Kompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić.
Na początku warto wspomnieć o tym, co będzie nam potrzebne. Do zrobienia kompostu niezbędny jest kompostownik drewniany lub plastikowy. To, który z nich zastosujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jak wiadomo, drewniany kompostownik kupimy za przysłowiowe grosze i to jest jego największą zaletą. Natomiast kompostownik z tworzywa sztucznego przyspiesza dojrzewanie kompostu oraz zapobiega dostawaniu się do niego szkodników takich jak np. nornice.
Na początku warto zapoznać się z tym, co nadaje się na kompost
Kompost możemy wzbogacić wieloma odpadkami z gospodarstwa domowego. Do kompostownika wrzucamy:
- szary papier, który nie jest zadrukowany
- ściętą trawę
- fusy z kawy
- słomę
- zużyte torebki po parzeniu herbaty (wrzucamy tylko te wykonane z naturalnych materiałów, które szybko się rozkładają),
- uszkodzone oraz poobijane owoce
- liście z drzew oraz krzewów (jednak nie wolno wrzucać tam liści z orzecha włoskiego, ponieważ związki chemiczne w nim zawarte spowalniają procesy wzrostu innych roślin)
- chwasty bez nasion
- mniejsze i większe gałęzie, a także trociny
- popiół drzewny
Czego nie wolno wrzucać do kompostu
- białego papieru z nadrukiem
- mięsa oraz kości (przyciągają szczury i inne szkodniki)
- popiół nieuzyskany z drewna
- zbyt dużych gałęzi
- jajek, skorupek
- tłuszczu
- gazet (farba drukarska szkodzi)
- chorych części roślin
- tektury powlekanej (tektury po napojach, mleku)
- roślin, które wypuszczają żywicę (świerk, sosna itp.)
- liści dębu
- liści orzecha włoskiego
- chwastów z nasionami
- owoców cytrusowych, ponieważ te zmniejszają aktywność mikroorganizmów
- środków chemicznych
- odpadów zakonserwowanych solą lub octem
O czym należy pamiętać przy robieniu kompostu?
Robiąc kompost, musimy pamiętać o kolejności warstw. Na samym dnie powinniśmy ułożyć grubsze gałęzie, następnie układamy warstwę cieńszych. Na to wrzucamy skoszoną trawę lub słomę, ziemię lub torf. Następnie możemy układać odpady organiczne. Jedna warstwa danego materiału nie może być grubsza niż 30 centymetrów. Ważne jest również to, aby kompostownik nie miał dna, dzięki temu nadmiar wody wchłonie ziemia. Kompostownik powinniśmy umieścić w zacienionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Zawartość kompostownika należy raz na kilka tygodni porządnie przemieszać, aby rozkład postępował równomiernie. Kompostu nie można za bardzo ubijać. Warstwy kompostu powinny mieć zawsze mieć zapewniony dopływ tlenu. Jeśli nasz kompostownik nie ma pokrywy, na zimę powinniśmy go czymś przykryć, dzięki temu mrozy nie spowolnią pracy kompostownika.
Kiedy kompost jest dojrzały:
Kompost gotowy do użycia uzyskamy dopiero po 18 miesiącach, stosując naturalne środki przyspieszające dojrzewanie kompostu, możemy skrócić ten proces nawet do 10-9 miesięcy. Jednak jak wiadomo do wykonania dobrego produktu potrzeba wiele czasu. Dojrzały kompost swoją strukturą przypomina żyzną ziemię, jest brunatny, sypki, pozbawiony przykrego zapachu i nie widać w nim większych części roślin.
Jak nawozić ziemię kompostem w ogrodzie:
Kompost możemy zmieszać nie tylko z ziemią pod warzywa, nadaje się również do zmieszania z podłożem do sadzenia kwiatów, czy krzewów. Możemy również rozsypać go wokół pni drzew, czy rozrzucić cieniutką warstwę kompostu po trawniku i go przegrabić. Dzięki zastosowaniu kompostu odpowiednio wzbogacimy glebę, dzięki czemu zbiory będą obfite, a rośliny piękne i zdrowe.
Przez to nie uzyskamy wartościowego kompostu:
- wrzucanie chorych części roślin
- dodawanie wapnia, który spowalnia rozkład roślin
- kompostowanie w zbiornikach betonowych
- układanie zbyt grubych, jednolitych warstw organicznych
- wrzucanie roślin skażonych środkami ochrony roślin lub metalami ciężkimi (np. trawa z chodnika przy bardzo ruchliwej drodze)
- dodawanie konserwowanych materiałów
Unikając tych błędów i stosując się do powyższych zasad z pewnością uda nam się zrobić bardzo dobry kompost, bogaty w związki organiczne.