Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces?
Recykling – co to jest?
Recykling jest ekologicznym rozwiązaniem (powiązanym bezpośrednio z segregacją śmieci), którego skutek to zmniejszenie liczby odpadów. Polega na odzyskiwaniu różnych materiałów z surowców odpadowych, które następnie wykorzystuje się do produkcji nowych towarów. W segregacji śmieci wykorzystuje się specjalne pojemniki – zawsze oznaczone odpowiednimi kolorami.
Sklep Cornet DESIGN zajmuje się kompleksową sprzedażą opakowań jednorazowych (np. kubełków, tacek, pudełek na hamburgery, tortille, zapiekanki czy rożki do frytek), które następnie można bezproblemowo poddać recyklingowi.
Jak są oznaczone pojemniki na odpady?
Pojemniki na odpady mogą być niebieskie, żółte, zielone, brązowe, a także czarne lub szare. Pierwszy kolor informuje, że do tego pojemnika należy wrzucać odpady papierowe. Kolor żółty należy do metali i tworzyw sztucznych, natomiast zielony przyporządkowany jest do szkła. Brązowy pojemnik przeznacza się do bioodpadów. Wreszcie kolor czarny to pozostałe odpady, nienadające się do umieszczenia w workach i pojemnikach na segregację.
Jak przebiega recykling plastikowych opakowań jednorazowych?
Opakowania jednorazowe mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, papieru, styropianu. Warto szczególnie skupić się na plastiku, który wykorzystuje się najczęściej do ich produkcji.
Recykling tworzyw sztucznych jest wieloetapowym procesem, odbywającym się zawsze w specjalnych zakładach recyklingowych. Polega on na segregacji, rozdrabnianiu, myciu i osuszaniu, wytłaczaniu i końcowych czynnościach.
Segregacja plastiku to rozdzielenie danego odpadu na poszczególne rodzaje. Odbywa się to najczęściej jeszcze w gospodarstwach domowych (tak przynajmniej byłoby najlepiej). Rozdrabnianie polega na pracy specjalnych młynów (w zakładach przetwórczych), które za pomocą noży tnących i sitek siekają wytwory plastikowe. Taki proces zdecydowanie ułatwia transport odpadów. Odpady plastikowe należy oczyścić z różnych zanieczyszczeń (dzięki temu będą ponownie wykorzystane) – odbywa się to w specjalnych wannach wypełnionych detergentami. Wytłaczanie natomiast polega na wytwarzaniu tzw. granulatu z tworzywa sztucznego, który może zostać ponownie przetworzony. Nowy produkt, powstały z recyklingu, jest magazynowany i transportowany do sklepów.