Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Dlaczego zaprzestaliśmy lotów na Księżyc?

Człowiek postawił pierwszy krok na księżycu 46 lat temu. Mówiono o tym dokonaniu, że jest "wielkim krokiem dla ludzkości", natomiast wydaje się, że sukces misji Apollo został zmarnotrawiony. Więcej…

Projekt łyżki idealnej

Angielscy naukowcy z University College London zamierzają stworzyć specjalną łyżkę, która ma byc najlepsza na świecie. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Ostatnie dzikie plemiona

Na terenie Peru żyje jedno z ostatnich plemion amazońskich, które jak dotąd żyło w całkowitej izolacji od naszej cywilizacji - Mashco-Piro. Władze tego Państwa pragną nawiązać z nimi kontakt. Więcej…

Pasy klinowe – dowiedz się jakie są ich rodzaje

Zamiennie używana nazwa elementu napędowego, którym są pasy klinowe, to pasy napędowe. Wynika to z faktu, że ich zadaniem jest przenoszenie napędu. O sprawności tych pasów decyduje przede wszystkim to, jakich materiałów użyjemy. Ważne jest także odpowiednio ustawione napięcie pasa, a także dopasowanie wszystkich elementów, które wchodzą w skład konkretnej konstrukcji napędowej. Więcej…
W jaki sposób przebiega kremacja?

cmentarz-mKremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska.

cmentarzNajkrócej rzecz ujmując polega ona na spaleniu i spopieleniu zwłok zmarłego. Współcześnie odbywa się w nowoczesnych piecach kremacyjnych o znacznie zniwelowanej emisji dymu oraz nieprzyjemnych zapachów. Kremacji może towarzyszyć zwyczajowa ceremonia religijna, a spopielenie ciała zmarłego przebiega tak, aby doczesne prochy potraktowane zostały z jak największym szacunkiem. W sposób profesjonalny kremacja zwłok przeprowadzana jest np. przez zakład pogrzebowy Anubis.   

Sam zabieg kremacji jest obwarowany pewnymi warunkami, których należy przestrzegać podczas przygotowań. Trumna, w której dokona się spopielenia zwłok nie może być lakierowana, a także musi być pozbawiona metalowych i plastikowych detali. Istnieje możliwość włożenia zmarłemu do trumny drogich za jego życia przedmiotów, ale tylko wówczas jeżeli są to przedmioty palne. Na rynku można nabyć specjalne trumny przeznaczone do kremacji. Najczęściej wykonuje się je z twardej tektury, drewna bądź wikliny. Preparowanie ciała przeznaczonego do kremacji przebiega podobnie jak przy tradycyjnym pochówku. Pewnym odstępstwem jest to, że jeżeli bliscy mają takie życzenie można owinąć zwłoki w całun rezygnując z klasycznego ubioru. Jeżeli żałobnicy wyrażą taką wolę, można po ceremonii obserwować moment przemieszczania się trumny do wnętrza pieca, gdyż jedynie pracownicy pogrzebowi obserwują sam proces spalania. Zakres temperatury wewnątrz krematorium wynosi od 800 do 1200 stopni Celsjusza, zaś samo spopielanie trwa od godziny do stu pięćdziesięciu minut. Kompleksowe usługi w zakresie pochówków ciałopalnych świadczy wspomniany już zakład pogrzebowy Anubis. W ich zakres wchodzi transport żałobników oraz samych szczątków, realizacja formalności oraz organizacja uroczystości.

Przed dokonaniem kremacji potrzebne będą dwa dokumenty, takie jak odpis aktu zgonu oraz zgoda zmarłego lub jego najbliższych na spopielenie zwłok. Jeżeli procedurom urzędowym stanie się zadość, można ustalić termin ceremonii. W przeciwieństwie do pogrzebu z inhumacją, uroczystości rozłożone są na dwa dni. Pierwszego dnia bliscy i rodzina zmarłego spotyka się, aby pożegnać zmarłego i uczcić jego pamięć oraz ma miejsce sama kremacja, natomiast dopiero następnego odbywa się pochówek. Same uroczystości żałobne poza pogrzebem odbywają się w sali domu pogrzebowego i ich charakter jest zgodny z życzeniem żałobników oraz wolą samego zmarłego. W wypadku kremacji ma miejsce złożenie urny lub ossuarium do grobu. Można też zamurować zasobnik z prochami w specjalnie do tego przeznaczonym kolumbarium. Wg zapisów prawa trzymanie prochów w domu bądź rozsypywanie ich jest wciąż nielegalne.

Polecamy także:

Popularność sklepów internetowych

Realizuje się z dnia na dzień coraz więcej transakcji on-line. Wiele sklepów stacjonarnych decyduje się na założenie witryny www, ponieważ zdoła tą metodą dostać się do znacznie szerszej grupy nabywców. Natomiast my klienci będziemy mogli zamawiać zakupy szybciej oraz bez wychodzenia z swojego miejsca zamieszkania. Jest natomiast grupa towarów, które cały czas wolimy nabywać w sposób tradycyjny. Jedną z tych grup są ubrania. Jednakże czy nabycie ubrań online nie jest o wiele opłacalne? Więcej…

Myszy a alzheimer

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds poprzez genetyczne manipulacje wyciszyli jeden gen u myszy, co pozwoliło im na wyhodowanie nadzwyczajnie inteligentnych zwierząt. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Jak wybrać najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Wśród różnych produktów oferowanych przez instytucje finansowe, lokaty bankowe cieszą się dużym zainteresowaniem. To bowiem właśnie dzięki nim można bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności, zyskując przy tym dodatkowe środki naliczone według oprocentowania. Więcej…

Bezpieczna jazda - co musisz mieć w samochodzie, zgodnie z polskimi przepisami

W Polsce, analogicznie jak w innych krajach podróżowanie własnym autem jest konieczne dla wielu ludzi. Jednakże, prócz tego samego samochodu, jest kilka głównych dodatków, które powinny być w każdym samochodzie, mając na celu tak samo bezpieczeństwo, jak i komfort w ciągu drogi. Niżej prezentujemy kluczowe wyekwipowanie pojazdu, które powinno się mieć nieustannie na podorędziu. Więcej…