Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ataki w cyberprzestrzeni

Jednym z najistotniejszych kłopotów, z którymi styka się dzisiejszy świat są cyberataki, które przynoszą ze sobą duże zagrożenie dla każdego. Pomocą w walce ze wspomnianym ryzykiem jest rozwój technik, związanych ze sztuczną inteligencją. Przynoszą one nadzieję na efektywne przeciwdziałanie atakom w cyber przestrzeni, których dziś jest coraz więcej. Więcej…

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze podzielić można przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uprawy i mechanizmu, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka chemicznego. W różnych opryskiwaczach rolniczych występować mogą ponadto inne podzespoły. Więcej…

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…

Do czego służą skanery wielkoformatowe?

Skanery wielkoformatowe to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają uzyskać doskonałej jakości kopie, które później można edytować, kopiować i dystrybuować. Stosowane są najczęściej w biurach inżynieryjnych, gdzie dzięki nim można szybko i skutecznie zeskanować mapy i projekty. Jakie konkretnie cechy posiada skaner wielkoformatowy? Dowiedz się więcej, dlaczego to tak popularne urządzenie i gdzie jeszcze można go wykorzystać. Więcej…

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze usposobienie?

W architekturze wnętrz niezwykle drobiazgowo dba się o stylistykę i ergonomiczność urządzanych powierzchni. Nie od dziś jednak wiadomo, że przestrzeń, która nas otacza ma bardzo kolosalny znaczenie na nasze samopoczucie i usposobienie. Dlatego obecne, nowoczesne nurty architektoniczne mocno inspirują się psychologią, behawiorystką, czy socjologią. Powstające więc obecnie projekty dbają nie jedynie o piękno i wygodę domu, ale również o dobre nastrój jego mieszkańców. Ale zanim pobiegniesz do najdroższego architekta w mieście, dowiedz się, w jaki sposób wystrój wnętrza oddziałuje na nasz usposobienie i co sam zdołasz zmienić. Więcej…
Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

kompostownik-mKompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić.

Na początku warto wspomnieć o tym, co będzie nam potrzebne. Do zrobienia kompostu niezbędny jest kompostownik drewniany lub plastikowy. To, który z nich zastosujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jak wiadomo, drewniany kompostownik kupimy za przysłowiowe grosze i to jest jego największą zaletą. Natomiast kompostownik z tworzywa sztucznego przyspiesza dojrzewanie kompostu oraz zapobiega dostawaniu się do niego szkodników takich jak np. nornice.

Na początku warto zapoznać się z tym, co nadaje się na kompost

Kompost możemy wzbogacić wieloma odpadkami z gospodarstwa domowego. Do kompostownika wrzucamy:

  • szary papier, który nie jest zadrukowanykompostownik
  • ściętą trawę
  • fusy z kawy
  • słomę
  • zużyte torebki po parzeniu herbaty (wrzucamy tylko te wykonane z naturalnych materiałów, które szybko się rozkładają),
  • uszkodzone oraz poobijane owoce
  • liście z drzew oraz krzewów (jednak nie wolno wrzucać tam liści z orzecha włoskiego, ponieważ związki chemiczne w nim zawarte spowalniają procesy wzrostu innych roślin)
  • chwasty bez nasion
  • mniejsze i większe gałęzie, a także trociny
  • popiół drzewny

Czego nie wolno wrzucać do kompostu

  • białego papieru z nadrukiem
  • mięsa oraz kości (przyciągają szczury i inne szkodniki)
  • popiół nieuzyskany z drewna
  • zbyt dużych gałęzi
  • jajek, skorupek
  • tłuszczu
  • gazet (farba drukarska szkodzi)
  • chorych części roślin
  • tektury powlekanej (tektury po napojach, mleku)
  • roślin, które wypuszczają żywicę (świerk, sosna itp.)
  • liści dębu
  • liści orzecha włoskiego
  • chwastów z nasionami
  • owoców cytrusowych, ponieważ te zmniejszają aktywność mikroorganizmów
  • środków chemicznych
  • odpadów zakonserwowanych solą lub octem

O czym należy pamiętać przy robieniu kompostu?

Robiąc kompost, musimy pamiętać o kolejności warstw. Na samym dnie powinniśmy ułożyć grubsze gałęzie, następnie układamy warstwę cieńszych. Na to wrzucamy skoszoną trawę lub słomę, ziemię lub torf. Następnie możemy układać odpady organiczne. Jedna warstwa danego materiału nie może być grubsza niż 30 centymetrów. Ważne jest również to, aby kompostownik nie miał dna, dzięki temu nadmiar wody wchłonie ziemia. Kompostownik powinniśmy umieścić w zacienionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Zawartość kompostownika należy raz na kilka tygodni porządnie przemieszać, aby rozkład postępował równomiernie. Kompostu nie można za bardzo ubijać. Warstwy kompostu powinny mieć zawsze mieć zapewniony dopływ tlenu. Jeśli nasz kompostownik nie ma pokrywy, na zimę powinniśmy go czymś przykryć, dzięki temu mrozy nie spowolnią pracy kompostownika.

Kiedy kompost jest dojrzały:

Kompost gotowy do użycia uzyskamy dopiero po 18 miesiącach, stosując naturalne środki przyspieszające dojrzewanie kompostu, możemy skrócić ten proces nawet do 10-9 miesięcy. Jednak jak wiadomo do wykonania dobrego produktu potrzeba wiele czasu. Dojrzały kompost swoją strukturą przypomina żyzną ziemię, jest brunatny, sypki, pozbawiony przykrego zapachu i nie widać w nim większych części roślin.

Jak nawozić ziemię kompostem w ogrodzie:

Kompost możemy zmieszać nie tylko z ziemią pod warzywa, nadaje się również do zmieszania z podłożem do sadzenia kwiatów, czy krzewów. Możemy również rozsypać go wokół pni drzew, czy rozrzucić cieniutką warstwę kompostu po trawniku i go przegrabić. Dzięki zastosowaniu kompostu odpowiednio wzbogacimy glebę, dzięki czemu zbiory będą obfite, a rośliny piękne i zdrowe.

Przez to nie uzyskamy wartościowego kompostu:

  • wrzucanie chorych części roślin
  • dodawanie wapnia, który spowalnia rozkład roślin
  • kompostowanie w zbiornikach betonowych
  • układanie zbyt grubych, jednolitych warstw organicznych
  • wrzucanie roślin skażonych środkami ochrony roślin lub metalami ciężkimi (np. trawa z chodnika przy bardzo ruchliwej drodze)
  • dodawanie konserwowanych materiałów

Unikając tych błędów i stosując się do powyższych zasad z pewnością uda nam się zrobić bardzo dobry kompost, bogaty w związki organiczne.

Polecamy także:

Kulisy produkcji butli gazowych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie tworzenia niezawodnych pojemników na gaz

Butle gazowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą do przechowywania i transportu różnych rodzajów gazu, takich jak propan, butan czy tlen. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają te niezawodne pojemniki? Zapraszamy do zapoznania się z kulisami produkcji butli gazowych. Więcej…

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Sprzedaż na największym portalu e-commerce w Polsce a manager Allegro

Oczywistym faktem jest, że każdy sprzedawca chce sprzedać jak najwięcej i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Więcej…

W jaki sposób przebiega montaż basenów?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wybudowanie basenu na naszej działce, ważne jest, abyśmy zapoznali się z technikami ich montażu. Proces ten pozwoli nam się przygotować na ewentualne zmiany w krajobrazie zarówno w trakcie budowy wymarzonego kąpieliska oraz w późniejszym czasie. Więcej…

Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami. Więcej…