Przystępując do realizacji inwestycji, które mogą mieć poważny wpływ na środowisko, jak chociażby budowa infrastruktury liniowej, czy fabryki ważne jest uzyskanie pozwolenia środowiskowego. Pomaga ono oszacować wpływ planowanych działań na otoczenie. Jest niezbędne już na etapie projektu, aby móc przystąpić do realizacji całego przedsięwzięcia. Jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenia emisyjne, a także tworzą niezbędną dokumentację w procesie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.
Na jakie działania należy mieć pozwolenie środowiskowe?
Aby znacząco ingerować w środowisko wcale nie trzeba mieć dużego zakładu produkcyjnego. Również małe i średnie firmy mogą wprowadzać substancje niebezpieczne do otoczenia. Przedsiębiorcy muszą uzyskać więc pozwolenia środowiskowe jeśli wytwarzają odpady, emitują hałas, wprowadzają do atmosfery pyły i gazy, wprowadzają do wody lub ziemi ścieki, emitują pola elektromagnetyczne albo pobierają wodę z własnych ujęć. Dużym udogodnieniem dla inwestorów są firmy, które w imieniu przedsiębiorcy uzyskują różne pozwolenia środowiskowe niezbędne do realizacji zamierzonych zadań. Pomagają one ułatwić dialog między stronami biorącymi udział w danym projekcie w ten sposób, aby każda z nich zrozumiała, jak duży wpływ może mieć działalność na komfort życia pobliskich mieszkańców i przyrodę naturalną. Takie wsparcie ułatwi podjęcie rozsądnych decyzji.
Organ właściwy do wydania pozwolenia środowiskowego
Pozwolenia środowiskowe są wydawane przez takie organy ochrony środowiska, jak minister właściwy ds. środowiska, wojewoda, starosta, a także wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od charakteru danej inwestycji zależy jaki organ wyda przedsiębiorcy decyzję. Może to być wójt, burmistrz lub prezydent miasta w zakresie takich usług, jak chociażby zakres odbierania odpadów komunalnych. Organem decyzyjnym w sprawach dotyczących pozwoleń na emitowanie hałasu, czy pola elektromagnetycznego jest starosta.