Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek bądź literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, aby ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy przeczytać, jak dobierają oni wymarzoną obsadę czy nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety rozczaruje się, jeżeli okaże się, iż realizacja nie będzie dobrym filmem. Więcej…

Ekologia: Zmieniajmy świat ku zrównoważonemu rozwojowi

W ostatnim czasie sporo osób skupia atencję na problem ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Newsy dotyczące metod pomniejszania śladu węglowego, recyklingu, minimalizmu i ekologicznych produktów cieszą się dużym zaciekawieniem. Społeczności wyszukują wiadomości na temat zero waste, upcyklingu, roślinnej diety czy ekologicznych marek odzieżowych. W tym artykule odkryjemy ciekawe metody na prowadzenie eko życia i świadomą konsumpcję, które nie jedynie dołożą się do dbałości o dobrostan naszej planety, lecz dodatkowo stanowią istotny wyznacznik w stronę zrównoważonego rozwoju. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Budowa i metody zastosowania podziemnych systemów zagospodarowania wody deszczowej

Woda jest nam niezbędna w codziennym życiu – nie tylko do picia i przygotowania posiłków, ale również do sprzątania, spłukiwania toalety czy higieny osobistej. Wzrastające koszty procesów oczyszczania i uzdatniania wody sprawiają, że nawet przy minimalizowaniu zużycia wody wodociągowej, nasze wydatki na nią niekoniecznie spadną do optymalnego poziomu. Metodą poczynienia konkretnych oszczędności w tej materii jest zastosowanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Jak działa taka instalacja i z czego jest zbudowana? Więcej…
Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

kompostownik-mKompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić.

Na początku warto wspomnieć o tym, co będzie nam potrzebne. Do zrobienia kompostu niezbędny jest kompostownik drewniany lub plastikowy. To, który z nich zastosujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jak wiadomo, drewniany kompostownik kupimy za przysłowiowe grosze i to jest jego największą zaletą. Natomiast kompostownik z tworzywa sztucznego przyspiesza dojrzewanie kompostu oraz zapobiega dostawaniu się do niego szkodników takich jak np. nornice.

Na początku warto zapoznać się z tym, co nadaje się na kompost

Kompost możemy wzbogacić wieloma odpadkami z gospodarstwa domowego. Do kompostownika wrzucamy:

  • szary papier, który nie jest zadrukowanykompostownik
  • ściętą trawę
  • fusy z kawy
  • słomę
  • zużyte torebki po parzeniu herbaty (wrzucamy tylko te wykonane z naturalnych materiałów, które szybko się rozkładają),
  • uszkodzone oraz poobijane owoce
  • liście z drzew oraz krzewów (jednak nie wolno wrzucać tam liści z orzecha włoskiego, ponieważ związki chemiczne w nim zawarte spowalniają procesy wzrostu innych roślin)
  • chwasty bez nasion
  • mniejsze i większe gałęzie, a także trociny
  • popiół drzewny

Czego nie wolno wrzucać do kompostu

  • białego papieru z nadrukiem
  • mięsa oraz kości (przyciągają szczury i inne szkodniki)
  • popiół nieuzyskany z drewna
  • zbyt dużych gałęzi
  • jajek, skorupek
  • tłuszczu
  • gazet (farba drukarska szkodzi)
  • chorych części roślin
  • tektury powlekanej (tektury po napojach, mleku)
  • roślin, które wypuszczają żywicę (świerk, sosna itp.)
  • liści dębu
  • liści orzecha włoskiego
  • chwastów z nasionami
  • owoców cytrusowych, ponieważ te zmniejszają aktywność mikroorganizmów
  • środków chemicznych
  • odpadów zakonserwowanych solą lub octem

O czym należy pamiętać przy robieniu kompostu?

Robiąc kompost, musimy pamiętać o kolejności warstw. Na samym dnie powinniśmy ułożyć grubsze gałęzie, następnie układamy warstwę cieńszych. Na to wrzucamy skoszoną trawę lub słomę, ziemię lub torf. Następnie możemy układać odpady organiczne. Jedna warstwa danego materiału nie może być grubsza niż 30 centymetrów. Ważne jest również to, aby kompostownik nie miał dna, dzięki temu nadmiar wody wchłonie ziemia. Kompostownik powinniśmy umieścić w zacienionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Zawartość kompostownika należy raz na kilka tygodni porządnie przemieszać, aby rozkład postępował równomiernie. Kompostu nie można za bardzo ubijać. Warstwy kompostu powinny mieć zawsze mieć zapewniony dopływ tlenu. Jeśli nasz kompostownik nie ma pokrywy, na zimę powinniśmy go czymś przykryć, dzięki temu mrozy nie spowolnią pracy kompostownika.

Kiedy kompost jest dojrzały:

Kompost gotowy do użycia uzyskamy dopiero po 18 miesiącach, stosując naturalne środki przyspieszające dojrzewanie kompostu, możemy skrócić ten proces nawet do 10-9 miesięcy. Jednak jak wiadomo do wykonania dobrego produktu potrzeba wiele czasu. Dojrzały kompost swoją strukturą przypomina żyzną ziemię, jest brunatny, sypki, pozbawiony przykrego zapachu i nie widać w nim większych części roślin.

Jak nawozić ziemię kompostem w ogrodzie:

Kompost możemy zmieszać nie tylko z ziemią pod warzywa, nadaje się również do zmieszania z podłożem do sadzenia kwiatów, czy krzewów. Możemy również rozsypać go wokół pni drzew, czy rozrzucić cieniutką warstwę kompostu po trawniku i go przegrabić. Dzięki zastosowaniu kompostu odpowiednio wzbogacimy glebę, dzięki czemu zbiory będą obfite, a rośliny piękne i zdrowe.

Przez to nie uzyskamy wartościowego kompostu:

  • wrzucanie chorych części roślin
  • dodawanie wapnia, który spowalnia rozkład roślin
  • kompostowanie w zbiornikach betonowych
  • układanie zbyt grubych, jednolitych warstw organicznych
  • wrzucanie roślin skażonych środkami ochrony roślin lub metalami ciężkimi (np. trawa z chodnika przy bardzo ruchliwej drodze)
  • dodawanie konserwowanych materiałów

Unikając tych błędów i stosując się do powyższych zasad z pewnością uda nam się zrobić bardzo dobry kompost, bogaty w związki organiczne.

Polecamy także:

Umowa o dzieło a plagiat - gdzie szukać pomocy?

Wiele firm, jak również osób prywatnych, podpisuje umowę o dzieło na stworzenie jakiegoś tekstu. Osoba z którą podpisujemy umowę zobowiązuje się do dostarczenia nam dzieła w jakimś konkretnym terminie, w zamian za co otrzyma stosowne wynagrodzenie. W większości przypadków tekst, który zostaje dostarczony, zostaje sprawdzony pod kontem plagiatu przez zleceniodawcę. Jednak bywa, że dopiero po jakimś czasie wychodzi na jaw informacja o skopiowaniu dzieła. Nagle okazuje się, że osoba, która oświadczyła, że jest właścicielem praw autorskich do tego tekstu, jest oszustem i dopuściła się plagiatu. Więcej…

Raporty dotyczące nieruchomości. Co się w nich zawiera?

Rynek obrotu nieruchomościami to jedna z najbardziej dynamicznych branż, gdzie powodzenie inwestycji uzależnione jest od wielu czynników. Istotne znaczenie ma tu m.in. strategia konkurencji, bieżąca sytuacja na rynku finansowym czy lokalne uwarunkowania i miejscowe plany zagospodarowania. Analiza tych danych pozwala na efektywne zarządzanie nieruchomością. W tym celu konieczne jest opracowywanie specjalnych raportów. Czym się one charakteryzują? Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…