Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Podstawowe akcesoria do sitodruku

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska. Więcej…

Na czym polega logistyka odzysku?

Logistyka włącza nie tylko procesy prowadzące od producenta do konsumenta, ale również odwrotne. Zajmuje się nimi logistyka odzysku, którą określa się proces planowania, wdrożenia, a także kontroli przepływu towarów od miejsca konsumpcji do miejsca pochodzenia. Głównym celem logistyki odzysku jest odzyskanie wartości czy też właściwe zagospodarowanie surowcami, półproduktami i produktami gotowymi. Więcej…

Zakup apartamentu nad polskim morzem jako inwestycja. Zarobek na wynajmie

Inwestycje mogą być skutecznym sposobem na sukcesywne zwiększanie majątku. Polegają na wydaniu pewnej kwoty pieniędzy na coś, co w przyszłości ma przynieść zyski. Przykładem może być zakup apartamentu nad polskim morzem w celu przeznaczenia go na wynajem długo- lub krótkookresowy. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycję. Jakie zalety ma ta opcja i czy to się opłaca? Więcej…

Kiedy prąd może zabić

Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić? Więcej…
W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć.

Święty Walenty - opiekun miłosnej tradycji

Historia świętego Walentego jest nieco skomplikowana i nie jest do końca jasna. Jak podpowiada tradycja chrześcijańska, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został osadzony za udzielanie chrztu świętego. W ciągu swojego uwięzienia, Walenty miał pomagać współwięźniom, jak również cudownie uzdrawiał. Inna legenda podaje, iż Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona podobnie była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty wysyłał jej liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć zbliżona legenda opowiada o tym, iż Walenty był więziony za nie przestrzeganie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał związku małżeńskiego każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty rzekomo dawał ślub w tajemnicy, za co wylądował w więzieniu. W tym miejscu połączyło go miłosne uczucie z ociemniałą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu oblubienica odzyskała cudownie wzrok. Ostatecznie Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty współcześnie jest uważany za patrona zakochanych, lekarzy oraz chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Zwyczaje związane z Walentynkami

Walentynki to szczególny okres, kiedy ludzie chcą akcentować swoje uczucie względem swoich bliskich. W tym dniu chętnie wymieniamy się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Popularne są romantyczne wyjścia. Z okazji Walentynek najczęściej ofiarowuje się prezenty takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, oraz upominki DYI ewentualnie przedmioty osobiste. Ważne jest to, ażeby prezent był konkretnie dopasowany do osoby, która go otrzymuje i ujawniał miłość. Niektórzy traktują Walentynki jak komercjalny obrzęd , lecz dla mnóstwa zakochanych to ogromnie znaczący dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. Na dodatek to również kapitalna sposobność do pokazywania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, ale też rodzinie i przyjaciołom. W Japonii, czy Korei Południowej, to kobiety ofiarują prezenty swoim ukochanym. U nas coraz większą powodzenie zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, że uczucia można celebrować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentego to także święto wdzięczności za miłość, jaką dostaje się od bliskich i przyjaciół.

Polecamy także:

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

Sposoby ograniczenia ilości odpadów

Ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie z każdym rokiem. Co prawda, Polska pod tym względem zalicza się do krajów z najmniejszym wskaźnikiem wytworzonych śmieci w skali roku, ale ogromna ilość zanieczyszczeń zalewająca kulę ziemską to wciąż istotny problem. Ograniczenie tej ilości to krok nie tylko w kierunku większej ochrony środowiska i zmniejszenia wydobycia zasobów naturalnych, ale i mniejsze koszty składowania i utylizacji. Jak skutecznie ograniczyć ilość odpadów? Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…

Język polski nie musi być trudny! Jak się go skutecznie uczyć?

Znam język polski – a jaka jest Twoja super zdolność? Uwierzyłeś w mit, że najtrudniej jest nauczyć się języka polskiego? A może obawiasz się, ze opanowanie go na poziomie lepszym niż komunikatywny jest ponad Twoje możliwości? To nie prawda! Poznaj kilka rad, jak skutecznie nauczyć się tego języka. Więcej…