Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska.
Najkrócej rzecz ujmując polega ona na spaleniu i spopieleniu zwłok zmarłego. Współcześnie odbywa się w nowoczesnych piecach kremacyjnych o znacznie zniwelowanej emisji dymu oraz nieprzyjemnych zapachów. Kremacji może towarzyszyć zwyczajowa ceremonia religijna, a spopielenie ciała zmarłego przebiega tak, aby doczesne prochy potraktowane zostały z jak największym szacunkiem. W sposób profesjonalny kremacja zwłok przeprowadzana jest np. przez zakład pogrzebowy Anubis.
Sam zabieg kremacji jest obwarowany pewnymi warunkami, których należy przestrzegać podczas przygotowań. Trumna, w której dokona się spopielenia zwłok nie może być lakierowana, a także musi być pozbawiona metalowych i plastikowych detali. Istnieje możliwość włożenia zmarłemu do trumny drogich za jego życia przedmiotów, ale tylko wówczas jeżeli są to przedmioty palne. Na rynku można nabyć specjalne trumny przeznaczone do kremacji. Najczęściej wykonuje się je z twardej tektury, drewna bądź wikliny. Preparowanie ciała przeznaczonego do kremacji przebiega podobnie jak przy tradycyjnym pochówku. Pewnym odstępstwem jest to, że jeżeli bliscy mają takie życzenie można owinąć zwłoki w całun rezygnując z klasycznego ubioru. Jeżeli żałobnicy wyrażą taką wolę, można po ceremonii obserwować moment przemieszczania się trumny do wnętrza pieca, gdyż jedynie pracownicy pogrzebowi obserwują sam proces spalania. Zakres temperatury wewnątrz krematorium wynosi od 800 do 1200 stopni Celsjusza, zaś samo spopielanie trwa od godziny do stu pięćdziesięciu minut. Kompleksowe usługi w zakresie pochówków ciałopalnych świadczy wspomniany już zakład pogrzebowy Anubis. W ich zakres wchodzi transport żałobników oraz samych szczątków, realizacja formalności oraz organizacja uroczystości.
Przed dokonaniem kremacji potrzebne będą dwa dokumenty, takie jak odpis aktu zgonu oraz zgoda zmarłego lub jego najbliższych na spopielenie zwłok. Jeżeli procedurom urzędowym stanie się zadość, można ustalić termin ceremonii. W przeciwieństwie do pogrzebu z inhumacją, uroczystości rozłożone są na dwa dni. Pierwszego dnia bliscy i rodzina zmarłego spotyka się, aby pożegnać zmarłego i uczcić jego pamięć oraz ma miejsce sama kremacja, natomiast dopiero następnego odbywa się pochówek. Same uroczystości żałobne poza pogrzebem odbywają się w sali domu pogrzebowego i ich charakter jest zgodny z życzeniem żałobników oraz wolą samego zmarłego. W wypadku kremacji ma miejsce złożenie urny lub ossuarium do grobu. Można też zamurować zasobnik z prochami w specjalnie do tego przeznaczonym kolumbarium. Wg zapisów prawa trzymanie prochów w domu bądź rozsypywanie ich jest wciąż nielegalne.