Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…

Dozowanie precyzyjne

Pogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym. Więcej…

Technika dla urody

Technologia wkroczyła również do sektora dobrostanu. Dzięki innowacyjności można łatwiej dbać o wygląd osobisty. Są specjalne urządzenia stosowane w siłowniach i w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach piękności. Więcej…

Czym cechuje się wiedeńska kultura kawiarniana?

W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Więcej…
Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

dinozaur-mPaleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii.

Pasjonaci historii abstrakcyjnej

Na ekranach kin niedługo pojawi się kolejna część "Parku Jurajskiego". Szum medialny wokół nowej produkcji Colina Trevorrowa jest najlepszym dowodem na to, że świat dinozaurów ciągle nas fascynuje. Świadczy o tym także rosnąca popularność parków edukacyjnych z modelami dinozaurów, takich jak park-dinozaurow.pl.

Chociaż zwykle kojarzy się paleontologię tylko ze strachem przed ogromnymi dinozaurami, warto wgłębić się w temat odrobinę bardziej i wyzbyć się stereotypów. Skamieniałościami i dawnymi formami istnienia interesowano się od starożytności. Ateński wódz Nikiasz był zafascynowany bursztynem, który określał jako "promienie słońca zastygające przy kontakcie z wodą". Życie zapisane w formach utrzymujących się w dobrej kondycji przez wieki może być zatem odrobinę magiczne.

Czasy, które analizują paleontolodzy, sięgają początków życia na Ziemi. Paleontologię dzieli się na kilka dziedzin: paleozoologię, która bada skamieliny zwierząt i paleobotanikę, zajmującą się roślinami kopalnymi. Naukowcy poświęcający się analizie skamieniałości są zainteresowani nie tylko budową ciała prehistorycznych zwierząt, ale także ich dietą, chorobami, śmiercią i... czymś na kształt "życia rodzinnego" - chcą wiedzieć, czy dane zwierzę charakteryzowała chęć funkcjonowania w stadzie lub życie jako samodzielny drapieżnik.

Dzięki takim badaniom dziś już wiemy, że istniały kiedyś na ziemi pterozaury, których rozpiętość skrzydeł wynosiła 10 m. Najstarszy znany nam ssak żył 225 mln lat temu, a dziobak jest prymitywnym ssakiem, nazywanym "żywą skamieliną". Spektakularną siłę i żywotność takich organizmów warto przybliżyć sobie zwiedzając ścieżkę edukacyjną park-dinozaurow.pl.

W gruncie rzeczy

Metody badań wykorzystywane przez paleontologów są bardzo różnorodne, ale generalnie opierają się na poszukiwaniu ukrytych w pokładach geologicznych szczątków roślin i zwierząt, analizie pyłkowej oraz wykorzystaniu metod izotopowych (odnoszących się do datowania znalezionych fragmentów biologicznych). 

Jednym z najbardziej pasjonujących tematów zajmujących paleontologów jest od dawien dawna problem zagłady dinozaurów. Do dzisiaj naukowcy główkują nad tym, co tak naprawdę musiało się stać, że te ogromne gady lądowe wymarły? Zagadka ta jest absolutnie frapująca.

Rozważa się różne przyczyny biologicznej katastrofy wielkich gadów. Mówi się zarówno o zatruciu pyłami wydobywającymi się po erupcji wulkanów, o zalewaniu lądów w czasie procesów geologicznych, ale także o uderzeniu meteorytu, który miał 66 mln lat temu zderzyć się z Ziemią i całkowicie zmienić środowisko naturalne. Tak czy siak pozostaje to jedną z najbardziej przerażających katastrof w historii.

dinozaur

Polecamy także:

Przedszkole po angielsku - Jaki ma plan działania?

Przedszkole po angielsku — Jaki ma plan działania? Zapisanie dziecka do przedszkola jest świetnym pomysłem! W wieku 3-6 lat dzieci chłoną wiedzę jak gąbka i nie odczuwają stresu związanego z samym uczeniem się. Warto sprawdzić przedszkole angielskie, które oferuje nauczanie w języku angielskim. Czy to dobry pomysł, aby zapisać dziecko do wielojęzycznej placówki? Jak najbardziej! Więcej…

Pięknie na balkonie

Funkcjonalnie zaprojektowany taras może stać się dodatkowym pokojem w naszym mieszkaniu. O co należy zadbać? Więcej…

Wiarygodność Biblii

O wyjątkowości książki jaką jest Biblia nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak można nazwać ją książka wiarygodną? Wieloletni tłumacz Pisma Świętego - Klaus Schmidt wymienia osiem powodów, które dowodzą wiarygodności Biblii. Więcej…

Technika w życiu codziennym

 Technika na dobre zadomowiła się w wielu dziedzinach życia. Trudno jest sobie wyobrazić dzień powszedni bez pralki, lodówki czy telewizora. Ich obecność jest czymś tak naturalnym i zwyczajnym, że aż się nie chce wierzyć, że setki lat temu nasi przodkowie nie znali tych wynalazków. Więcej…

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…