W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi.
Pod koniec XIX wieku wiedeńskie kawiarnie bardzo często były miejscem spotkań ludzi kultury i sztuki- pisarzy, malarzy i poetów. Spotykali się oni by godzinami wymieniać myśli, ale także by tworzyć. Dzieła literatury, które powstały na stolikach wiedeńskich kawiarni zwykło się nazywać literaturą i poezją kawiarnianą, a ich twórców, takich jak na przykład Arthur Schitzler czy Egon Erwin Kisch nazywano kawiarnianymi artystami. Ciekawostką jest, że w tych właśnie kawiarniach goście godzinami przesiadywali nad jedną kawą. Dlaczego? Wiązało się to z trudną sytuacją mieszkaniową, ponieważ mieszkańcy Wiednia nie mieli zazwyczaj pokoju dziennego, który byłby miejscem odpoczynku i spotkań. Przyczyniło się to do rozwoju kultury kawiarnianej i modelu życia slow life.
Niepowtarzalna atmosfera wnętrza i pyszne desery
Wnętrza wiedeńskich kawiarni mają swój unikalny klimat. Mimo, że poza tradycyjnymi, eleganckimi lokalami znajdą się także te urządzone bardziej nowocześnie, to jednak cechą charakterystyczną wystroju pozostają stoliki z marmurowymi blatami, krzesła Michaela Thoneta, a także uchwyty na gazety. W menu kawiarni odnajdziemy przede wszystkim rozmaite desery, ciasta i ciasteczka, a wśród nich tradycyjnie tartę LinzerTorte i strudel jabłkowy (Apfelstrudel). Niekiedy podawane są także śniadania i przekąski na słono, na przykład kiełbaski Sachera lub Schnittlauchbrot.
Kawiarnia wiedeńska- życie z klasą i bez pośpiechu
W kawiarni wiedeńskiej można poczuć się niemal jak w domu. Każdy z gości ma prawo przebywać w niej tak długo, jak tylko ma ochotę bez konieczności zamawiania niczego więcej poza kawą. Zwyczajowo kawę podaje kelner na srebrnej tacy ze szklanką wody. „Warto spróbować tradycyjnej wiedeńskiej kawy ze spienionym mlekiem, czyli Melange”- doradza ekspert z firmy Julius Mainl. W wielu spośród klasycznych kawiarni wiedeńskich odbywają się koncerty i spotkania literackie, latem natomiast można rozkoszować się kawą siadając na zewnątrz w tak zwanych Schanigarten.