Uczeni wykazali, iż u osób, posiadających młodsze rodzeństwo obniża się ryzyko zachorowania na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie budzi się poczucie odpowiedzialności, oraz atrybuty przywódcze.
Jak demonstrują ostatnie badania dokonane przez Julie Lumeng - Dr z University of Michigan w mniejszej ilości przypadków z kłopotem otyłości trudzą się osoby, mające młodsze rodzeństwo. Pod warunkiem, iż różnica wieku pomiędzy rodzeństwem nie przewyższa 4 lat. Przypuszczalną przyczyną tego stanu może być to, iż panie będąc w stanie błogosławionym, a później karmiąc piersią zmieniają dietę na zdrowszą, co przekłada się na sposób jedzenia wszystkich członków rodziny. Może być też tak, że zwyczajnie posiadając młodszego brata czy też siostrę starsze pociechy zmuszone są do większej aktywności . Na to, która z tych rzeczy ma znaczenie badacze wciąż nie odnaleźli odpowiedzi, jednakże akcentują oni też inne zalety związane z posiadaniem rodzeństwa.
Kolejnym pozytywem jest to, iż dzieci które mają siostrę czy też brata rzadziej cierpią na astmę i alergie. Uzasadnieniem tego jest tzw. hipoteza higieniczna zakładająca, iż trudniej jest dopilnować kilkorga dzieci niż jednego. W konsekwencji częściej się brudzą, spożywają rzeczy z podłogi ewentualnie z miski domowego zwierzaka. Dzieci te mają częstszy kontakt z mikrobami co oddziałuje korzystnie na ich system odpornościowy. Ciągłe ćwiczenie go powoduje, że nie atakuje on własnych komórek wywołując alergię lub astmę. Zamiast tego eliminuje on niebezpieczne wirusy oraz bakterie.
Rodzi się zatem pytanie - czy rodzice chcąc troszczyć się o zdrowie potomka powinni zadbać o to żeby posiadało ono brata lub siostrę? Na takie pytanie nie istnieje bezsporna odpowiedź. Są jednakowoż doświadczenia, z których wynika, że to jedynacy oraz starsze dzieci częściej osiągają sukcesy. Dzieje się tak prawdopodobnie z tej przyczyny, iż pierwszym a podobnie jak jedynym dzieciom rodzice od początku oddają całkowitą atencję jak również wolny czas. Widocznie ma to kolosalny wpływ na rozwój dziecka.