Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie?
Objawy depresji
Depresja to nie chwilowy smutek, czy chandra, a zespół objawów, które utrzymują się przez dłuższy czas (co najmniej 2 tygodnie). Choroba atakuje powoli, stopniowo powodując, że chory traci zainteresowanie czynnościami, które wcześniej go cieszyły. Następuje obniżenie nastroju, apatia i bierność, jednak chorobie towarzyszyć może o wiele więcej objawów psychicznych i fizycznych:
- unikanie towarzystwa;
- brak energii do podejmowania codziennych obowiązków;
- poczucie bezsensu i niezrozumienia;
- obojętność;
- spłycenie uczuć lub ich nadmierne odczuwanie;
- rozdrażnienie, złość;
- bezsenność lub nadmierna senność;
- uczucie zmęczenia;
- bóle mięśniowe;
- zaburzenia miesiączkowania;
- nagłe zmiany masy ciała;
- bóle głowy;
- spadek libido;
- myśli samobójcze.
W sytuacji długotrwałego przygnębienia lub wystąpienia innych objawów najlepiej udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy to chwilowe obniżenie nastroju, czy depresja Warszawa może skorzystać z pomocy doskonałych lekarzy i psychoterapeutów, którzy pokierują leczeniem i udzielą niezbędnego wsparcia.
Przyczyny depresji
Przyczyny depresji są bardzo złożone i wieloczynnikowe. Na rozwój choroby mogą mieć wpływ traumatyczne zdarzenia z przeszłości, przewlekły stres, czynniki genetyczne, czynniki społeczne, niektóre choroby i przyjmowane leki. Depresja może być wynikiem również niedoborów witamin, obniżonego poczucia własnej wartości lub zaburzeń w neuroprzekaźnictwie mózgu.
Leczenie depresji
Leczenie depresji może obejmować psychoterapię lub środki farmakologiczne (leki), a najczęściej łączone są obie metody. Rodzaj leczenia dobiera lekarz psychiatra w zależności od sytuacji i samopoczucia chorego. To również psychiatra zajmuje się zdiagnozowaniem choroby i stwierdzeniem, czy to faktycznie depresja. Warszawa może liczyć na wykwalifikowanych specjalistów psychologów, którzy od lat zajmują się leczeniem depresji i innych zaburzeń psychicznych.
Najczęściej stosowanymi środkami w leczeniu depresji są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), są to nowoczesne leki, które powodują niewielkie skutki uboczne i nie uzależniają. Farmakoterapia pomaga przywrócić równowagę psychiczną i poprawia jakość życia pacjenta, ale na jej efekty trzeba poczekać kilka tygodni. Psychoterapia pomaga dotrzeć do źródła problemu i uczy jak sobie radzić z emocjami. Daje długotrwałe efekty i pomaga w wielu obszarach, ułatwiając zmianę postawy i lepsze radzenie sobie z trudnościami w przyszłości. W trakcie leczenia niezwykle ważne jest również wsparcie najbliższych, którzy wykazują zrozumienie dla sytuacji chorego.