Dwoje polskich naukowców z Politechniki Poznańskiej z wydziału chemicznego pracuje nad stałymi elektrolitami polimerowymi. Nie wyciekają one z urządzeń i występują w formie wytrzymałych, elastycznych folii.
Tworzy się je łatwo i szybko i występują w różnych kształtach i wielkościach. Ich główne cechy to wysokie przewodnictwo jonowe w pokojowej temperaturze oraz duży zakres napięcia rozkładowego. Ich zastosowanie możliwe będzie w bateriach i innych urządzeniach prądowych o małej masie.
Stałe elektrolity polimerowe dają wiele możliwości zastosowania w wielu urządzeniach w najbliższej przyszłości. Obecnie używa się ich jako membran w chemicznych źródłach prądu takich jak ogniwa litowe, kondensatory elektrochemiczne lub baterie. Elektrolit polimerowy pozwala na zaprojektowanie właściwego kształtu i rozmiaru ogniw do laptopów, kamer, telefonów komórkowych, dając pewność, że ciecz nie wycieknie.
Elektrolity stałe z Poznania tworzone na bazie cieczy mają dodatkową, istotną cechę - możemy je stworzyć w kilka minut, a przy zastosowaniu klasycznych metod trwa to nawet kilkadziesiąt godzin.