Bycie rodzicem jest w pewnym sensie nieustannym podejmowaniem decyzji. To zupełnie naturalne, że chcąc dla swej pociechy jak najlepiej mama i tata starają się z szeregu opcji zawsze wybrać tą właściwą. Oczywiście niektóre sprawy wymagać będą głębszego zastanowienia niż inne – tak właśnie wygląda to w przypadku jakże niezbędnego wózka. Poszczególne modele tych pojazdów różnią się bowiem od siebie bardziej niż mogłoby się wydawać. Rozglądając się za odpowiednim rozwiązaniem należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo malucha. One zaś zależeć będą między innymi od rodzaju zastosowanych kół.
Jaki wózek możemy nazwać wygodnym?
Wygodny wózek dziecięcy to taki, który – w ocenie samych opiekunów – świetnie się prowadzi. Należy wiedzieć, że nie zawsze będzie on użytkowany na idealnych nawierzchniach – zdarzać będą się spacery po wyboistych i dziurawych chodnikach, czy też przejazdy po słabiej lub mocniej ubitych ścieżkach.
Koła duża i małe
Ogólnie rzecz biorąc koła dzielimy za względu na rozmiar, a także tworzywo, z którego są wykonane. Te małe (nieprzekraczające zwykle 15 cm średnicy), charakteryzujące przy tym się niską wagą doskonale sprawdzą się u mobilnych rodziców. Osoby stale używające samochodów, w ciągu dnia wielokrotnie składające i rozkładające wózek z pewnością docenią opisywane rozwiązanie. Muszą jednak zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń – modele te nie najlepiej radzą sobie na piasku, śniegu i wszędzie tam, gdzie nierówno. Duże koła (o rozmiarze przekraczającym nieraz 40 cm) ważą rzecz jasna więcej, a wyposażone w nie wózki to już nieco obszerniejsze konstrukcje. Idealnie nadają się do pokonywania zróżnicowanych tras, przydając się także podczas wjeżdżania na krawężniki.
Pompowane
Warianty pompowane bardzo dobrze amortyzują wstrząsy, chroniąc przez to maluszka przed niezbyt przyjemnymi wrażeniami. Ciśnienie w oponach da się dodatkowo regulować, uzyskując w ten sposób pożądaną twardość, choć doszukać można się w tym uciążliwego obowiązku. Ich atutem jest duża elastyczność, dzięki której dopasowują się do wszystkich rodzajów podłoża. Z drugiej strony są jednak bardziej toporne od nowocześniejszy kół, a ponadto podatne na uszkodzenia mechaniczne, w tym przebicia.
Piankowe
"Rozwiązania produkowane z pianki – mówi osoba reprezentująca polską markę wózków i fotelików Coletto – wyróżniają się głównie swą lekkością, znakomicie służyć będą więc rodzicom zmuszonym do częstego pokonywania schodów. Przez to, że w ich przypadku tłumienie wstrząsów nie jest zbyt spektakularne powszechnie stosuje się osobną amortyzację. Wybierając piankę nie musimy martwić się o konsekwencje najechania na przykład na gwóźdź, choć jej powierzchnia w czasie zwyczajnego użytkowania może wycierać się szybciej niż klasyczna guma".
Żelowe
Będące nowością koła żelowe łączą niejako zalety obu wyżej wymienionych systemów. Wykonane ze sprężystego wypełnienia, pokrytego warstwą mocnego tworzywa świetnie radzą sobie z nierównościami, cechując się także sporą odpornością na deformacje. Zapomnieć możemy o przebitych dętkach, jak również o systematycznym dopompowywaniu opon. Krótko mówiąc, koła żelowe to gwarancja bezproblemowej jazdy po każdym typie nawierzchni.