Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…

Specjaliści pod presją

Świat w XXI wieku pędzi na przód w zastraszającym tempie. Wiedza, która była aktualna jeszcze kilka lat czy nawet miesięcy temu, obecnie nie jest już wiele warta ponieważ w międzyczasie zmieniło się prawo lub wprowadzona została nowa technologia, która wywraca stary porządek do góry nogami. Z punktu widzenia osób prowadzących własną działalność lub pracujących w wysoko wyspecjalizowanych i konkurencyjnych zawodach, nie jest to korzystna sytuacja, ponieważ wymaga od nich ciągłego uaktualniania swojej wiedzy i nieustannego podnoszenia kwalifikacji. A nadmiar dostępnych informacji może przytłoczyć nawet najodporniejsze i najbardziej zmotywowane osoby. Dlatego warto znaleźć takie źródło wiedzy, które będzie nie tylko wiarygodne, ale posłuży także jako "filtr", eliminując informacyjny szum i podając nam tylko te wiadomości, które mogą być użyteczne i potrzebne. Więcej…

Gdańskie zabytki: ratusz

Dla wielu miłośników podróży, Gdańsk staje się niezwykle interesującym celem wycieczki. Pobyt w Gdańsku to wyjątkowa szansa dla tych gości, którzy pragną nacieszyć się widokiem wspaniałych zabytków. Na brak fascynujących przykładów dawnej architektury nie można tu narzekać. Na jakie zabytki opłaca się zwrócić największą uwagę? Więcej…

Tapety w stylu marynistycznym

Jeżeli w głębi duszy marzysz o domu z widokiem na morze, ale aktualnie musisz zadowolić się mieszkaniem z dala od plaży, zapewne kusi cię możliwość urządzenia wnętrz w stylu marynistycznym. Stworzenie takiej aranżacji nie wymaga wiele wysiłku, a jednocześnie zapewnia przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jakie tapety sprawdzą się w tym zastosowaniu najlepiej. Więcej…

Jakie są kierunki studiów związane z projektowaniem przestrzeni?

Lubisz przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i praktycznie urządzonych miejscach? Masz zmysł artystyczny, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na wygląd otaczającej Cię przestrzeni? Jeśli tak, przedstawiamy kilka kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Więcej…
Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

utrata swFirmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów.

Czym są aktywa? To zasoby dorobku konkretnego przedsiębiorstwa (w przeciwieństwie do pasywów, oznaczających źródła, z których zasilany jest majątek firmy). W listę aktywów wchodzą: aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Do aktywów trwałych  uwzględnia się: majątek rzeczowy, długoterminowe należności i inwestycje oraz wartości niematerialne i prawne, i długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Majątek obrotowy tworzą natomiast: należności i inwestycje krótkoterminowe, środki kapitałowe oraz zapasy i krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Już samo wyliczenie elementów tej części bilansu obrazuje ich różnorodność. A to oznacza, że także wycena kwoty oraz utraty wartości aktywów wymaga zastosowania różnych metod - zależnych ściśle od charakteru konkretnego składnika.

Wycena aktywów koncentruje się zazwyczaj na oszacowaniu albo ich wartości albo na podstawie ceny nabycia bądź kwoty wytworzenia, albo też wartości rynkowej - czyli de facto kwoty, za którą organizacja mogłaby dany fragment majątku sprzedać. Zmienna Niestała sytuacja rynkowa finansowa, relacje z innymi konkurencyjnymi podmiotami funkcjonującymi istniejącymi na rynku, a także nieprzewidziane niepewne sytuacje wydarzenia losowe sprawiają przesądzają jednak, że cena wartość netto lub wartość koszt danego wskazanego składnika majątku mogą ulegać zmianom przemianom. Utratę wartości aktywów należy wart monitorować odnotowywać na bieżąco - ponieważ gdyż w wielu częstych przypadkach wypadkach firma przedsiębiorstwo może przewidzieć zauważyć, że do niej dojdzie. Dobrym znakomitym przykładem jest tu np. pogorszenie obciążenie sytuacji kondycji finansowej kapitałowej kontrahenta klienta lub wahania cen walut bądź wartości kosztów instrumentów finansowych pieniężnych, w które przedsiębiorstwo zainwestowało.

Oczywiście - jak powiedzieliśmy wcześniej - konkretny sposób, w jaki szacuje się poziom utraty wartości aktywów, musi być dobrany ściśle do typu konkretnego składnika majątku. Całkowicie inaczej wygląda on bowiem w przypadku dorobku materialnego - takiego jak budynki czy flota firmowych pojazdów, a zupełnie inaczej - w przypadku wartości niematerialnych i prawnych. Te drugie są znakomitym przykładem, który pomaga ukazać, dlaczego oszacowaniem utraty wartości aktywów zawsze powinien się zajmować fachowiec. Do wartości niematerialnych i prawnych należą bowiem każdego rodzaju licencje czy patenty. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś wynajduje zupełnie nowatorską technikę, która bardzo obniża wartość technologii dotychczas wykorzystywanych. Albo wytwórca programów wprowadza na rynek doskonalszy program do realizacji określonych zadań - w związku z czym programy użytkowane w danej chwili przez przedsiębiorstwo okazuje się gorsze, mniej trafne, a może nawet w niektórych sytuacjach błędne. Jak określić wówczas, ile straciła firma, która zainwestowała kiedyś w zakup podobnego systemu?

Z pozoru może się wydawać, że tego rodzaju błąd nie pociąga za sobą żadnych nieprzyjemności - przecież to przedsiębiorca ponosi konsekwencje utraty wartości aktywów. Warto jednak podkreślić, że firmy, prowadząc rachunkowość, zobowiązują się do rejestrowania w nich rzetelnych, potwierdzonych danych. Jeśli firma w obliczu utracenia części majątku będzie rejestrowała w bilansie cały czas te same kwoty, może zostać podejrzana o zawyżanie wartości majątku, a takie postępowanie również jest niedopuszczalne. Nie tylko podważa ono wiarygodność spółki, ale dodatkowo może narazić ją na problemy, jeśli w oparciu o księgi podejmowane są decyzje inwestycyjne (np. otwarcie kredytu bankowego, dotacji lub innej formy dofinansowania działalności spółki).

Polecamy także:

Plażowanie bez ryzyka: Podstawowe reguły do zapamiętania

Wakacje to okres, kiedy pragniemy sycić się relaksem na plaży oraz cudownym promieniowaniem słonecznym. Plażowanie może być błogie i zapewniające zadowolenie, jednak nie możemy zaniedbywać istotnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo i zdrową opaleniznę. W tym materiale zaprezentujemy kilka istotnych wskazówek, które wskazane jest uwzględniać podczas spędzania czasu na plaży. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Dlaczego warto zdawać maturę z chemii?

Zdanie egzaminu dojrzałości jest przepustką do dalszej edukacji. Jak wiadomo matura jest stresująca, ale równie dużo stresu wywołuje myśl, jakie przedmioty zdawać? Wszak tu o przyszłość chodzi. Choć często chemia nie należy do ulubionych przedmiotów, to warto ją zdawać na maturze. Tym bardziej, że podręcznik "To jest chemia" kształci umiejętności wykonywania doświadczeń chemicznych, począwszy od ich projektowania, aż do ich opisania. Warto też zwrócić uwagę, że pozwala utrwalić umiejętności obliczeń, dzięki temu stanowi doskonałe przygotowanie do matury w zakresie rozszerzonym. A ona daje sporo możliwości. Więcej…

Najsłynniejszy deptak w Polsce - Monciak

Wczasy nad morzem to wspaniała przygoda, którą ma szansę przeżyć każdy z nas. Co warto zwiedzić podczas relaksu na obszarze tak wspaniałego miasta jakim jest Sopot? Więcej…

Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie duże znaczenie ma inteligentne zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie oraz transfer wiedzy. Więcej…