
Pokrywanie farbą dużych prac rękodzielniczych może być bardzo czasochłonne. By usprawnić ten proces, można wykorzystać narzędzie znajdujące szerokie zastosowanie między innymi w modelarstwie, czyli aerograf. Wyjaśniamy, czym on właściwie jest, co można pomalować za jego pomocą, a także w jaki aerograf i akcesoria się zaopatrzyć, by rozpocząć swoją przygodę z aerografią.
Czym jest aerograf?
Aerograf to miniaturowy pistolet przeznaczony do malowania metodą rozpylania farby przez strumień powietrza. Pozwala na precyzyjne nakładanie warstwy farby na różne powierzchnie oraz w różny sposób – zarówno swobodnie, jak i z wykorzystaniem odpowiednich szablonów. Umożliwia nie tylko malowanie w jednej barwie, ale również cieniowanie oraz tworzenie barw pośrednich przez nakładanie na siebie kolorów podstawowych. Za pomocą aerografu można malować obiekty płaskie, a także o bardziej skomplikowanych kształtach. Dzięki wymiennym końcówkom możliwy jest dobór kształtu oraz szerokości strumienia rozpylanej farby.
Co jest potrzebne do malowania aerografem?
Sam aerograf oczywiście nie wystarczy do pomalowania jakiejkolwiek powierzchni. "Do malowania za pomocą aerografu wykorzystuje się głównie wodne tusze akrylowe, często nazywane po prostu farbami do aerografu. Można za ich pomocą malować wszystkie powierzchnie. Tusze dostępne są w szerokiej palecie kolorów, którą można dodatkowo rozszerzyć poprzez mieszanie poszczególnych barw ze sobą. Można je także mieszać z akrylami o tradycyjnej konsystencji oraz rozcieńczać wodą" – opowiada nasza eksperta ze Sklepu Plastycznego 24 w Otwocku, w którego ofercie znajduje się szeroki wybór tuszy do aerografu. Jakiemu składnikowi zawdzięczają one swoje właściwości? "Głównym składnikiem decydującym o właściwościach tuszy do aerografu jest żywica akrylowa. Dzięki jej obecności możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu krycia. Żywica zapewnia także wysoką odporność na płowienie w wyniku działalności promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać, że po wyschnięciu tusz staje się całkowicie niezmywalny, dlatego po zakończeniu pracy konieczne jest szybkie wyczyszczenie aerografu" – kończy nasza rozmówczyni.
Co można pomalować za pomocą aerografu?
Lepiej byłoby zapytać – a czego nie można? Za pomocą aerografu można pomalować różnego rodzaju przedmioty do ozdabiania metodą decoupage – wyroby z drewna, kule styropianowe czy akrylowe – by dopiero potem nakleić na nich ozdobny papier. Narzędzie to znajduje zastosowanie także w innych technikach rękodzielniczych, takich jak scrapbooking (tworzenie ozdobnych kartek okolicznościowych, zaproszeń i albumów), czy do dekorowania tkanin. Dzięki możliwości wykorzystania różnego rodzaju szablonów – kupionych bądź wykonanych własnoręcznie – możliwe jest łatwe i szybkie naniesienie wybranego wzoru na ozdabiany przedmiot.