Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Energooszczędna kuchnia

Producenci sprzętu kuchennego oferują urządzenia, które pozwalają zaoszczędzić na energii. Wybierając AGD warto pamiętać o tym, aby sprawdzać klasę energetyczną i myśleć o oszczędzaniu w perspektywie długofalowej: warto wydać jednorazowo więcej na sprzęt, który będzie tani w eksploatacji. Więcej…

Usługi świadczone przez zakłady pogrzebowe

Zakłady pogrzebowe istnieją po to, aby organizować pogrzeby — co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak zakres usług wykonywanych przez takie firmy dynamicznie się rozszerza. Uwarunkowane jest to zapotrzebowaniem na nowe usługi, które odciążą rodzinę zmarłego. Mentalność ludzi także zmienia się i są oni świadomi, że przykre obowiązki mogą powierzyć firmie zewnętrznej. Więcej…

Różne rankingi kredytów

W obecnych czasach nie mamy problemu z kupnem samochodu. Na rynku jest ich wiele, ale ceny nie zawsze odpowiadają ich wartości. Samochody są drogie, więc banki udzielają kredytów samochodowych. Płatność możemy również rozłożyć na raty. Kto oferuje najlepsze warunki? Więcej…

Wentylacja w kuchni

Nie ma chyba domu, czy mieszkania, w którym nie było by kuchni. A tam gdzie kuchnia, tam i zapachy z nią związane, czyli wszelkie wonie, które powstają w czasie gotowania różnych potraw. Niestety zapachy kuchenne roznoszą się po całym domu, a niekoniecznie chcemy, aby na przykład nasza sypialnia pachniała smażonymi kotletami. Jak więc uchronić się przed niechcianymi zapachami z kuchni? Więcej…

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, podczas których zaplanowane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych. Więcej…
Zwierzęcy kompas

golab-mNaukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata.

Praca naukowa, którą opublikowali na łamach pisma „Nature Materials” oprócz imponujących wyników charakteryzuje się także nader nowoczesną metodologia.

Strony świata potrafią wyczuć nie tylko ptaki, lecz także na przykład wilki, żółwie, motyle oraz muszki. Do tej pory naukowcy spierali się odnośnie natury magnetycznego zmysłu zwierząt, część naukowców uważała, iż u podstaw tego zmysłu znajduje się jakiegoś rodzaju cząsteczka wiążąca żelazo. Inni natomiast byli zdania, iż receptorem tego zmysłu są tak zwane kryptochromy, innymi słowy cząsteczki, które są ważne do wyczuwania stron świata przez ptaki.

Chińscy badacze zdecydowali się na podjęcie badań mających na celu odkrycie czy przypadkiem obie te teorie nie są prawdziwe. Zbadali genom muszki owocówki. Szukali genu, który odpowiada za kodowanie białka wiążącego żelazo, ale jednocześnie wchodzącego w relacje z kryptochromami. I w istocie udało im się odnaleźć taki gen, nadali mu miano MagR. W następnej kolejności, przy użyciu modelowania komputerowego, zdołali określić jak wygląda ten kompas używany przez zwierzęta. Ma on kształt cylindra we wnętrzu którego jest 20 cząsteczek MagR, na zewnątrz znajduje się 10 kryptochromów. Badacze odnaleźli później takie cylindry w organizmach gołębi oraz motyli, miały one silne właściwości magnetyczne.

W tym momencie należy jeszcze stwierdzić w jaki sposób zmysł magnetyczny dokładnie działa, a więc w jaki sposób ruchy cylindra tłumaczone są na nerwowe impulsy.

golab

Polecamy także:

Technostres i jego wpływ na zdrowie: w jaki sposób sobie z nim radzić?

Wespół z postępem cywilizacyjnym, nasze życie staje się bardziej zintegrowane z nowymi technologiami. Używamy internetu, smartfonów, komputerów, tabletów oraz innych urządzeń cyfrowych, by kierować naszymi sprawami zawodowymi i prywatnymi. Jednakże takie użycie technologii przynosi ze sobą potwierdzone ujemne rezultaty dla naszego zdrowia, wliczając w to technostres. Więcej…

Co to jest obrazowanie medyczne?

Obrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi. Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…

5 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "ANALIZA DANYCH W SYSTEMIE R DLA NAUKOWCÓW” Warszawa, 5 października 2017 r. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…