Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata.
Praca naukowa, którą opublikowali na łamach pisma „Nature Materials” oprócz imponujących wyników charakteryzuje się także nader nowoczesną metodologia.
Strony świata potrafią wyczuć nie tylko ptaki, lecz także na przykład wilki, żółwie, motyle oraz muszki. Do tej pory naukowcy spierali się odnośnie natury magnetycznego zmysłu zwierząt, część naukowców uważała, iż u podstaw tego zmysłu znajduje się jakiegoś rodzaju cząsteczka wiążąca żelazo. Inni natomiast byli zdania, iż receptorem tego zmysłu są tak zwane kryptochromy, innymi słowy cząsteczki, które są ważne do wyczuwania stron świata przez ptaki.
Chińscy badacze zdecydowali się na podjęcie badań mających na celu odkrycie czy przypadkiem obie te teorie nie są prawdziwe. Zbadali genom muszki owocówki. Szukali genu, który odpowiada za kodowanie białka wiążącego żelazo, ale jednocześnie wchodzącego w relacje z kryptochromami. I w istocie udało im się odnaleźć taki gen, nadali mu miano MagR. W następnej kolejności, przy użyciu modelowania komputerowego, zdołali określić jak wygląda ten kompas używany przez zwierzęta. Ma on kształt cylindra we wnętrzu którego jest 20 cząsteczek MagR, na zewnątrz znajduje się 10 kryptochromów. Badacze odnaleźli później takie cylindry w organizmach gołębi oraz motyli, miały one silne właściwości magnetyczne.
W tym momencie należy jeszcze stwierdzić w jaki sposób zmysł magnetyczny dokładnie działa, a więc w jaki sposób ruchy cylindra tłumaczone są na nerwowe impulsy.