Psychologia, tuż obok prawa, medycyny czy marketingu, to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Od lat maturzyści składają dokumenty na uczelnie, w których przypada nawet kilkanaście osób chętnych na jedno miejsce. Rozpoczęcie kierunku oznacza fascynującą drogę do wnętrza ludzkiego umysłu. Czy warto poświęcić się tej pracy?
Psychologia, tuż obok prawa, medycyny czy marketingu, to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Od lat maturzyści składają dokumenty na uczelnie, w których przypada nawet kilkanaście osób chętnych na jedno miejsce. Rozpoczęcie kierunku oznacza fascynującą drogę do wnętrza ludzkiego umysłu. Czy warto poświęcić się tej pracy?
Specjalizacja, która zaważy o przyszłości
Osoby wybierające studia psychologia muszą zdawać sobie sprawę, że w przyszłym zawodzie jest dużo więcej możliwości, niż się wydaje. Kierunek ten oferuje szereg specjalizacji, które oznaczają pracę w zróżnicowanym środowisku. Najczęściej wybierane z nich to:
- Psychoterapia, należąca do najpopularniejszych dziedzin. Praktyki skupiają się głównie na niesieniu pomocy ludziom cierpiącym na różne zaburzenia, które poddawane są terapii z wykorzystaniem metod psychologicznych.
- Psychologia sportu – zdobyta wiedza pomaga w praktyce ludziom związanym ze środowiskiem sportowym.
- Psychologia rodziny – dzięki tej specjalizacji przyszła praca polega na naprawianiu relacji pomiędzy członkami rodziny oraz niesieniu pomocy w środowiskach patologicznych. Praca może przybrać formę terapii w prywatnym gabinecie lub w domach pomocy społecznej, domach dziecka czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Czy psycholog to zawód przyszłości?
Nie da się ukryć, że psycholog ma dziś pełne ręce roboty. Miliony osób na świecie nie radzą sobie z sytuacjami, które stawia przed nimi życie, szukając pomocy u specjalisty. Psychologia to dziedzina, która nieustannie się rozwija, tj. dostępne są nowoczesne metody badawcze oraz sprzęty, które pomagają zapoznać się z problemami tkwiącymi w ludzkim umyśle.
To kierunek, na który powinny zdecydować się osoby lubiące pracować z ludźmi i nastawione na ciągły rozwój. Studia pomogą poznać zasady działania umysłu i uczą, jak radzić sobie w życiowych sytuacjach. Kierunek ten, jako szeroka dziedzina medycyny, wpływa na rozwój osobisty i emocjonalny, uwrażliwia na drugiego człowieka i zwiększa empatię wobec otoczenia na drodze do poznania mechanizmów sterujących umysłem.
Perspektywa na dobrze płatną pracę
Psycholog bez problemu znajdzie pracę, w której będzie się spełniał jako specjalista. Tacy ludzie nieustannie potrzebni są w szkołach i przedszkolach, placówkach wychowawczych, klinikach medycznych, hospicjach, w policji, a nawet w prywatnych firmach. To tylko część opcji, z których może skorzystać absolwent tego kierunku.
Specjaliści równie często otwierają prywatną praktykę, gdzie sprawnie łączą rozwój osobisty z pomocą innym – zarabiając przy tym godziwe pieniądze.
Co na studiach?
Studia psychologiczne łączą w sobie nauki humanistyczne oraz elementy medycyny. Na studentów czekają takie przedmioty, jak psychiatria, psychopatologia, ale i historia myśli psychologicznej, statystyka czy filozofia. Absolwenci zdobywają szeroką wiedzę psychologiczną i mają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności komunikacji interpersonalnej, dzięki czemu mogą przystąpić do pracy pełnej fascynujących osobowości, które zmagają się z różnymi problemami w codziennym życiu.