Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Transport a logistyka – jakie są między nimi różnice?

Transport, spedycja i logistyka to pojęcia często mylone. Czym różnią się ich zakresy i w jaki sposób są one ze sobą powiązane? O tym w poniższym artykule. Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Co to jest bariera podczerwieni?

W przypadku gdy pojawia się potrzeba ochrony dużych obszarów albo obiektów specjalnych, w których występuje wysoki stopień zagrożenia, konieczne jest stosowanie aktywnych barier podczerwieni. Za pomocą wiązek świetlnych można odpowiednio chronić budynki oraz drogocenne przedmioty. Skuteczność tego sprzętu powoduje, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Więcej…

Poznaj swoje bakterie

Nie widzisz ich, ale tam są. Na tobie, w tobie i wokół ciebie. Ważą ciężkie kilogramy, bo masz ich na sobie 15 000 razy więcej, niż jest ludzi na Ziemi. I nigdy nie śpią. Więcej…

Gdzie znajduje zastosowanie wełna mineralna skalna?

Wełna mineralna to materiał izolacyjny używany w budownictwie przede wszystkim do izolacji termicznych oraz akustycznych. Prywatni inwestorzy najczęściej to właśnie ją wykorzystują jako materiał ociepleniowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów, podłóg, ścian i przewodów. Wełnę mineralną dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: skalną i szklaną. Jakie inne zastosowanie znajduje ta pierwsza? Jak się okazuje, jest chętnie używanym materiałem w wielu gałęziach przemysłu. Jej właściwości umożliwiają wykorzystanie wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest trwałość konstrukcji, zwiększona ochrona przeciwpożarowa czy określone wymagania akustyczne. Więcej…
Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

utrata swFirmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów.

Czym są aktywa? To zasoby dorobku konkretnego przedsiębiorstwa (w przeciwieństwie do pasywów, oznaczających źródła, z których zasilany jest majątek firmy). W listę aktywów wchodzą: aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Do aktywów trwałych  uwzględnia się: majątek rzeczowy, długoterminowe należności i inwestycje oraz wartości niematerialne i prawne, i długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Majątek obrotowy tworzą natomiast: należności i inwestycje krótkoterminowe, środki kapitałowe oraz zapasy i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Już samo wyliczenie elementów tej części bilansu obrazuje ich różnorodność. A to oznacza, że także wycena kwoty oraz utraty wartości aktywów wymaga zastosowania różnych metod - zależnych ściśle od charakteru konkretnego składnika.

Wycena aktywów koncentruje się zazwyczaj na oszacowaniu albo ich wartości albo na podstawie ceny nabycia bądź kwoty wytworzenia, albo też wartości rynkowej - czyli de facto kwoty, za którą organizacja mogłaby dany fragment majątku sprzedać. Zmienna Niestała sytuacja rynkowa finansowa, relacje z innymi konkurencyjnymi podmiotami funkcjonującymi istniejącymi na rynku, a także nieprzewidziane niepewne sytuacje wydarzenia losowe sprawiają przesądzają jednak, że cena wartość netto lub wartość koszt danego wskazanego składnika majątku mogą ulegać zmianom przemianom. Utratę wartości aktywów należy wart monitorować odnotowywać na bieżąco - ponieważ gdyż w wielu częstych przypadkach wypadkach firma przedsiębiorstwo może przewidzieć zauważyć, że do niej dojdzie. Dobrym znakomitym przykładem jest tu np. pogorszenie obciążenie sytuacji kondycji finansowej kapitałowej kontrahenta klienta lub wahania cen walut bądź wartości kosztów instrumentów finansowych pieniężnych, w które przedsiębiorstwo zainwestowało.

Oczywiście - jak powiedzieliśmy wcześniej - konkretny sposób, w jaki szacuje się poziom utraty wartości aktywów, musi być dobrany ściśle do typu konkretnego składnika majątku. Całkowicie inaczej wygląda on bowiem w przypadku dorobku materialnego - takiego jak budynki czy flota firmowych pojazdów, a zupełnie inaczej - w przypadku wartości niematerialnych i prawnych. Te drugie są znakomitym przykładem, który pomaga ukazać, dlaczego oszacowaniem utraty wartości aktywów zawsze powinien się zajmować fachowiec. Do wartości niematerialnych i prawnych należą bowiem każdego rodzaju licencje czy patenty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś wynajduje zupełnie nowatorską technikę, która bardzo obniża wartość technologii dotychczas wykorzystywanych. Albo wytwórca programów wprowadza na rynek doskonalszy program do realizacji określonych zadań - w związku z czym programy użytkowane w danej chwili przez przedsiębiorstwo okazuje się gorsze, mniej trafne, a może nawet w niektórych sytuacjach błędne. Jak określić wówczas, ile straciła firma, która zainwestowała kiedyś w zakup podobnego systemu?

Z pozoru może się wydawać, że tego rodzaju błąd nie pociąga za sobą żadnych nieprzyjemności - przecież to przedsiębiorca ponosi konsekwencje utraty wartości aktywów. Warto jednak podkreślić, że firmy, prowadząc rachunkowość, zobowiązują się do rejestrowania w nich rzetelnych, potwierdzonych danych. Jeśli firma w obliczu utracenia części majątku będzie rejestrowała w bilansie cały czas te same kwoty, może zostać podejrzana o zawyżanie wartości majątku, a takie postępowanie również jest niedopuszczalne. Nie tylko podważa ono wiarygodność spółki, ale dodatkowo może narazić ją na problemy, jeśli w oparciu o księgi podejmowane są decyzje inwestycyjne (np. otwarcie kredytu bankowego, dotacji lub innej formy dofinansowania działalności spółki).

Polecamy także:

Ekologiczny jeans

Ekologiczna technologia produkowania jeansu w porównaniu do standardowej metody pozwala obniżyć zużycie wody o 90 procent, energii natomiast o 30 procent. Ocenia się, iż wyprodukowanie pojedynczej pary spodni jeansowych pochłania ponad 9 i pół metra sześciennego wody, prawie pół kilo związków chemicznych i wiele energii. Więcej…

Nowa nadzieja w walce z otyłością

Czy wiesz co decyduje o tym czy masz w danej chwili ochotę na słodycze czy też nie? Naukowcy już to wiedzą, jak wykazały ich najnowsze badania o ochocie na słodycze decyduje obecność we krwi wytwarzanego przez wątrobę hormonu. Więcej…

Co zrobić z zalegającym śniegiem na posesji?

Zimowe krajobrazy z pewnością prezentują się pięknie, ale niestety zaśnieżona posesja jest problemem, który należy rozwiązać. Konieczne jest jej odśnieżenie. Pozbyć się trzeba nie tylko samego śniegu, ale też błota i oblodzenia. Nawet cienka warstwa śniegu może przyczynić się do upadku czy wpadnięcia w poślizg. Na szczęście nie jesteśmy skazani na parogodzinne odgarnianie śniegu zwykłą łopatą. Możliwości jest znacznie więcej, więc cały proces odśnieżania może przebiegać sprawnie i efektywnie. Więcej…

Esperal lekiem na HIV?

Medykament stosowany w leczeniu alkoholizmu może się okazać skutecznym lekiem przeciw zabójczemu wirusowi. Więcej…

Audyty zewnętrzne i pisanie projektów: jak powiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?

Audyt zewnętrzny i pisanie projektów o dofinansowanie to dwa różne procesy, jednakże oba są kluczowe dla biznesów, organizacji non-profit oraz publicznego. Audyty zewnętrzne to niezależne przeglądy finansowe czy też operacyjne, które są realizowane przez niepodległe firmy albo osoby, żeby zweryfikować, czy jednostka działa zgodnie z bieżącymi wzorcami i czy przestrzega właściwych przepisów. Więcej…