Przyjemna pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle lubiany. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko wypoczynek, lecz zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy przygotować pod namiotWczasy pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla zwykłego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie albo w pobliżu rzeki. To świetny sposób na wypoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, że pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przemyśleć miejsce do spania, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać?
Spanie pod namiotem
Na biwaku oczywiście śpimy zwykle w namiocie. Niektórzy doświadczeni traperzy potrafią postawić solidny szałas, który doskonale realizuje rolę schronienia. Zwykle jednak wybieramy namiot. Wykonany jest z wodoodpornej tkaniny, fenomenalnie chroni przed deszczem i wiatrem. Wskazane jest wybrać taki model namiotu, który ma również moskitierę, pozwoli ona powstrzymać komary i meszki. Kupując namiot uwzględniajmy nie tylko liczbę użytkowników, ale również pomyślmy o ich potrzebach. Obecnie można kupić namioty o przeróżnej wielkości, zaopatrzone w przedsionek, bądź dodatkowy daszek. To najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które chcą przebywać dłużej na łonie natury. Pożądane byłoby również kupić karimatę oraz materac. Karimata jest dosć cienka, lekka, bezproblemowo można ją złożyć i przenosić z miejsca na miejsce. Materac jest grubszy i ciężki, wymaga pompowania, chociaż to alternatywa o wiele wygodniejsza do spania. W dzisiejszych czasach dostępne są także maty samopompujące, które nie wymagają pompki, niemniej jednak są droższe od wzmiankowanych sprzętów. Ciepło w nocy bezsprzecznie zapewni nam śpiwór. Na biwaki w lecie wybierajmy lżejsze śpiwory.
Biwakowa kuchnia
Wiadomo, że jedzenie z ogniska lub grilla smakuje najlepiej. Ale przebywając na biwaku możemy także gotować na kuchence turystycznej. Współcześnie dostępnych jest bardzo dużo rodzajów kuchenek turystycznych, które można podłączyć np. do kartusza z gazem. Inną alternatywą jest kociołek wieszany lub stawiany nad ogniskiem. Survivalowe zapałki zapewnią nam rozpalenie ognia w każdych warunkach pogodowychPamiętajmy jednak, iż ognisko rozpalamy z dala od namiotu i wygaszamy je bardzo dokładnie. Na biwaku wykorzystujemy też specjalne turystyczne naczynia wykonane z lekkich i odpornych surowców. Wyposażmy się w komplet złożony z talerzy, kubków i sztućców. Z pewnością potrzebny będzie również garnek i patelnia. Jeżeli wyruszamy zaledwie na na kilka dni możemy zabrać lodówkę turystyczną na wkłady, dzięki czemu nasze jedzenie pozostanie dłużej świeże. Tymczasem w sytuacji dłuższego wypadu warto przemyśleć jadłospis z żywności lifilizowanej lub z puszek.
Pozostałe akcesoria survivalowe
Istnieje wiele takich akcesoriów, które tworzą niezbędnik każdego biwakowicza. niewątpliwie należy do nich latarka. Warto wyekwipować się w tzw. czołówkę, która jest niesłychanie wygodna w użytkowaniu. Można nabyć dodatkowo wielką latarkę turystyczną, którą zawiesza się pod tropikiem, aby oświetlić wnętrze namiotu. Kolejnym potrzebnym narzędziem jest multitool. Składa się z złączonych ze sobą akcesoriów np. scyzoryka, śrubokręta, nożyczek, otwieracza do puszki itp. Multitool jest narzędziem, które wyręcza całą skrzynkę narzędziową.
Toaleta turystyczna i przenośny prysznic to sprzęty, o których nie należy zapominać. Można kupić je w każdym sklepie turystycznym. Chociaż zakup oznacza większy wydatek kompletnie rozstrzyga sprawę higieny i warunków sanitarnych podczas biwaku.
Odzież biwakowa to sprawa, którą niesłychanie łatwo opracować. Przeważnie wyjeżdżając pod namiot zabieramy ze sobą kurtki wodoszczelne, polar, czapkę i wysokie buty. Jeżeli biwakować będziemy nieopodal rzeki, dodajemy jeszcze strój kapielowy i lekkie piankowe buty. Pozostałe ubrania stanowią rzeczy codzienne, wygodne dresy, tshirty i bielizna.Niezbędnik biwakowicza naturalnie powinna uzupełniać także apteczka, biodegradowalne kosmetyki, koc oraz krem z filtrem. Ponadto przyda się też power bank, specyfik na komary i kleszcze, szybkoschnący ręcznik oraz worki, w których wywieziemy z obszaru obozu nasze śmieci.
niewątpliwie wykaz akcesoriów na biwak może być znacznie dłuższa. Wielkosć bagażu zależy od miejca, gdzie wyjeżdżamy i naszych potrzeb. Jeśli uda nam się spakować według tego poradnika, zabierzmy ze sobą jeszcze wyśmienity nastrój i ruszajmy w drogę.