Geofizyka to pojęcie, które zyskuje ostatnio mocno na popularności, głównie ze względu na szerokie spectrum jej zastosowań. Z definicji to dyscyplina nauki, w której bada się ziemię jako planetę i jej otoczenie w kosmosie metodami naukowymi używanymi w fizyce.
Dzięki przeprowadzeniu badań geofizycznych można uzyskać szczegółowe rozpoznanie nawierzchni, ośrodka gruntowo-skalnego lub obiektu inżynieryjnego. Jest to ważny element wyceny i oceny opłacalności ekonomicznej planowanego przedsięwzięcia. Ważna cechą tego typu badań jest fakt, że najczęściej nie stanowią przeszkód dla innych metod.
Geofizyka jest ważna z punktu widzenia zagadnień ekonomicznych i społecznych. Ma zastosowanie w poszukiwaniu i eksploatacji surowców naturalnych (szczególnie ropy naftowej i gazu ziemnego) i umożliwia określanie głębokości występowania poziomu wód podziemnych. Pomiary geofizyczne stosowane są do diagnozowania nawierzchni: dróg, pasów startowych na lotniskach, posadzek betonowych, ścian itp. obiektów. Do badania wykorzystuje się georadary, dzięki którym można dokładnie określić grubość poszczególnych warstw i przebieg granic (więcej na: kadlubowski.waw.pl). Metoda ta zyskała na popularności wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym dzięki wyjątkowo niskim stopniu inwazyjności.
Ogromnym polem zainteresowań geofizyki jest budownictwo. Operacja uzupełnienia otworów geotechnicznych jest niezbędna przy budowie szlaków komunikacyjnych, gazociągów, rurociągów, linii kolejowych i tuneli, turbin wiatrowych, hal i magazynów. Aby poprawnie wybudować wymienione obiekty na etapie projektowania uwzględnia się wyniki badań geofizycznych i geotechnicznych mających na celu określenie nośności gruntu i ocenę jego stanu technicznego. Zaleca się prowadzenie monitoringu zmian zachodzących w obiektach dla zachowania bezpieczeństwa poprzez wykrycie zagrożeń przed czasem.
Geofizyka ma istotną rolę w zagadnieniach ekologii i ochrony środowiska. Obejmuje rozpoznawanie i okonturowanie obszarów zanieczyszczonych w pobliżu składowisk odpadów, hałd, czy też baz paliwowych. Pozwala na szacowanie częstości i niebezpieczeństwa wystąpienia naturalnych zagrożeń jak trzęsienia ziemi, osuwiska itp., co pozwala na lepsze przygotowanie społeczności, infrastruktury i budownictwa na wypadek ich zaistnienia.
Górnictwo i geologia to obszary, które nie funkcjonowałyby prawidłowo bez wykorzystania zagadnień geofizyki. Chodzi przede wszystkim o analizę wyników badań geofizycznych, georadarowych, sejsmicznych i elektrooporowych. Dla określenia położenia złóż surowców i zdefiniowania metod ich bezpiecznej eksploatacji, analizy ciągłości i wymiarów poszczególnych pokładów złóż kopalin podstawowych i pospolitych (zobacz na: kadlubowski.waw.pl). W działających kopalniach te metody umożliwiają ocenić poziom zagrożenia tąpnięciem, stanowią zatem podstawę bezpieczeństwa górników.
Geofizyka wykorzystywana jest także w poszukiwaniu i rozpoznawaniu struktur wodonośnych, analizie katastrof lotniczych i lądowych, archeologii, odkrywaniu kosmosu a także wiele innych i wciąż znajduje nowe obszary praktycznych zastosowań.