalacja systemu z pompą gruntową jest bardziej złożona, czasochłonna i wymaga posiadania odpowiedniej powierzchni działki dla umieszczenia kolektorów. Mimo tych początkowych trudności wciąż jest częściej wybierana opcją – mówi specjalista z przedsiębiorstwa NIBE-BIWAR.

Gruntowe pompy ciepła stanowią obecnie najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie spośród dostępnych systemów grzewczych. Choć początkowe koszty w inwestycje zdają się dość wysokie, zwracają się na przestrzeni kilku lat użytkowania. Budynek ogrzewany tego rodzaju urządzeniem nie wymaga stosowania żadnego innego systemu grzewczego. Dodatkowo montaż tego systemu podnosi wartość całego domu.

Podsumowując, wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników. Jeśli dany budynek posiada już system grzewczy, a inwestycja w pompę ma być sposobem obniżenia kosztów ogrzewania budynku czy wody użytkowej, dobrym wyborem będzie kompaktowa pompa powietrzna. Jeżeli natomiast pompa ma być jedynym sposobem ogrzewania, niezawodnym bez względu na warunki panujące na zewnątrz i dysponujemy działką umożliwiającą montaż akumulatorów w gruncie – najbardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem będzie pompa gruntowa.

nibe-groundsource-concept-2

Polecamy także:

Przeprowadzki, transport mienia

Z pewnością wielu z nas, choć jeden raz w ciągu swojego życia było zmuszonych do przeprowadzki. I to zarówno przeprowadzki z mieszkania, czy domu do nowego lokum, czy też przeprowadzki na przykład w firmie, bo jak wiadomo, firma też może zmienić lokalizację, a wtedy konieczne jest przetransportowanie całego mienia. Więcej…

Podróże pojedynczo: pozytywne skutki, zamysł oraz propozycje

Wycieczki indywidualnie to kapitalna historia, która jest w stanie dostarczyć moc korzyści, atrakcji a także inspiracji. Wyruszając na wycieczkę sam na sam, spostrzegasz nowatorskie alternatywy, kształtujesz się jako jednostka ludzka i wygrywasz niebywałe przeżycia. W tym artykule zbadamy walory podróżowania sam na sam, poradzimy, jakim sposobem radzić sobie z problemami i zaprezentujemy, jak podróże na osobności mogą nakłaniać do samorozwoju. Więcej…

Szkolenia dla specjalistów

Wszyscy ci, którzy funkcjonują na przykład w branży spedycyjnej lub przewozowej, w zależności od wielu różnych parametrów muszą zdobywać różnego rodzaju certyfikaty, stale się szkolić oraz podnosić kompetencje. Warto pamiętać, że wiele dokumentów należy uaktualniać, a poza tym zmieniające się przepisy wymuszają stałą kontrolę nad wiedzą i umiejętnościami. Jedną z branż, które wymagają stałego podnoszenia kompetencji, jest transport. Więcej…

Edukacja domowa – czy warto się nią zainteresować?

Edukacja domowa w Polsce nie jest zbyt popularna i niewielu rodziców się na nią decyduje, choć oczywiście nie brakuje wyjątków. Samodzielne nauczanie dziecka w domu pozwala jednak na pewną swobodę w doborze metod nauczania, materiału, z drugiej jednak rodzice podlegają nadzorowi kuratorium, a dziecko przechodzi testy wiedzy na każdym etapie nauczania. Czy warto zdecydować się na taką formę nauczania? Więcej…

Autotransfuzja czyli czy można być krwiodawcą dla samego siebie?

Przetaczanie krwi i jej składników wyzwala niejednokrotnie skrajne emocje. Z jednej strony ratuje życie jednak jest obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim ryzykiem przeniesienia zakażeń chorób przenoszonych drogą krwi oraz możliwością wystąpienia powikłań poprzetoczeniowych inaczej mówiąc reakcji niepożądanych. Niejednokrotnie należy przezwyciężyć strach pacjenta przed podaniem krwi jako ludzkiej tkanki, a czasami uszanować przekonania religijne, które zakazują podawania krwi. Więcej…